reklama
reklama

Zachód słońca na wyspie Nan'ao na zwrotniku Raka

dodano: 2021-03-14 23:34 | aktualizacja: 2021-11-09 10:39
autor: Su Wenbo [苏文波] | źródło: satkurier.pl/ifeng.com

Nan'ao latarnia Kto w Polsce zna wyspę Nan'ao lub Nan Ao? Dawno temu była znana jako Namoa - jest wyspą i miastem prefektury w Shantou w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Nan'ao obejmuje obszar lądu 114,74 km2. Mieszka tam około 62 tys. ludzi. Tak naprawdę Nan'ao składa się z głównej wyspy Nan'ao i 33 małych wysepek wokół niej. Fakt, że wyspa leży dokładnie na zwrotniku Raka oznacza, że ma subtropikalny klimat monsunowy i morski, charakteryzujący się długim, wilgotnym, słonecznym latem i krótką, łagodną zimą. Średnia roczna temperatura wynosi od 20°C do 22°C.

Nan'ao


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nan'ao leży między 116°53' - 117°19' długości geograficznej wschodniej a 23°11' - 23°32' szerokości geograficznej północnej, dokładnie na zwrotniku Raka i to jest istotna informacja, bo przez to przyciąga turystów. Całkowity obszar morski wynosi 4000 km2, a powierzchnia lądowa 113,8 km2. Ma 33 wyspy z linią brzegową 99,2 km.

Wyspa Nan'ao położona jest po nadmorskiej stronie wschodniej części chińskiej prowincji Guangdong, mniej więcej w połowie drogi między Xiamen i Hongkongiem - to tak dla tych, którym trudno skojarzyć, gdzie to jest. Z Nan'ao jest około 320 km w prostej linii do Tajwanu.Jak tam dotrzeć?
Najlepiej dostać się tam pociągiem ekspresowym ze stacji Luohu z okolic Shenzen do Shantou. Następnie należy dojechać do portu Chenghai Laiwu (taksówka z Shantou do portu Chenghai Laiwu kosztuje około 50-70 juanów, natomiast autobus kosztuje 10 juanów). Prom z Chenghai Laiwu do Nan'ao odpływa od godz. 8:00 rano do 18:00, z przeprawą promową co 2 godziny. Podróż trwa około 35 minut, a cena to 20 juanów za osobę. Jest jednak inna droga - szybsza i łatwiejsza, zwłaszcza dla tych, których nie bawi przeprawa promowa, która dość szybko przeszła do historii.
 
Most prowadzący na wyspę Nan'ao

Mowa o moście Nan'ao, który łączy dystrykt Chenghai z samą wyspą Nan'ao - został oficjalnie otwarty dla ruchu 1 stycznia 2015 r. Most zaczyna się w Laiwuwei w Chenghai, a kończy się w Changshanwei na wyspie - ma łącznie 11,08 km, z czego całkowita długość mostu to 9,341 km.
 
Pylony mostu Nan'ao

Droga S336, która łączy stały ląd z wyspą, jest połączona pętlą autostrady okrążającej wyspę. Przed ukończeniem mostu ci, którzy chcieli podróżować na wyspę, musieli skorzystać z promu, który nie kursował w przypadku silnych wiatrów lub gęstej mgły.
 
Most Nan'ao robi wrażenie - w tle wysepka Fengyu

Można próbować dolecieć do portu lotniczego Jieyang Chaosan Airport, które jest lotniskiem międzynarodowym. Lata tam wiele linii lotniczych, bo wyspy Nan'ao przyciągają turystów z Chin i nie tylko. Najwięcej samolotów lata tam z Szanghaju, Guiyang, Changshy, Kantonu, Wuhan i Pekinu. Trzeba więc wybrać najpierw połączenie do któregoś z tych lotnisk, by przesiąść się do samolotu do Jieyang Chaosan. Stamtąd jest nawet bliżej, by dojechać do Laiwu, a potem czeka nas ta sama droga S336 na wyspę.

Wyspa Nan'ao w Shantou (汕头南澳岛) jest tak naprawdę szczytem podmorskiej góry - teraz usianej wiatrakami.

Sceneria na wyspie składa się z połączenia starożytnych miejsc oraz takich przyciągających wzrok pejzaży morskich, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. I to jest podobno ta największa zaleta tej wyspy.

Wyspa Nan'ao ma niesamowitą historię sięgająca starożytności, bo od wieków wzbudzała zachwyt ze względu na miejsce, a także zabytki. Zatoka wyspy Nan'ao składa się z drobnego piasku i łagodnie opadających plaż. Otaczająca woda morska jest bardzo czysta i przejrzysta. Zawiera średni poziom zasolenia, więc kąpiel w morzu jest przyjemna - to takie naturalne kąpielisko i jedna z najlepszych plaż klasy A w prowincji Guangdong w Chinach. Przyjeżdża tam wielu Chińczyków, nie tylko z Kantonu (Guangdong), ale z całych Chin, bo łatwo tam dojechać szybką koleją lub dotrzeć samolotem z innej części Chin lub innych krajów, choć teraz same Chiny są szczelnie zamknięte (pandemia).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama