reklama
reklama

Paragwaj w cztery dni

dodano: 2016-11-20 17:14 | aktualizacja: 2017-04-19 17:54
autor: Tomasz Bobrowski | źródło: SAT Kurier 7-8/2015

Aquabidan_rozladunek_Paragwaj W marcu 2015 roku zostałem zaskoczony nagłą propozycją wyjazdu do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Na podjęcie decyzji miałem 24 godziny, aby w ciągu tygodnia wylecieć do Buenos Aires, a zaraz potem do Ushuaia. Stamtąd statkiem na Wyspę Króla Jerzego i 8 godzin na wykonanie serwisu antenowego. Potem czekał mnie 8-dniowy rejs powrotny statkiem do portu La Plata w Argentynie. Korzystając z okazji, postanowiłem przez następne 3 tygodnie zwiedzić wodospady Iguazu, Paragwaj oraz Pantanal, Kurytybę i Rio de Janeiro w Brazylii. Właśnie o Paragwaju, kraju niezbyt często odwiedzanym przez turystów, chciałbym tu napisać kilka słów.

Aquibadan_Bahia_Negra_Paragwaj


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mój kontakt z Paragwajem rozpoczął się w miejscu, gdzie stykają się granice trzech państw: Argentyny (Puerto Iguazu), Brazylii (Foz do Iguacu) i Paragwaju (Ciudad del Este). Po 2-dniowym zwiedzaniu wodospadów od strony Argentyny i Brazylii, pojechałem autobusem miejskim w Foz do Iguacu (Brazylia), zwiedzić jedną z największych budowli na świecie, a mianowicie zaporę Itaipu Dam. Jest to obecnie druga pod względem wielkości zapora na świecie, na rzece Parana i na granicy Brazylii i Paragwaju. Budowa trwała łącznie 39 lat i została zakończona w 2014 roku. Tym gigantycznym przedsięwzięciem zarządza spółka Itaipu Binacional, w której 50% udziałów należy do Brazylii i 50% do Paragwaju. Elektrownia wodna, za pomocą 20 generatorów, po 700 MW każdy, produkuje rocznie 98,6 TWh energii, co zaspakaja 90% zapotrzebowania na energię całego Paragwaju i 17% całej Brazylii.
 
Zapora Itaipu Dam

Pomiędzy trzema miastami położonymi w trzech krajach można się przemieszczać za pomocą autobusów miejskich. Aby jednak dostać się z Puerto Iguazu w Argentynie do Ciudad del Este w Paragwaju, trzeba przejechać przez most na rzece Parana, który łączy Foz Iguacu w Brazylii z Ciudad del Este w Paragwaju. Komunikacja jest tak zorganizowana, że autobus miejski z Argentyny do Paragwaju przejeżdża przez Brazylię, nie zatrzymując się, tak więc nie trzeba tam pokazywać i stemplować paszportów. Miasto graniczne Ciudad del Este to miejsce, gdzie Argentyńczycy i Brazylijczycy dokonują tanich zakupów, głównie sprzętu elektronicznego, jako że w Paragwaju nie ma ceł ani VAT.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama