reklama
reklama

Wielka Fatra: Ostra, Lubiana i Tłusta oraz Jaskinia Mažarná

dodano: 2023-07-02 16:24 | aktualizacja: 2023-08-16 20:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielka Fatra - Ostra żółty szlak Długi weekend majowy w górach bez tłumów na szlaku - brzmi to dość abstrakcyjnie. Jednak wcale nie trzeba daleko jechać, aby tego doświadczyć. Słowacka Wielka Fatra stwarza idealne warunki do wędrówki w odosobnieniu - jest to pasmo rozległe, stosunkowo niskie, poprzecinane długimi szlakami, a jednocześnie obfitujące w urozmaicone krajobrazy. W jednej z poprzednich relacji opisałam przejście główną granią Wielkiej Fatry z jej najwyższymi szczytami. Teraz zabiorę Was w zachodnią część tego pasma - na Ostrą, Lubianą i Tłustą, z malowniczymi skałkami, oraz do Jaskini Mažarnej.

Szczyt Ostrej, fot. Anita K.
Wielka Fatra - Ostra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wędrówka zaczyna się w miejscowości Blatnica położonej wzdłuż Blatnickiego Potoku (Blatnický potok) i uchodzącego do niego Gaderskiego Potoku (Gaderský potok). Pierwsze ślady osadnictwa znalezione na tych ziemiach pochodzą z 5-4 tysiąclecia p.n.e. Jedną z atrakcji turystycznych tej miejscowości są ruiny średniowiecznego Zamku Blatnica (Blatnický hrad).

Parking w Blatnicy znajduje się tuż przed bramą prowadzącą do Gaderskiej Doliny (Gaderská dolina) w Parku Narodowym Wielka Fatra (6 euro za dzień, stan na maj 2023 r.). Najkrótszy znakowany szlak na Ostrą (6,1 km) prowadzi Końskim Dołem (Konský dol), a nieco dłuższy (6,6 km) Blatnicką Doliną (Blatnická dolina).
 
Brama do Gaderskiej Doliny - tędy prowadzi droga powrotna

Jednakże opisywana w tym artykule trasa na Ostrą nie wiedzie żadną z tych dolin - wędrówka odbywa się 4 km ścieżką leśną wspinającą się wprost na grań. Przewyższenie na tym odcinku wynosi 740 m. Jeśli chodzi o całą trasę okrężną przez Ostrą i Tłustą, jej długość wynosi 13,4 km, a suma podejść 1160 m.
 
Szczyt Ostrej - widok od południowego wschodu
Widok z Ostrej na północny zachód
Szlak prowadzący granią Ostrej, źródło: Bergfex
 

Za parkingiem, jeszcze przed bramą do Gaderskiej Doliny, należy odbić w lewo, ale nie w Blatnicką Dolinę, tylko kierować się leśnymi ścieżkami w górę, na wschód. Tak właśnie dostałam się na grań, a stamtąd mogłam już podziwiać rozległą panoramę na południowy zachód, a na wschodzie obserwować skalisty wierzchołek Ostrej.
 
Blatnicki Potok
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama