reklama
reklama

Wielka Wyspa Piaszczysta - Fraser Island - sam piach 123 x 22 km

dodano: 2017-12-09 21:29 | aktualizacja: 2019-10-16 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Wyspa Fraser dingo Fraser Island, czyli Wielka Wyspa Piaszczysta, to mało znana w Europie wyspa i jednocześnie największa na świecie kupa piasku na wyspie - ma 123 km długości i 22 km szerokości. Leży przy wschodnim wybrzeżu Australii, około 200 km na północ od Brisbane w stanie Queensland. To prawie dziewiczy obszar o pow. 1840 km2, piaszczyste wzniesienia o wys. 244 m. Idealne miejsce do offroadu - zawsze 4x4, bo inaczej nie uda się wjechać na tę wyspę.

Fraser_mckenzie_JS_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dziś wyspa Fraser jest popularnym celem turystycznym.

Szacuje się, że każdego roku liczba odwiedzających wyspę Fraser turystów wynosi od 350-500 tys. To taki turystyczny magnes i warto.

Udaliśmy się tam, będąc w Brisbane, na jednodniową wycieczkę i szybko pożałowaliśmy, że na tak krótko. Na jeden dzień po prostu nie opłaca się tam jechać, bo wrażeń jest naprawdę dużo. Sam 4-godzinny dojazd z Brisbane i przepłynięcie promem na wyspę zajmuje dużo czasu. Potem jazda po plaży i po piaszczystych terenach wewnątrz wyspy - jej eksploracja właściwie nie daje odpoczynku, więc z własnej praktyki polecamy wycieczkę na minimum 2-3 dni. Można tam przenocować, ale raczej w sposób zorganizowany, czyli lepiej wykupić gotową wycieczkę w biurze podróży niż jechać tam samemu.
 
Prom na Wyspę Fraser
Autor na promie na Fraser Island

Dlaczego na Fraser raczej ze zorganizowaną wycieczką, a nie samemu?

Tu warto opowiedzieć pewną historię, gdy planowaliśmy wybrać się na Fraser Island i radziliśmy się miejscowych, czyli Australijczyków z Queensland. Ci zdecydowanie odradzali nam Polakom, znanym z fantazji, wypożyczanie samochodu 4x4 i samodzielną jazdę na Fraser, bo nie mamy żadnego doświadczenia do jazdy 4x4 w takich warunkach, a łatwo nie jest, o czym przekonaliśmy się na miejscu.
 
Nasza ekipa tuż przed wyjazdem

Problem w tym, że już kilka dobrych kilometrów przed wjazdem na prom na Fraser są zakazy wjazdu samochodów z napędem na 2 koła, a tym bardziej samochodów kempingowych lub aut z przyczepą. Jest nawet rondo, na którym można zawrócić, jeśli ma się nieodpowiednie auto. Na Wielką Wyspę Piaszczystą można wjechać terenowym autem 4x4 lub ew. motocyklem terenowym. A pilnuje tego policja obecna tuż przed wjazdem na prom. Każdy, kto wynajmie auto 4x4 na wyspie z organizacji akredytowanej przez Stowarzyszenie Operatorów 4WD Fraser Coast, musi uczestniczyć w godzinnej odprawie na temat bezpieczeństwa jazdy.
 
Auta policji stojące przed wjazdem na prom
Autor przed autem policji przy wjeździe na prom na Fraser

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama