reklama
reklama

Xi'an: tam, gdzie koniec Jedwabnego Szlaku [cz. 1]

dodano: 2019-07-16 18:29 | aktualizacja: 2023-02-17 22:15
autor: Justyna Sulisz (Janusz Sulisz) | źródło: podroze.satkurier.pl

Xi'an Chiny Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach. Jest jednym z najstarszych miast w Chinach i najstarszą z Czterech Wielkich Starożytnych Stolic, zajmując pozycję pod kilkoma najważniejszymi dynastiami w historii Chin. Xi'an jest punktem wyjścia czy też końcem Jedwabnego Szlaku i miejscem, gdzie odkryto słynną Terakotową Armię Cesarza Qin Shi Huanga. Co ciekawe Xi'an leży w pobliżu środka geometrycznego Chińskiej Republiki Ludowej.

Xi'an Chiny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Miasto Xi'an (dawniej Chang'an) było celem karawan handlowych m.in. z Europy i innych części Azji, które podążały Wielkim Jedwabnym Szlakiem do Chin - to w Xi'an szlak się kończył. W pobliżu miasta są chińskie piramidy, a także mauzoleum Qin Shi Huang z terakotową armią.

Od lat 90. XX wieku, w ramach ożywienia gospodarczego Chin, miasto Xi'an stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i edukacyjnym w regionie środkowo-północno-zachodnim. Xi'an w 2018 r. miało ponad 12 mln mieszkańców. To najbardziej zaludnione miasto w północno-zachodnich Chinach, a także jedno z trzech najbardziej zaludnionych miast w zachodnich Chinach (inne to Chongqing i Chengdu).

Xi'an jest wymawiane śi-an. Niezwykły apostrof w środku nazwy miasta, który zastanawia Europejczyków, dzieli dwa chińskie słowa xi (zachód) i an (pokój). Podobno gdyby go nie było, znaczyłoby słony.
 

Jak dotrzeć do Xi'an?
Najlepiej dolecieć samolotem lub pojechać szybkim pociągiem.

Xi'an, oprócz tego, że jest popularnym miejscem turystycznym, ma rozbudowaną sieć transportową, która umożliwia turystom dostęp do prawie wszystkich głównych atrakcji. Xi'an jest obsługiwany przez kilkanaście linii lotniczych z takich lotnisk, jal Pekin, Szanghaj, Kanton czy Chengdu. Główne lotnisko, Xianyang Airport, znajduje się 45 km od miasta. Obsługiwane jest przez bezpośrednie loty międzynarodowe do/z Hong Kongu, Makau i Japonii.

Szybki chiński pociąg jest dobrym sposobem na wygodne wycieczki między Xi'an i Pekinem (5 h), Shenzen (10 h), Guangzhou (7-9 h), Szanghajem (7 h) i innymi miastami. Istnieją dwie główne stacje kolejowe w Xi'an: Xi'an Railway Station i Xi'an North Railway Station.
 
W okolicach dzielnicy muzułmańskiej w Xi'an

Istotne jest to, że w zaledwie 5 godzin można dojechać pociągiem z Pekinu do Xi'an. Jest to wygodne dla podróżnych, którzy chcą odwiedzić Terakotową Armię, gdy przylecą do Pekinu. Jest to znacznie tańsza i mniej czasochłonna opcja w porównaniu z lotem.
 
Autorka w Xi'an

W 2014 r. Xi'an stało się popularnym miastem turystycznym w Chinach i wtedy przyjęto nową politykę bezwizową. Xi'an było pierwszym miastem w północno-zachodnich Chinach, które przyjęło otwartą na turystów politykę wizową: 72 godzin bez chińskiej wizy(!). Wystarczy przylecieć na lotnisko w Xi'an i być tam maksymalnie 72 godziny (3 dni).
 
Drzwi wejściowe na posesję ozdobione napisami i ten... rower
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama