reklama
reklama

Wielka Wyspa Piaszczysta - Fraser Island - sam piach 123 x 22 km

dodano: 2017-12-09 21:29 | aktualizacja: 2019-10-16 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Wyspa Fraser dingo Fraser Island, czyli Wielka Wyspa Piaszczysta, to mało znana w Europie wyspa i jednocześnie największa na świecie kupa piasku na wyspie - ma 123 km długości i 22 km szerokości. Leży przy wschodnim wybrzeżu Australii, około 200 km na północ od Brisbane w stanie Queensland. To prawie dziewiczy obszar o pow. 1840 km2, piaszczyste wzniesienia o wys. 244 m. Idealne miejsce do offroadu - zawsze 4x4, bo inaczej nie uda się wjechać na tę wyspę.

Fraser_mckenzie_JS_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ciekawostka: lotnisko też tam jest!

Plaża o długości 120 km, która biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy Fraser teoretycznie może być używana jako... pas startowy dla małych samolotów. Co ciekawe jest ona oficjalnie oznaczona jako główna droga, ale australijskie przepisy dotyczące dróg mówią, że samochody muszą ustąpić samolotowi, jeśli ten akurat by nadleciał. Nie widzieliśmy jednak żadnych samolotów, choć podobno są tam loty czarterowe z Sunshine Coast Airport. Za to można zobaczyć tę wyspę z helikoptera, bo są organizowane takie loty nad Fraser. Można też wykonać skok ze spadochronu nad wyspą Fraser. tzw. skydiving. 5-7 minut lotu z 10 lub 15 tys. stóp daje dodatkowe wrażenia - cena od 239 do 269 AUD.Gdzie nocować?

Na wyspie mieszka około 200-300 stałych mieszkańców, plus czasowa obsługa turystów w ciągu dnia. W zasadzie jest tylko jeden luksusowy hotel - Kingfisher Bay Resort (doba około 500-600 zł), od zachodniej strony tej wyspy, tuż przy jednej z przystani promowych. Od strony wschodniej jest jeszcze mniej luksusowy Eurong Beach Resort. W miasteczku Eurong są sklepy z pamiątkami dla turystów.
 
Parking Eurong - jakie autka parkują!

Poza tym znajduje się tam dużo wyznaczonych kempingów i domów wakacyjnych. I spokojnie: kempingi są ogrodzone drutem kolczastym pod... napięciem, więc nie powinno być obaw. Zwykle miejsca te mają piękne widoki na ocean, więc kiedy dobrze się trafi to można podziwiać migrujące humbaki (wieloryby). Część wyspy jest zamknięta dla turystów.

Kąpiel w jeziorze McKenzie

Fraser Island ma ponad 100 słodkich jezior i są to jedne z najczystszych jezior na świecie. Najbardziej popularnym jest jezioro McKenzie o pow. 150 hektarów, znajdujące się niedaleko małego miasteczka Eurong, położone jakieś 100 m nad poziomem morza. Ma maksymalnie 5 m głębokości. Tu wielu turystów przyjeżdża tu wzdłuż wschodniej plaży i skręca w Eurong do McKenzie w ramach zorganizowanych i niezorganizowanych wycieczek. To tu zatrzymuje się na krótką, relaksacyjną kąpiel. Co ciekawe piasek znad McKenzie to czysta krzemionka, która wręcz się klei do spoconego ciała.
 
Jezioro McKenzie z białym  piaskiem kwarcowym
Jezioro McKenzie - chwila odpoczynku i kąpieli
Jezioro McKenzie
Autor nad jeziorem McKenzie

Jeziora na Fraser mają bardzo mało składników odżywczych i pH jest zmienne, chociaż filtry przeciwsłoneczne i mydła związane z turystami są tam problemem jako forma zanieczyszczenia. Słodka woda na wyspie może zostać wybarwiona przez kwasy organiczne znajdujące się w rozkładającej się roślinności. Z powodu tych kwasów organicznych poziom pH jest tam bardzo niski - 3,7 -4,3. Nie radzimy sikać w tej wodzie, bo zmienia kolor pod wpływem moczu - może być wstyd, gdy jest dużo turystów.

Innym jeziorem na wyspie jest Boomanjin, które zajmuje 200 hektarów i jest największym słodkowodnym jeziorem na morskiej wyspie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama