reklama
reklama

Tatry: Orlą Percią przez Granaty

dodano: 2020-07-04 18:46 | aktualizacja: 2020-08-02 21:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Granaty - Czarny Staw Gąsienicowy Orla Perć to szlak, który zawsze wywołuje u mnie dreszczyk emocji. Duża ekspozycja i występujące trudności techniczne skutkują jakże pożądanymi chwilowymi wzrostami poziomu adrenaliny. Tak więc za cel lipcowej wyprawy w Tatry obrałam słynne trójwierzchołkowe Granaty. Na Orlą Perć weszłam od strony Doliny Gąsienicowej, zaczynając i kończąc wędrówkę w zakopiańskich Kuźnicach.

Granaty


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Czarny Staw Gąsienicowy

Następne 1,5 km niebieskiego szlaku to już podejście pod Czarny Staw Gąsienicowy - piąte pod względem powierzchni jezioro w polskich Tatrach i zarazem największe jezioro w całej Dolinie Gąsienicowej.
 
Niebieski szlak między Halą Gąsienicową a Czarnym Stawem

W połowie tego odcinka, około 30 m poniżej szlaku znajduje się Kamień Karłowicza - wykuty w granicie pomnik upamiętniający tragiczną śmierć kompozytora Mieczysława Karłowicza. Zginął on 8 lutego 1909 roku w lawinie śnieżnej, która zeszła ze wschodnich ścian Małego Kościelca. Na pomniku, odsłoniętym niedługo po jego śmierci, wykuta jest swastyka - słowiański symbol, zwany na Podhalu krzyżykiem niespodzianym. Nie należy go w tym przypadku kojarzyć z nazizmem. Krzyżyk niespodziany był często używanym przez Karłowicza znakiem, stąd obecność tego symbolu na pomniku.

Lustro Czarnego Stawu znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. Od północy wypływa z niego Czarny Potok Gąsienicowy. Na jeziorze, w pobliżu północno-wschodniego brzegu, znajduje się wysepka porośnięta kosodrzewiną.
 
Na brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego

Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego można wejść na Granaty, Kozi Wierch lub na przełęcz Zawrat (przez wszystkie biegnie Orla Perć) albo wyruszyć na Kościelec. Można również stąd przejść Karbem przez Grań Kościelców nad Zielony Staw Gąsienicowy znajdujący się w zachodniej odnodze Doliny Gąsienicowej.
 
Czarny Staw Gąsienicowy, w tle od lewej: Pańszczycka Turnia, Skrajny Granat, Pośredni Granat, Zadni Granat, Buczynowa Strażnica, Kozi Wierch, Kozie Czuby i Zamarła Turnia
Czarny Staw Gąsienicowy, w tle od lewej: Zmarzłe Czuby, Mały Kozi Wierch, Zadni Kościelec, Kościelec i Mały Kościelec
Czarny Staw Gąsienicowy, w tle od lewej: Kozi Wierch, Kozie Czuby, Zamarła Turnia, Zmarzłe Czuby i Mały Kozi Wierch

Granaty

Granaty to masyw znajdujący się na południowy wschód od Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jego trzy wierzchołki - Skrajny Granat, Pośredni Granat i Zadni Granat - można obserwować już z Królowej Równi i z Hali Gąsienicowej.

Żółty szlak na Granaty zaczyna się na wschodnim brzegu jeziora. Tabliczka pokazuje, że czas przejścia wynosi 2 godz. Ja potrzebowałam 1 godz., by dostać się na Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) - najbardziej wysunięty na północ wierzchołek masywu. Szlak jest miejscami dość stromy, jednak łatwy technicznie.
 
Drogowskaz przy Czarnym Stawie Gąsienicowym, w tle Granaty i Kozi Wierch
Przy wejściu na żółty szlak prowadzący na Granaty, z tyłu Czarny Staw
Początkowy fragment żółtego szlaku, w tle Pańszczycka Turnia i Granaty
Widok z żółtego szlaku na: Zamarłą Turnię, Zmarzłe Czuby i Mały Kozi Wierch
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama