Z roku na rok coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się te szczyty niższych masywów górskich, na których zlokalizowane są wieże widokowe. To zwiększone zainteresowanie dostrzegane jest przez władze gmin, które coraz częściej decydują się na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez budowę kolejnych platform i wież widokowych. I tak tylko w 2019 roku powstały obiekty na m.in.: Ferdlu w Beskidzie Niskim, szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju i Radziejowej (otwarcie wiosną 2020 roku) w Beskidzie Sądeckim (Karpaty) oraz Czerniawskiej Kopie w Górach Izerskich (Sudety). Ruszyły też prace nad wieżami na m.in. Kłodzkiej Górze w Górach Bardzkich i Jagodnej w Górach Bystrzyckich (Sudety).
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niestety powstawanie kolejnych wież i platform widokowych ma też swoje minusy. Wiele szlaków, niegdyś niemalże pustych, jest teraz bardzo zatłoczonych. W wyniku tego - szczególnie w weekendy - trudno jest o chwilę ciszy, tym bardziej, że zwiększył się też ruch pojazdów, takich jak motocykle i quady. Ten wpis poświęcony jest stosunkowo nowym konstrukcjom - wieżom widokowym na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Koziarzu, wzniesionym w 2015 roku.
Wieże widokowe na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Koziarzu znajdują się na terenie gminy Ochotnica Dolna. Trzy pierwsze szczyty należą do pasma Gorców, natomiast czwarty znajduje się już w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Wieże te zostały wzniesione w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców - szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. Realizacja całości tego projektu pochłonęła ponad 3,6 mln zł, w tym dofinansowanie w wysokości prawie 2,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty stanowił wkład własny gminy Ochotnica Dolna.
Najważniejszą częścią wspomnianego projektu była budowa czterech wież widokowych. Co istotne obiekty te są wykonane według tej samej koncepcji - mają całkowicie obudowane zarówno schody, jak i taras widokowy, dzięki czemu mogą na nie wejść nawet osoby z lękiem wysokości. Dodatkowo, po wewnętrznej stronie obudowy tarasu, przymocowane są tablice z informacjami i narysowaną panoramą otaczającego krajobrazu. Z wież, o całkowitej wysokości około 30 m i z tarasem zlokalizowanym na wysokości około 20 m, roztaczają się przepiękne widoki nie tylko na okoliczne wzniesienia, ale i na dalsze masywy górskie, w tym Tatry. Dodatkowym elementem stanowiącym wyposażenie wież są kamery, z których obraz na żywo jest przekazywany na stronę internetową kamery.ochotnica.pl.
Poniżej zamieszczam dwa krótkie materiały wideo zrealizowane na zlecenie gminy Ochotnica Dolna, przybliżające uroki tego regionu:
Gorc (1228 m n.p.m.) leży we wschodniej części Gorców i jednocześnie przebiega przez niego granica Gorczańskiego Parku Narodowego. Zboczami Gorca spływają liczne potoki stanowiące dopływy Kamienicy lub Ochotnicy. Na polanie znajdującej się na południowym stoku tego masywu, w okresie wakacji (lipiec i sierpień) działa Studencka Baza Namiotowa „Gorc”. Organizowany jest tam także festiwal piosenki turystycznej Gorcstok. W dniach 16-18 sierpnia 2019 roku odbyła się jego 26. edycja.
Nazwa Gorc pochodzi od słowa „gorzeć” i jest związana z polanami, które powstawały poprzez wypalanie lasów. Pod szczytem Gorca znajdują się trzy takie polany: Gorc Gorcowski na południu, Gorc Młynieński na wschodzie i Gorc Kamienicki na północy. Poniżej pierwszej z nich, zarastającej już lasem, znajdują się Hale Gorcowskie z czynną sezonowo studencką bazą namiotową, wspomnianą już powyżej. Ponadto wyróżnia się jeszcze Nową Polanę, Świnkówkę i Ustępne.
Jako ciekawostkę warto dodać, że wybudowana w 2015 roku wieża widokowa na Gorcu powstała w miejscu stojącej tam dawniej drewnianej wieży triangulacyjnej.
Wędrówkę na Gorc rozpoczęłam ze wsi Zasadne, z doliny potoku o tej samej nazwie, choć równie dobrze można wystartować z przełęczy Wierch Młynne (732 m n.p.m.), oddalonej o około 1,1 km, gdzie znajduje się bezpłatny parking.
Z przełęczy Wierch Młynne należy kierować się czerwonym szlakiem na południowy zachód. Ten około 3,3 km odcinek prowadzi w głównej mierze lasami i polanami, a w początkowym fragmencie biegnie także wzdłuż pól i pastwisk.
Około 1,3 km na zachód od przełęczy Wierch Młynne szlak prowadzi przez Wierch Lelonek (955 m n.p.m.), sam jego wierzchołek trawersując od północy. Z trasy można zaobserwować m.in. czerwono-białą wieżę przekaźnika pod szczytem Kiczory Kamienickiej.