reklama
reklama

Tatry: Na Rysy od słowackiej strony

dodano: 2019-10-02 20:37 | aktualizacja: 2019-10-15 17:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Rysy strona słowacka Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, jest obowiązkowym punktem na mapie polskiego turysty górskiego. Jest to także najwyższy szczyt w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny. Nie dziwi więc, że Rysy należą do najczęściej odwiedzanych w naszym kraju gór. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie samotne wędrówki. W letnie weekendy szlak jest bardzo zatłoczony, a osoby, które zwykle idą dość szybkim tempem, zmuszone są do wyprzedzania pozostałych turystów niemalże slalomem.

Rysy Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysmi) znajduje się na wysokości 2250 m n.p.m. i jest najwyżej położonym obiektem tego typu w Tatrach. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nie jest czynne cały rok, a jedynie w sezonie letnim, od 16 czerwca do 31 października. Najwyżej położonym w Tatrach schroniskiem czynnym cały rok jest Schronisko Téryego (Téryho chata, 2015 m n.p.m.). Schronisko pod Rysami oferuje 14 łóżek w nadbudowie dachowej, bufet i jadalnię. Woda pochodzi z pobliskiego strumyka, a energia elektryczna jest pozyskiwana z paneli słonecznych.

Schronisko pod Rysami, a także kilka innych obiektów w Tatrach Wysokich, jest zaopatrywane w paliwo i jedzenie jedynie przez tragarzy, zwanych nosiczami. Dodatkowo w przypadku Chaty pod Rysami pomocni okazują się turyści, którzy za wniesienie kilkukilogramowego ładunku spod Popradzkiego Stawu mogą otrzymać w schronisku gorącą herbatę. Tatrzańscy nosicze biorą jednorazowo na plecy ładunki o masie 60-90 kg. Tragarzy tych można spotkać np. po drodze ze Smokowieckiego Siodełka (Hrebienok) w masywie Sławkowskiego Szczytu do Schroniska Zamkovskiego i następnie Schroniska Téryego.

Około 100 m na zachód od schroniska znajduje się najwyżej usytuowana sucha toaleta w Tatrach. Sławojka ta jest niemalże zawieszona nad przepaścią, a do tego jest z jednej strony przeszkolona. Podczas załatwiania potrzeb można zatem podziwiać pobliskie szczyty. Nie wykonałam żadnej fotografii tego miejsca, ale na YouTube można znaleźć filmik z 2015 roku, który poniżej zamieszczam (od tego czasu niewiele się zmieniło). Ciekawostką po drodze do sławojki jest bujana ławka.
 
Schronisko pod RysamiZabawnym akcentem tuż za schroniskiem jest znak zakazu z przekreślonymi szpilkami. Należy go rozumieć jako zakaz noszenia nieodpowiedniego obuwia. Znak ten jest na tyle nietypowy, że wielu turystów pozuje przy nim do fotografii.
 
Podejście od schroniska na Rysy - zakaz noszenia nieodpowiedniego obuwia

Około 300 m za schroniskiem na szlaku w kierunku Rysów znajduje się przełęcz Waga (Váha) położona na wysokości 2337 m n.p.m. Jest to wyjątkowo piękne i malownicze miejsce pomiędzy Rysami a Ciężkim Szczytem (Ťažký štít) w masywie Wysokiej (Vysoká). Południowo-zachodnie zbocza grani opadają z przełęczy do Doliny Żabiej Mięguszowieckiej, natomiast północno-wschodnie do Doliny Ciężkiej (Ťažká dolina), należącej do systemu Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina), gdzie znajduje się Zmarzły Staw (Zmrzlé pleso) i Ciężki Staw (Ťažké pleso).
 
Przełęcz Waga - widok z podejścia na Rysy
Widok z przełęczy Waga na Schronisko pod Rysami i szczyty (od lewej): Wielką Kopę Popradzką, Smoczą Grań, Grań Baszt (w tym najwyższy szczyt Szatana), Wielkie Solisko, Krótką, Krywań, Szczyrbski Szczyt, Grań Hrubego

Z przełęczy Waga jest już tylko około 500 m do szczytu Rysów. Jest to miejscami strome podejście po skalistym zboczu, nienależące jednak do trudnych. Na szczęście w wielu miejscach można swobodnie zbaczać ze szlaku, by iść własnym tempem, co znacznie przyśpiesza wspinaczkę przy dużym zagęszczeniu turystów. Pomiędzy przełęczą Waga a Rysami znajduje się mało wybitne wzniesienie Kopa nad Wagą (Kopa nad Váhou, 2390 m n.p.m.).
 
Podejście na Rysy od przełęczy Waga

Gdy już jesteśmy blisko szczytu, po naszej prawej stronie znajduje się wierzchołek słowacki (najwyższy), a po lewej - polski. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rozpościerają się stamtąd kapitalne widoki m.in. na grań biegnącą granicą polsko-słowacką, a także na Czarny Staw pod Rysami i Morskie Oko.
 
Rysy - widok z wierzchołka polskiego na wierzchołek słowacki
Rysy - wierzchołek słowacki, w tle: Wysoka i Ciężki Szczyt
Widok z podejścia na Rysy na granicę słowacko-polską, w oddali widać nawet Świnicę
Widok z podejścia na Rysy na stronę polską, w dole widoczny Czarny Staw pod Rysami
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama