reklama
reklama

Tatry: Na Rysy od słowackiej strony

dodano: 2019-10-02 20:37 | aktualizacja: 2019-10-15 17:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Rysy strona słowacka Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, jest obowiązkowym punktem na mapie polskiego turysty górskiego. Jest to także najwyższy szczyt w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny. Nie dziwi więc, że Rysy należą do najczęściej odwiedzanych w naszym kraju gór. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie samotne wędrówki. W letnie weekendy szlak jest bardzo zatłoczony, a osoby, które zwykle idą dość szybkim tempem, zmuszone są do wyprzedzania pozostałych turystów niemalże slalomem.

Rysy Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Popradzki Staw (Popradské pleso) to polodowcowe jezioro malowniczo położone w Dolinie Mięguszowieckiej, przed ujściem Doliny Złomisk. Górują nad nim szczyty Osterwy (Ostrva), Popradzkiej Grani (Popradský hrebeň) i Grani Baszt (Hrebeň bášt).

Nad taflą stawu na wysokości 1494 m n.p.m., po stronie północnej, wnoszą się dwa schroniska - Schronisko nad Popradzkim Stawem (Chata pri Popradskom plese) i Schronisko Majlátha (Majláthova chata).

To pierwsze z wymienionych oficjalnie nosi dziś nazwę Górskiego Hotelu Popradzki Staw (Popradské Pleso Horský Hotel), a kiedyś było zwane również Schroniskiem kpt. Morávki. (Chata kpt. Morávku). Jest to bardzo duży obiekt, oferujący 165 miejsc noclegowych, restaurację, bar, saunę, wypożyczalnię sprzętu alpinistycznego i wiele innych udogodnień. Jego historia sięga lat 1958-1961.

Schronisko Majlátha to znacznie mniejszy obiekt, oferujący 15 miejsc noclegowych i bufet. Ponadto w sezonie letnim na zewnątrz ustawiane są stoły, tak by turyści mogli posilić się i zrelaksować nad Popradzkim Stawem przed dalszą wędrówką. Oficjalnie otwarto je dopiero w 2011 roku. Jest to zatem dość nowe schronisko, zbudowane w miejscu oryginalnego obiektu, pod tą samą nazwą, wniesionego tutaj w 1879 roku. Charakterystyczne są ściany tego schroniska, przypominające mur pruski. Poniżej pocztówka sprzed 1918 roku przedstawiająca pierwotny budynek Schroniska Majlátha.


 
Widok spod Schroniska Majlátha na południe - na Popradzki Staw i zbocza masywu Osterwy
Przypadkowy turysta uchwycony na fotografii wykonanej nad Popradzkim Stawem
Schronisko Majlátha z anteną do internetu satelitarnego Tooway
Schronisko nad Popradzkim Stawem, w tle od lewej: Skrajna Baszta, Mała Baszta, Pośrednia Baszta, Szatan, Wielka Capia Turnia, Hlińska Turnia (fotografia wykonana w czerwcu)
Schronisko nad Popradzkim Stawem, w tle od lewej: Zmarzły Szczyt i Mała Kończysta (fotografia wykonana w czerwcu)

W pobliżu jeziora znajduje się Rozdroże nad Popradzkim Stawem (Rázcestie nad Popradským plesom), gdzie niebieski szlak krzyżuje się z czerwonym, tak zwaną Magistralą Tatrzańską, biegnącą południowymi zboczami Tatr Wysokich. Aby wejść na Rysy, należy podążać dalej niebieskim szlakiem.
 
Rozdroże nad Popradzkim Stawem

Po przejściu odcinka o długości około 1,2 km, którego początkowy fragment biegnie przez las, oczom ukazuje się Rozdroże nad Żabim Potokiem (Rázcestie nad Žabím potokom). Nieco wcześniej szlak biegnie przez drewniany mostek, właśnie nad tą rzeczką. Około 300 m za rozdrożem przechodzimy nad potokiem po raz drugi, tym razem idąc już czerwonym szlakiem. Są to niezwykłej urody miejsca, a wrażenia potęguje szum płynącego potoku.
 
Rozdroże nad Żabim Potokiem
Widok z czerwonego szlaku
Żabi Potok Mięguszowiecki, z tyłu „wychyla się” Wołowiec Mięguszowiecki
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama