reklama
reklama

Maroko - królewskie miasta

dodano: 2016-12-22 16:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:48
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 10/2015

Agadir Do tego muzułmańskiego kraju, leżącego w północnej Afryce, po czerwcowym zamachu na plaży w Tunezji leciałem z obawą, czy i ten kraj nie stanie się obiektem ataków terrorystycznych tzw. fanatyków religijnych. Z informacji, które zebrałem przed wylotem, wynikało, że to jedno z ostatnich państw w północnej Afryce, po którym można podróżować w miarę bezpiecznie. Dodatkowo tłumaczyłem sobie, że teraz już chyba nigdzie nie jest bezpiecznie, a bez ryzyka towarzyszącego każdej podróży nasze poznawanie świata paraliżowane wiecznym strachem ograniczałoby się do oglądania programów podróżniczych w telewizji.

Maroko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wszechobecna telewizja satelitarna

Tak wiele anten satelitarnych na dachach budynków jak w Maroko nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na świecie. Jest ich pełno w nowoczesnych i najstarszych dzielnicach. Małe i duże, paraboliczne i offsetowe, z siłownikiem i zawieszeniem stałym. Nie ma tu czegoś takiego jak anteny zbiorcze. Każdy musi mieć własną. Państwowa telewizja marokańska ma tylko dwa kanały: TVM i 2M, który kiedyś był w prywatnych rękach, ale zbankrutował i kontrolę nad nim przejęło państwo. Większość marokańskich kanałów jest niekodowanych i odbieranych z Hot Birda 13°E, Eutelsata 7 na pozycji 7,3°W, Nilesata 201 na pozycji 7,0°W oraz z satelity Badr 4 – 26,0°E. Prawie wszystkie są w języku arabskim, ale kanał Tamazight (odmiana berberyjskiego) jest kierowany do licznej w Maroko ludności pochodzenia berberyjskiego i nadawany jest w jej języku. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się tu kanały adresowane dla Maroka, ale także Algierii i Tunezji, dystrybuowane przez MBC Group takie jak: MBC1, MBC2, MBC3, MBC4, MBC Action, MBC Max, MBC Drama czy MBC Bollywood odbierane obecnie z satelity Badr 4 na 26,0°E. Z pozycji 7,3°W, skąd nadaje Eutelsat 7 Marokańczycy chętnie oglądają kanały sportowe MBC Pro Sports. Jako że spora część Marokańczyków włada językiem francuskim, chętnie też oglądają francuskojęzyczne programy oraz arabskojęzyczne z innych krajów. Tłumaczy to obecność na dachach wielu anten obrotowych z siłownikiem. W hotelach często dostępne są właśnie kanały francuskojęzyczne, gdyż duża część turystów francuskich przyjeżdża do tego kraju. W kilku też zaskoczyła mnie obecność kanału TVP Polonia.
 
Różnorodność anten satelitarnych na jednym z marokańskich budynków

Maroko to ciekawy i egzotyczny kraj, i trudno go poznać w czasie jednej, tygodniowej wycieczki. Barwnie ubrane kobiety berberyjskie (zupełnie inaczej niż w innych arabskich państwach), mężczyźni na co dzień chodzący w przygniecionych na pięcie białych lub żółtych kapciach zwanych babouches (babuszkach) oraz sprzedawcy wody w historycznych, czerwonych strojach to codzienny widok marokańskiej ulicy. Nie sposób opisać tego całego folkloru na kilku stronach, więc zachęcam wszystkich do odwiedzenia i przeżycia samemu choćby krótkiej przygody w tym egzotycznym miejscu.
 
Zarośnięta antena satelitarna
Antena satelitarna z minaretem w tle
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama