reklama
reklama

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

dodano: 2021-03-20 00:31 | aktualizacja: 2023-02-17 22:08
autor: Paweł Drozd [Janusz Sulisz] | źródło: podroze.satkurier.pl

Jerozolima Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Jerozolima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zasadniczo aby dostać się do Ziemi Świętej, należy polecieć do Izraela, czyli do Tel Awiwu
Aczkolwiek w dobrych czasach przed pandemią można było znaleźć wycieczki do Egiptu z możliwością przekroczenia granicy Izraela, aby zwiedzić wybrane miejsca w Ziemi Świętej. Można było łączyć to z wypoczynkiem np. w Ejlacie i przeplatać ze zwiedzaniem Izraela i Egiptu. Ejlat to najbardziej wysunięte na południe miasto Izraela, w pobliżu pustyni Negew oraz jedyny port izraelski i znany kurort w zatoce Akaba nad Morzem Czerwonym. Jest tam lotnisko Ejlat-Ramon, gdzie latają głownie samoloty czarterowe dla różnych biur podróży. Tu nie będziemy pisać o Ejlacie, bo to zupełnie osobne miejsce.

Z Krakowa do Tel Awiwu
Z lotniska Balice w Krakowie latają samoloty LOT do Tel Awiwu, podobnie jak z Warszawy. Czasami takie połączenia z Krakowa czy Warszawy uruchamiały Ryanair czy Wizzair, ale podczas pandemii te połączenia zostały zaniechane. Oczywiście do Krakowa latały czartery izraelskich linii, głównie z młodzieżą odwiedzającą obóz Auschwitz.

Nazaret
W przypadku wycieczki typowo pielgrzymkowej po przylocie na miejsce na lotnisko im. Ben Guriona następuje przejazd do Nazaretu na północy Izraela.
Tam zwiedza się Bazylikę Zwiastowania, Grotę Zwiastowania oraz kościół św. Józefa.

Nazaret to miejsce, gdzie według Ewangelii dorastał Jezus, ale teraz nazywany jest „arabską stolicą Izraela”. Faktycznie mieszka tam dużo Arabów - 70% to muzułmanie, a tylko 30% chrześcijanie. Nazaret w czasach Jezusa był malutką wioską w dolnej Galilei - teraz liczy ponad 75 tys. mieszkańców. Miastem partnerskim Nazaretu jest nasza Częstochowa. Co ciekawe w okolicy Nazaretu jest osobna miejscowość Natzrat Illit tzw. Górny Nazaret, której mieszkańcy to w większości Żydzi, a nie Arabowie jak w samym Nazarecie. Górny Nazaret zbudowano 60 lat temu, a obecnie jest domem dla około 40 tys. mieszkańców.
 
Nazaret: figura św. Józefa z małym Jezusem

Dla chrześcijan to właśnie Nazaret jest jednym z najświętszych miejsc, bo to tu Jezus spędził większość swojego życia. Pamiątką tego jest znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania kościół św. Józefa. Został wzniesiony w 1914 r. na ruinach poprzednich budowli, a lokalizacja związana jest z tradycją pochodzącą z VI w. To w Nazarecie był wtedy tzw. „Kościół Karmienia” („Ecclesia Nutritionis”), czyli miejsce, gdzie był dom - warsztat św. Józefa - tam wychowywał się Jezus.
 
Nazaret: ołtarz w Bazylice Zwiastowania Pańskiego

Nazaret jest popularnym miejscem chrześcijańskich pielgrzymów i podróżników. Najbardziej znanym miejscem w Nazarecie jest Bazylika Zwiastowania Pańskiego w centrum miasta. Nazwa bazyliki oznacza miejsce, w którym, zgodnie z tradycją, anioł Gabriel przekazał Najświętszej Maryi Pannie nowinę, że pocznie i narodzi Mesjasza (Łk 1, 26-38).


Nazaret leży 25 km od jeziora Tyberiadzkiego, a inaczej Galilejskiego albo Genezaret. To jezioro, przez które przepływa rzeka Jordan - to podstawowe źródło wody dla Izraela. Jezioro Galilejskie to najniżej położone słodkowodne jezioro na Ziemi i drugie najniższe jezioro na świecie (po Morzu Martwym), na poziomie około 209 m poniżej poziomu morza.
 
Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie
Jerycho: rzeka Jordan i symboliczny chrzest

W Nowym Testamencie znaczna część życia Jezusa ma miejsce na brzegach jeziora Galilejskiego.
W tamtych czasach nastąpił ciągły rozwój osad i wiosek wokół jeziora oraz mnóstwo handlu i przewozów łodziami. Ewangelie Marka (1: 14-20), Mateusza (4: 18-22) i Łukasza (5: 1-11) opisują, jak Jezus zwerbował 4 swoich apostołów od brzegu jeziora Genezaret: rybaków Szymona i jego brata Andrzeja oraz braci Jana i Jakuba. Jeden ze słynnych epizodów nauczania Jezusa, Kazanie na Górze, podobno zostało przekazane na wzgórzu z widokiem na Genezaret. Mówi się, że wiele z cudów Jezusa miało miejsce nad jeziorem Galilejskim, w tym m.in. chodzenie po wodzie, uciszenie burzy i cudowny połów ryb oraz nakarmienie 5 tysięcy ludzi (w Tabga). W Ewangelii Jana to Genezaret stanowi tło dla trzeciego ukazania się uczniom Jezusa po zmartwychwstaniu.
 
Jezioro Genezaret: autor - Paweł Drozd

W czasach Cesarstwa Bizantyjskiego znaczenie jeziora wzrosło, bo stało się ono głównym celem pielgrzymek chrześcijańskich. Powstał wtedy pełnoprawny przemysł turystyczny, wraz z zorganizowanymi wycieczkami i wieloma zajazdami wokół jeziora. W 1187 r. sułtan Saladyn pokonał armie krzyżowców Królestwa Jerozolimskiego w bitwie pod Hattin, w dużej mierze dlatego, że był w stanie odciąć krzyżowców od świeżej wody z tego jeziora.

W 1986 r. została odkryta stara łódź galilejska, znana również jako łódź Jezusa. Znaleziono ją na północno-zachodnim brzegu jeziora Galilejskiego podczas suszy, gdy opadł poziom wody. Jest to starożytna łódź rybacka z I w. n.e. i chociaż nie ma dowodów na bezpośredni związek łodzi z Jezusem i jego uczniami, to nazywa się ją łodzią Jezusa.
 
Kafarnaum: ołtarz w miejscu, gdzie kobieta dotyka szat Jezusa

Kafarnaum - dom św. Piotra
Podczas pielgrzymek w Kanie Galilejskiej dochodzi do odnowienia przysięgi małżeńskiej dla małżeństw, które sobie tego życzą. Odbywa się też rejs po jeziorze Galilejskim. Następnie wizyta w Kafarnaum - mieście rodzinnym św. Piotra. To w Kafarnaum ulokowany był urząd celny, którego celnikiem był apostoł Mateusz.
 
Kafarnaum - miasto Jezusa
Kafarnaum: figura  św. Piotra
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama