reklama
reklama

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 2: Lubań

dodano: 2020-05-02 19:09 | aktualizacja: 2023-05-25 20:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Lubań - widok z Kluszkowiec na Tatry Niniejszy tekst stanowi kontynuację cyklu artykułów relacjonujących wędrówki, których celem były cztery wieże widokowe wzniesione w 2015 roku na terenie gminy Ochotnica Dolna. Po pierwszej części, omawiającej wyprawę na Gorc, przyszedł czas na Lubań. Natomiast dwa pozostałe teksty poświęcone będą wyprawom odpowiednio na Magurki i Koziarz. Z wszystkich tych wież rozciągają się piękne widoki na majestatyczne szczyty Tatr.

Anita K.
Lubań - wieża widokowa na Lubaniu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lubań, tak samo jak Gorc i Magurki, należy do pasma Gorców. Znajduje się w jego południowo-wschodniej części i jednocześnie jest najdalej wysuniętym na południe szczytem spośród czterech opisywanych.
 
Widok na wieżę od południowego wschodu (sierpień)

Na Lubań (1211 m n.p.m.) prowadzi wiele szlaków turystycznych, jednak najbardziej nadające się na jednodniową pętlę są te zaczynające się na północnych i na południowych stokach masywu. Od północy można wejść na Lubań z Ochotnicy Dolnej, a od południa z Kluszkowiec.

Szlaki na Lubań:
  • od północy: z Ochotnicy Dolnej (6,5 km, pętla 14,3 km);
  • od południa: z Kluszkowiec (6,8 km, pętla 14,4 km);
  • od wschodu: z Tylmanowej (6,7 km), Grywałdu (6,7 km) i Krościenka nad Dunajcem (9,9 km)
  • od zachodu: z Maniów (9,9 km), Huby (12,3 km) i Przełęczy Knurowskiej (13,3 km).

W mojej ocenie najpiękniejszymi szlakami są te prowadzące od południowej strony, zaczynające się niedaleko Jeziora Czorsztyńskiego. Kluszkowce to malowniczo położona wieś oferująca wspaniałe widoki na rzekę Dunajec i Tatry. Idealnym scenariuszem wycieczki w te rejony jest dwu- lub trzydniowy pobyt, w ramach którego - oprócz wejścia na Lubań - odpoczniemy nad Jeziorem Czorsztyńskim i zwiedzimy pobliskie zamki w Czorsztynie i Niedzicy.
 
Na łące poniżej rezerwatu Modrzewie - widok na Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie i Tatry (maj)

Na Lubań z Ochotnicy Dolnej

Sierpniową wędrówkę na Lubań rozpoczęłam w Ochotnicy Dolnej. Przy tamtejszym kościele znajduje się duży plac, na którym można bez problemu zaparkować. Jednonawowy, drewniany kościół Znalezienia Krzyża Świętego, wybudowany w 1816 roku, zachwyca swoim pięknem nie tylko na zewnątrz, lecz także od środka. Znajdują się w nim barokowe ołtarze, a jego ściany przyozdobione są XIX-wieczną polichromią figuralną i ornamentalną.

Obok kościoła przebiega szlak papieski na Lubań, który pokrywa się ze szlakiem niebieskim. To właśnie nimi będziemy podążać, na odcinku o długości 5,5 km i sumie podejść około 750 m. To trasa wiodąca lasem, bez szczególnych walorów widokowych, za to pozwalająca na bliższe przyjrzenie się leśnej roślinności, kiedy udajemy się tam poza sezonem zimowym.
 
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej
Niecierpek gruczołowaty rosnący przy niebieskim szlaku na Lubań
Leśna polana przy niebieskim szlaku
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama