Na Sri Lankę (dawniej: Cejlon) można polecieć na dwa sposoby: albo z biurem podróży z prawie all inclusive, albo samemu i zwiedzać ten kraj na tuk-tuku lub koleją. Wybór padł na 3-tygodniową wyprawę na spontanie: tani lot, na miejscu wynajem tuk-tuka, zwanego tam od nazwy producenta bajaj re, a potem lokalsi, sierociniec dla słoni, plantacje herbaty i urocze plaże. Anten satelitarnych nie brakuje, od starych parabol na pasmo 4 GHz po nowe offsety na dwie platformy satelitarne.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sri Lanka, czyli Cejlon, to wyspa o kształcie łzy pow. 65 tys. km2 (5 razy mniejsza powierzchnia od Polski) na południowy-wschód od Indii (odległość od Indii to 55-135 km - pływają tam promy), stąd dla Hindusów to po prostu... łza Indii, czyli łza, która ścieka wprost do Oceanu Indyjskiego. Nazywana jest też perłą Oceanu Indyjskiego. Inna sprawa, że na tej wyspie wydobywa się okazałe kamienie szlachetne, w tym ogromne szmaragdy, z czego Sri Lanka słynie.
Według mitologii hinduskiej, istniało lądowe przejście między Indiami a Sri Lanką. Obecnie jest to tylko łańcuch ławic wapiennych wystających nad poziom morza. Legendy mówią, że było tam piesze przejście, które istniało do 1480 r. n.e., dopóki cyklony i podnoszące się wody oceanu nie pogłębiły kanału. Co ciekawe wody w łączącym kanale są nadal tak płytkie (1 m), że nawigacja promami i łodziami sprawia problemy.
Sri Lanka oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”. Była też „wyspą nauki”, bo przed wiekami była jednym z ważnych centrów buddyzmu. Po arabsku i persku nazywano ją Serendip, potem Silaan lub Cylone. Skończyło się na nazwie Cejlon, która była używana powszechnie aż do roku 1972, gdy ustalono nową nazwę kraju - Sri Lanka (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki), a mieszkańcy to Lankijczycy.
Lwia Skała na Sri Lance
Sigirija to starożytna twierdza skalna położona w północnej części dystryktu Matale, w pobliżu miasta Dambulla w Prowincji Środkowej na Sri Lance. Nazwa odnosi się do miejsca o znaczeniu historycznym i archeologicznym, które jest zdominowane przez potężną kolumnę skalną o wysokości prawie 200 m. Według starożytnej kroniki Sri Lanki Culavamsy, miejsce to zostało wybrane przez króla Kassapę (477-495 r.) na nową siedzibę. Na szczycie skały zbudował swój pałac i ozdobił go kolorowymi freskami. Mniej więcej w połowie wysokości tej skały zbudował bramę przypominającą ogromnego lwa. Nazwa miejsca pochodzi właśnie od tej struktury - Sīhāgiri, Lwia Skała. Stolica i pałac królewski zostały po śmierci króla porzucone. Aż do XIV wieku zabudowania pełniły funkcję buddyjskiego klasztoru.
Sigirija jest jednym z siedmiu miejsc na Sri Lance wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów starożytnego planowania urbanistycznego. Lwia Skała jest dostępna dla turystów, choć do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty pałacu i umocnień oraz malowidła przedstawiające kobiety. Na potrzeby zwiedzania, zbudowano wygodne schody na stalowej konstrukcji.