reklama
reklama

Tatry: Na Kościelec spowity mgłą

dodano: 2020-10-26 14:27 | aktualizacja: 2020-11-13 14:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry - dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.

Anita K.
Tatry - Kościelec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schronisko PTTK Murowaniec

Schronisko Murowaniec położone jest na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m. Wyróżnia je duża kubatura, zielony dach oraz składające się na bryłę budynku granitowe bloki. Wewnątrz schroniska mieści się sala restauracyjna oraz pokoje gościnne (ceny za jedno miejsce wahają się od 55 do 95 zł w pokojach od 2- do 10-osobowych - stan na listopad 2020 r.).
 
Schronisko PTTK Murowaniec - widok z czarnego szlaku, od strony zachodniej
Wejście do schroniska i trzy anteny, w tym dwie białe do internetu satelitarnego Tooway (z tego jedna uszkodzona).
W porannej mgle kontra rozpogodzonym popołudniem.
Antena CYFRA+ na zachodniej elewacji schroniska

Jak czytamy na stronie internetowej schroniska, pierwsze szkice budowli, która miała być wzniesiona z wielkich, granitowych bloków, nakreślił już w 1914 r. znany architekt Jan Witkiewicz Koszczyc. Schronisko finalnie projektowali Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. Natomiast głównym orędownikiem powstania górskiego schroniska w tej części Tatr był Stanisław Osiecki - prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałek sejmu. Schronisko budowali żołnierze Wojska Polskiego, między innymi z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ceremonii uroczystego otwarcia obiektu dokonał 12 lipca 1925 r. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Stanisław Wojciechowski, w obecności działaczy turystycznych, narciarzy i taterników. Obecny był podczas tej uroczystości także legendarny twórca TOPR, narciarz i taternik - gen. Mariusz Zaruski.
 
Schronisko Murowaniec - widok od strony północnej - 1925 r., źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Schronisko Murowaniec - widok od strony południowej - 1925 r., źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 1950-51 zmieniono nieco kubaturę budynku, dobudowując zachodnie skrzydło i powiększając obiekt do obecnych rozmiarów. W 1963 r. schronisko uległo pożarowi (spaliło się częściowo) i choć zostało odbudowane, to jego wygląd zmienił się w stosunku do przedwojennego. W następnych latach obiekt podlegał kolejnym modernizacjom.
 
Schronisko Murowaniec z dobudowanym skrzydłem - widok od strony zachodniej - lata 60. XX wieku, fot. E. Moskała

Pamiątkowy krzyż

Na Hali Gąsienicowej, oprócz schroniska Murowaniec, znajdują się także inne obiekty: Centralny Ośrodek Szkolenia PZA Betlejemka, stanowiący bazę szkoleniową oraz noclegową dla taterników; szałasy; leśniczówka TPN Księżówka, strażnicówka TPN Gawra; oraz Stacja Badawcza im. M.M. Kłapów Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, działająca równolegle ze stacją meteorologiczną IMGW. To właśnie w pobliżu stacji IMGW stoi metalowy krzyż, ustawiony w 1928 r. na pamiątkę pierwszej mszy świętej odprawionej tutaj w 1914 r. Krzyż został ufundowany przez ówczesnych współwłaścicieli Hali Gąsienicowej.
 
Pamiątkowy krzyż na Hali Gąsienicowej
„Na pamiątkę pierwszej mszy św. odprawionej w tem miejscu w 1914 r...”
Hala Gąsienicowa z widokiem na Kościelec i Mały Kościelec - lipiec 2020 r.
Widok na Kościelec i Mały Kościelec z Hali Gąsienicowej - lipiec 2020 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama