reklama
reklama

Alaska: spotkanie z niedźwiedziami grizzly [wideo]

dodano: 2018-02-06 14:44 | aktualizacja: 2018-08-22 18:57
autor: Tomasz Bobrowski | źródło: mytrips.pl

Brooks Falls niedźwiedź grizzly W Parku Narodowym Katmai na Alasce, na rzece Brooks, która łączy jeziora Naknek Lake i Brooks Lake, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy nimi, znajdują się Wodospady Brooksa. Próg skalny o wysokości 1,8 m muszą pokonać łososie podążające w górę rzeki. Ryby te wykonują spektakularne skoki ponad próg wodospadu. Dzieje się tak każdego roku, w okresie od lipca do pierwszych dni września. To zachęca dziesiątki niedźwiedzi grizzly do pozyskania łatwego do zdobycia pożywienia.

Brooks Falls niedźwiedź grizzly


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grizzly ustawiają się na krawędzi wodospadu, aby łapać skaczące ryby, które niejednokrotnie wpadają im same prosto do pyska. Latem w okolicach wodospadów gromadzi się około 75 niedźwiedzi, które normalnie są rozproszone na obszarze kilku milionów hektarów. Na samych wodospadach widziano naraz 25 grizzly, ja sam doliczyłem się 16.
 
Balkon obserwacyjny przy wodospadzie Brooksa - to ja
Lot łososia

Brooks Falls to miejsce, gdzie wykonuje się najsłynniejsze na świecie zdjęcia i filmy o niedźwiedziach grizzly, wykorzystywane w takich kanałach jak np. National Geographic.
 
Samolot - przelot z King Salmon do Brooks Lodge

Byłem tam w lipcu 2008 roku. Najpierw musiałem dostać się do miasteczka King Salomon. Nie ma tam żadnych dróg, można tylko dolecieć małym samolotem rejsowym z Anchorage. Z King Salomon do Brooks Lodge nad jeziorem Naknek Lake można dostać się tylko mała awionetką, przystosowaną do startu i lądowania na wodzie. Jedyna możliwość noclegu to Brooks Lodge (jest tam bardzo drogo) albo pole namiotowe, gdzie z kolei obowiązuje limit 60 osób dziennie. Mnie udało się załatwić miejsce na namiot za $12.
 
Brooks Lodge - recepcja i bar

Z hotelu i recepcji Brooks Lodge na pole kempingowe jest około 500 m ścieżka wzdłuż jeziora, a do wodospadów około 2,5 km przez las. Dystans ten pokonuje się niczym niezabezpieczoną przed niedźwiedziami ścieżką. W każdej chwili może pojawić się na naszej drodze grizzly. I też pojawiają się często przed nami, za nami lub z boku.
 
Brama parku Katmai na Alasce
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama