reklama
reklama

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przełom rzeki Soły dzieli Beskid Mały na:
  • część zachodnią - Grupę Magurki Wilkowickiej (z takimi szczytami, jak: Czupel, Magurka Wilkowicka, Groniczki, Hrobacza Łąka i Gaiki);
  • część wschodnią - Beskid Andrychowski (m.in. Leskowiec, Łamana Skała, Groń Jana Pawła II, Kocierz, Potrójna i Jawornica).

W Beskidzie Małym byłam dotychczas trzykrotnie. Podczas październikowej wyprawy weszłam na Czupel - najwyższy szczyt tego pasma, oraz odwiedziłam Schronisko PTTK na Magurce. Natomiast celem dwóch innych wędrówek był Leskowiec - w marcu wyszłam na ten szczyt z Targoszowa, a w maju spod pizzerii Czartak we wsi Gorzeń Górny.

Czupel i Magurka Wilkowicka

Wyprawę na Czupel rozpoczęłam spod kościoła w Międzybrodziu Bialskim - wsi położonej na zachodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Ten kościół w stylu neoromańskim, pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, został zbudowany w latach 1859-1862.
 
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim

Czerwony szlak wiodący z Międzybrodzia Bialskiego w kierunku Czupla biegnie w swoim początkowym fragmencie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 948. Zaczyna się przy potoku Ponikiew.
 

Po przejściu odcinka o długości 3,2 km mijamy od prawej strony zalesiony szczyt Rogacza (899 m n.p.m.), by ostatecznie znaleźć się na przełęczy Wysokie Siodło, zwanej też Przełęczą pod Czuplem (872 m n.p.m.). Krzyżują się tam dwa szlaki turystyczne: czerwony i niebieski. Pierwszy z nich wiedzie przez Przysłop do wsi Łodygowice, natomiast drugi - którym będziemy podążać - na Czupel. Odległość między przełęczą a Czuplem wynosi około 400 m.
 
Czerwony szlak biegnący przez las
Okolice Rogacza
Przełęcz pod Czuplem
Niebieski szlak na Czupel
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama