reklama
reklama

Maroko - królewskie miasta

dodano: 2016-12-22 16:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:48
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 10/2015

Agadir Do tego muzułmańskiego kraju, leżącego w północnej Afryce, po czerwcowym zamachu na plaży w Tunezji leciałem z obawą, czy i ten kraj nie stanie się obiektem ataków terrorystycznych tzw. fanatyków religijnych. Z informacji, które zebrałem przed wylotem, wynikało, że to jedno z ostatnich państw w północnej Afryce, po którym można podróżować w miarę bezpiecznie. Dodatkowo tłumaczyłem sobie, że teraz już chyba nigdzie nie jest bezpiecznie, a bez ryzyka towarzyszącego każdej podróży nasze poznawanie świata paraliżowane wiecznym strachem ograniczałoby się do oglądania programów podróżniczych w telewizji.

Maroko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

As-Sawira – miasto artystów i wiatru

Swoją podróż po królewskich miastach Maroka rozpocząłem od nadmorskiej, niewielkiej miejscowości As-Sawira, będącej w dawnych czasach enklawą piratów, w latach 70. mekką hipisów, a dziś artystów. W drodze z Agadiru do Casablanki zaglądają tu prawie wszystkie wycieczki, aby z murów obronnych nadmorskiej twierdzy popatrzeć na surowy ocean, którego fale widowiskowo rozbijają się o czarne, skaliste wysepki, okalające wybrzeże oraz odpocząć i zjeść w miasteczku w jednej z rozlicznych tawern świeżo złowione, grillowane sardynki. Można też napić się po prostu marokańskiej herbaty – mocnego naparu, bardzo słodkiego, parzonego w specjalnych, metalowych czajniczkach jako mieszankę herbaty miętowej i zielonej. Ten tradycyjny napój jest podawany wszędzie, a Marokańczycy piją go na stacjach benzynowych tak jak my np. kawę. Prosząc w Maroko o herbatę zawsze dostaniemy miętową, gdyż tam właśnie taką pije się na co dzień. Popularną dla nas, czarną herbatę trzeba zamawiać specjalnie.
 
Z nadmorskiej fortecy rzut oka na As-Sawirę

Miasto As-Sawira (Essaouira) leży w bardzo wietrznym regionie. To tu ulokowano jedną z 4 największych farm wiatrowych Maroka, skąd czerpana jest energia dla pobliskich miejscowości. Oprócz farm wiatrowych Marokańczycy wykorzystują inne źródła odnawialnej energii, takie jak słońce czy woda. Największe elektrownie solarne, wykorzystujące energię słoneczną, ulokowano na wiejskich terenach Sus-Massa-Dara oraz Ajn Bani Mathar i nie są to wcale modne ostatnio elektrownie fotowoltaiczne. Elektrownie solarne zapewniają 18% zapotrzebowania w energię całego kraju. Uzupełnieniem tych elektrowni są liczne elektrownie wodne. Marokańczycy niedysponujący zasobami naturalnymi, takimi jak ropa naftowa czy węgiel kamienny, dobrze wiedzą, jak wykorzystać inne źródła, aby zmniejszyć import energii z innych państw.

Casablanka – znaczy biały dom

To ponad milionowe miasto jest gospodarczo-przemysłową stolicą państwa. Jest też klimatem i zabudową najbardziej zbliżone do europejskich metropolii. Wjeżdżając do niego, od razu rzucają się w oczy wysokie budynki w białym kolorze i ogromny ruch uliczny typowy dla naszych dużych miast. Jest on nieco chaotyczny ze względu na dużą ilość motorynek i pieszych przechodzących przez 3-pasmowe ulice w niewyznaczonych do tego miejscach, ale dość bezpieczny. Samochody poruszają się stosunkowo wolno, a kierowcy przepuszczają niesfornych pieszych jak święte krowy w Indiach. Dla turystów Casablanka kojarzy się z dwoma rzeczami. Filmem z 1942 roku z Ingrid Bergman i Humphrey’em Bogartem i meczetem Hassana II, widocznym na wszystkich folderach reklamowych o Maroko, który jako jedyny czynny meczet zwiedzać mogą innowiercy. Co do filmu to oczywiście ani jedna scena z niego nie została nakręcona w tym mieście, a słynna restauracja Rick’s Cafe została otwarta dużo później, bo w 2004 roku przez Amerykankę pracującą w Maroko na placówce dyplomatycznej. Klimatem oczywiście przypomina restaurację z filmu (jest m.in. fortepian i muzyka grana na żywo), gdyż taki był zamysł właścicielki. Po wielu latach od nakręcenia filmu w Maroko niedaleko miejscowości Warzazat powstało rzeczywiste studio filmowe Atlas Studios. Kręcono w nim wiele znanych w Europie i na świecie filmów m.in.: „Gladiator”, „Mumia”, „Królestwo niebieskie”, „Legionista”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Star Wars”, „Kleopatra”, „Książę Persji”, itd. Wytwórnia jest udostępniona zwiedzającym i można w niej podziwiać rekwizyty użyte do tworzenia scenografii w tych filmach, m.in.: koloseum, w którym obywały się walki gladiatorów, odrzutowiec z filmu „Klejnot Nilu”, tybetańskie świątynie czy egipski grobowiec z ogromnymi posągami.
 
Żywe bociany i zabytkowe mury

Jak wspomniałem, drugim obiektem, z którego słynie Casablanka jest ogromny meczet Hassana II, który w czasie modlitw może pomieścić 25 tysięcy wiernych (dodatkowe 80 tysięcy może modlić się na placu zewnętrznym). Wybudowany z woli króla Hassana II w dość szybkim tempie 8 lat powstał z datków, a raczej przymusowej daniny narodu. Jak podają oficjalne źródła, kosztował 750 mln dolarów, ale źródła nieoficjalne zwiększają tę kwotę do ponad 1 mld dolarów. Posiada m.in. najwyższą na świecie wieżę minaretu, rozsuwany dach do przewietrzania wnętrza, przeszkloną i podgrzewaną podłogę oraz światła laserowe świecące w nocy w kierunku Mekki. Jest widoczny z oceanu w pogodne dni z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Przy jego budowie pracowało ponad 6000 marokańskich rzemieślników i artystów oraz ponad 35 tysięcy robotników, a większość materiałów użytych do jego budowy pochodzi z Maroka. W środku zachowano tradycyjny podział modlących się: mężczyźni na dole, kobiety z dziećmi w części wyższej, balkonowej. W podziemiach meczetu znajdziemy łaźnie turecką i rzymską oraz liczne sale i muszle ablucyjne, gdzie wierni przychodzą obmywać się przed modlitwą. Imponuje bogactwem wystroju i precyzją wykończenia. Nawet głośniki wkomponowane zostały w kolumny w taki sposób, że trudno je zauważyć.
 
Casablanka – Meczet Hassana II

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Afryka


reklama