reklama
reklama

Wielka Wyspa Piaszczysta - Fraser Island - sam piach 123 x 22 km

dodano: 2017-12-09 21:29 | aktualizacja: 2019-10-16 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Wyspa Fraser dingo Fraser Island, czyli Wielka Wyspa Piaszczysta, to mało znana w Europie wyspa i jednocześnie największa na świecie kupa piasku na wyspie - ma 123 km długości i 22 km szerokości. Leży przy wschodnim wybrzeżu Australii, około 200 km na północ od Brisbane w stanie Queensland. To prawie dziewiczy obszar o pow. 1840 km2, piaszczyste wzniesienia o wys. 244 m. Idealne miejsce do offroadu - zawsze 4x4, bo inaczej nie uda się wjechać na tę wyspę.

Fraser_mckenzie_JS_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Spotkaliśmy psy dingo na plaży

Na wyspie mieszka kilka populacji psów dingo. Podobno są to jedne z ostatnich genetycznie czystych dingo w Australii. Dlatego m.in. wszędzie są tablice informacyjne i ostrzegawcze co do zakazów z tym związanych. Obowiązuje całkowity zakaz przywożenia psów na wyspę. Jest też całkowity zakaz karmienia dingo, a także pozostawiania resztek jedzenia w odwiedzanych miejscach. Turyści na posiłek są przywożeni w wyznaczone i ogrodzone miejsca. My spotkaliśmy psa dingo na plaży, gdy jechaliśmy te 100 km/h. Nagle kierowca zwolnił i zatrzymał się przy dingo, który nic sobie z nas nie robiąc obgryzał sobie kokosa. Oczywiście nie mogliśmy wysiąść - bezpośredni kontakt jest wykluczony, ale ponoć dingo nigdy nie atakują ludzi bez prowokacji. Nie warto ich zaczepiać.
 
Tablice informacyjne - nie karmić dingo!
Ostrzeżenie przed dingo
Pamiątkowe odciski łap dingo
Dingo na plaży
Dingo na plaży z bliska próbuje dobrać się do kokosa

Wrak SS Maheno

Wokół wyspy Fraser są 23 wraki statków, w tym najsłynniejszy SS Maheno na wschodnim wybrzeżu wyspy - stał się atrakcją turystyczną. Statek został budowany w 1905 r. - był jednym z pierwszych napędzanych turbinami parowców. Pływał na regularnej trasie pomiędzy Sydney i Auckland, a potem został ściągnięty do Europy jako okręt szpitalny podczas I wojny światowej. Między innymi pływał po Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym. W 1935 r. został sprzedany do Japonii na złom. Stery okrętu zostały usunięte - statek był holowany do Japonii. Kiedy dopłynął do okolic stanu Queensland, cyklon zerwał hol, a statek wylądował na plaży na Fraser Island.
 
Wrak SS Maheno

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama