reklama
reklama

Wielka Wyspa Piaszczysta - Fraser Island - sam piach 123 x 22 km

dodano: 2017-12-09 21:29 | aktualizacja: 2019-10-16 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Wyspa Fraser dingo Fraser Island, czyli Wielka Wyspa Piaszczysta, to mało znana w Europie wyspa i jednocześnie największa na świecie kupa piasku na wyspie - ma 123 km długości i 22 km szerokości. Leży przy wschodnim wybrzeżu Australii, około 200 km na północ od Brisbane w stanie Queensland. To prawie dziewiczy obszar o pow. 1840 km2, piaszczyste wzniesienia o wys. 244 m. Idealne miejsce do offroadu - zawsze 4x4, bo inaczej nie uda się wjechać na tę wyspę.

Fraser_mckenzie_JS_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyspa Fraser (po aborygeńsku: K'gari, czyli raj - po ang. Fraser Island) jest wyspą leżącą wzdłuż południowego wybrzeża Queensland w Australii. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1992 r. i następnie 21 maja 2007 r. została dodana do listy dziedzictwa narodowego Australii. Ostatnio mówi się o zmianie nazwy na K'gari.
 

Fraser jest uważana za największą wyspę piasku na świecie o pow. 1840 km2. Jest to także największa wyspa stanu Queensland, szósta co do wielkości wyspa Australii i największa wyspa na wschodnim wybrzeżu Australii. Piasek na Fraser składa się w 98% z kwarcu.

Poniżej film z Fraser Island w jakości 4K!Amerykański magazyn biznesowy „Forbes” wymienił Fraser jako jedną z najniebezpieczniejszych wysp świata [o tym poniżej].

Wyspa Fraser ma lasy deszczowe, lasy eukaliptusowe, lasy namorzynowe, bagna wallum, torf, wydmy i nadmorskie wrzosowiska. Składa się z piasku, który gromadził się przez około 750 tys. lat na skale wulkanicznej. Wyspa ta zapewnia naturalny zlew dla osadu, który jest przenoszony na silnym prądzie przybrzeżnym na północ wzdłuż wybrzeża. Temperatura, jaka tam jest, to zwykle 25-35 st.C, w nocy 18-25 st. C.
 
Lasy deszczowe

Wyspa Fraser była zamieszkana przez ludzi od 5000 lat. Jej odkrywca, słynny James Cook, przypłynął na tę wyspę w maju 1770 r. Przez krótki okres wyspa była znana jako Wielka Piaszczysta Wyspa. Stała się znana jako Fraser ze względu na historię ocalałego wraku statku o nazwie Eliza Fraser. Kapitan Fraser, który dowodził tym statkiem po katastrofie, zmarł na tej wyspie.
 
Ach, ta zieleń!

Pierwotnie wyspę zamieszkiwali aborygeni z ludu Butchulla, ale wiadomo, że europejska ekspansja w Australii szybko wyeliminowała pierwotnych mieszkańców. W 1872 r. było ich 435, w 1880 r. było już tylko 230 aborygenów Butchulla, a ostatni aborygen był tam w 1904 r.
 
Mapa Fraser Island
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama