reklama
reklama

Podróże z anteną: Szkocja - Stirling

dodano: 2019-12-11 12:51 | aktualizacja: 2023-02-17 22:12
autor: Janusz Sulisz/Arnold Ochman | źródło: SAT Kurier 11-12/2019

Stirling - pomnik Stirling to szkockie miasto (nie mylić z Sterling, bo takich miasteczek jest mnóstwo, ale w USA), które liczy około 40 tys. mieszkańców. Leży w odległości 42 km jazdy samochodem na północny wschód od Glasgow i 60 km na północny zachód od stolicy Szkocji, Edynburga. Stirling to drugie po Edynburgu ważne miejsce w szkockiej historii. Dawniej Stirling był jedną z najważniejszych twierdz Szkocji. Stare miasto otaczają dobrze zachowane mury, a góruje tam majestatyczny zamek, który pozwala się przenieść do średniowiecza – do czasów Williama Wallace’a. Pamiętacie doskonały film Mela Gibsona „Braveheart” z 1995 r.- to jesteście blisko Stirling, ale to nie do końca prawda co pokazano w superprodukcji!

Stirling - pomnik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polskie wątki

Będąc tam odczuliśmy jedno: Szkocja Szkocją, ale jest tam mnóstwo Polaków, którzy emigrowali, pracują i zżyli się już z tą szkocką kulturą... W Tesco Polacy, fryzjer – Polak, w kolejnym sklepie Polki, wszędzie polskie napisy. Jedynie w sklepie z drogimi kiltami – narodowymi strojami szkockimi – jako obsługa był typowy Szkot, ale kto wie jak długo. Satelitarnych anten z logo Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ czy nc+ nie brakuje na budynkach, więc to podróż z polskimi antenami.

Po II wojnie światowej w okolicy Stirling osiedliło się dużo polskich żołnierzy i ich rodzin. Na cmentarzach w tej okolicy jest bardzo dużo nagrobków z polskimi nazwiskami. Trzeba przyznać, że Szkocja zawsze była bliższa sercu Polakom niż sama Anglia, nawet w obliczu nadchodzącego brexitu, bo Szkoci niekoniecznie są do niego przekonani. Mówi się nawet, że Szkocja będzie chciała wrócić do Uni Europejskiej.

Szacuje się, że w Szkocji mieszka ponad 100 tys. Polaków. Najwięcej imigrantów z Polski mieszka w okolicach Edynburga, Lothian, Glasgow i Iverness. Dobre nastawienie miejscowych szkockich władz do Polaków wpłynęło pozytywnie na utworzenie wielu polskich ośrodków polonijnych, gdzie znajdują się biblioteki, organizacje kulturalne oraz stowarzyszenia.
 
Polski sklep w Stirling

Stirling jest położone nad rzeką Forth na granicy regionów Lowland i Highland. Przez strategiczną lokalizację Stirling często było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w tym wojen o niepodległość Szkocji w XIII i XIV wieku. Zresztą sama nazwa Stirling oznacza, że pochodzi ona od szkockiego lub gaelickiego terminu oznaczającego miejsce bitwy czy walki.

Pogoda w Stirling jest typowo atlantycka (oceaniczna), dużo wieje i pada deszcz, szczególnie w październiku, listopadzie, a najwięcej w styczniu, więc w tych miesiącach raczej nie należy się tam wybierać. Temperatura w zimie rzadko spada poniżej 0C.

Jak dotrzeć do Stirling?

Stirling jest dobrze skomunikowane z głównymi miastami Szkocji. Łatwo dojechać tam samochodem ze wszystkich głównych kierunków. Z Polski można dolecieć na lotnisko w Glasgow lub Edynburgu. Następnie z Edynburga, Glasgow czy też Aberdeen można dojechać bezpośrednio pociągiem lub autobusem. Stacja kolejowa i dworzec autobusowy są w centrum miasta.

Miasto Stirling jest domem dla dużej liczby osób dojeżdżających do pracy. Co ciekawe połowa populacji Szkocji żyje w ciągu godziny jazdy od Stirling, więc wszędzie jest blisko i to doskonale miejsce na wypady po całej Szkocji. 
 
Fot. Arnold Ochman

Atrakcje Stirling

Stirling jest stolicą hrabstwa Stirlingshire. Znajduje się tu jeden z najmłodszych uniwersytetów w Szkocji – otwarty w 1967 r. – studiuje tam 11 tys. studentów – dużo obcokrajowców (19% i aż 120 narodowości w tym Polacy!). Może dlatego Stirling jest miastem bardzo otwartym na obcych i dobrze czują się tam też Polacy. jest ich tam naprawdę dużo, polskie sklepy, fryzjerzy i inne firmy usługowe.

Większość atrakcji Stirling jest zlokalizowanych w historycznym centrum miasta.

Do najważniejszych możemy zaliczyć:
 • zamek w Stirling (Stirling Castle),
 • The National Wallace Monument,
 • The Battle of Bannockburn Experience,
 • Argyll’s Lodging,
 • The Bridge of Stirling,
 • stare miasto.
Panorama Stirling, fot. Arnold Ochman

Atrakcje w okolicach Stirling

W okolicach znajdziemy również kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia:
 • Castle Campbell – zamek położony w dolinie Dollar, w miejscowości o tej samej nazwie,
 • miasteczko Dunblane z katedrą,
 • Falkirk Wheel – winda dla barek,
 • The Kelpies – 30-metrowe głowy koni na trasie do Edynburga,
 • Doune Castle – XIV-wieczny zamek.
Zamek w Stirling, fot. Arnold Ochman
Mapa zamku w Stirling

Szkocki pomnik narodowy – National Wallace Monument

Słynny zabytek miasta Stirling wznosi się nad polami, gdzie William Wallace zdobył sławę, prowadząc swoje wojska do zwycięstwa w bitwie pod Stirling. Polakom nazwisko William Wallace niewiele mówi, ale wystarczy wymienić Braveheart, czyli Waleczne Serce i już wiadomo, o kogo chodzi. Wieża monumentu została wybudowana w połowie XIX w., by wspierać szkocką tożsamość narodową. 67 m wieża stanowi muzeum szkockiego bohatera narodowego.
 
Wallace Monument

Telewizja (film) kłamie?

Jeśli ktoś oglądał film Mela Gibsona „Braveheart” z 1995 r., to zwracam uwagę, że z prawdą historyczną ma on tak naprawdę niewiele wspólnego.

W rzeczywistości William Wallace nie był „Walecznym Sercem” – był nim ktoś inny: Robert Bruce, potomek Dawida I, króla Szkocji i późniejszy król Robert I. Sam William Wallace wcale nie pochodził z szlacheckiej rodziny – był tylko drobnym rzezimieszkiem, który zebrał grupę podobnych sobie ludzi, zdobył sławę przez brutalność, gdyż ostro traktował wszystkich, którzy byli przeciwko niemu, również Szkotów. Owszem walczył z Anglikami, bo było wtedy powstanie Szkotów. Zwykle zabijał wszystkich z załogi twierdzy czy podczas bitwy. Skończył marnie – złapany, powieszony i poćwiartowany w Tower w Londynie. Jednak ponieważ to on jako pierwszy przed Robertem Brucem zjednoczył część Szkotów przeciwko angielskim wojskom, to okrzyknięto go symbolem Szkocji i tak to zostało do czasów obecnych.

Niestety Mel Gibson w swojej superprodukcji, jak to Amerykanin, nieco pomieszał fakty historyczne z fikcją i wszyscy w to wierzą. Za to stworzył mit, który przyciąga tysiące turystów (szczególnie Amerykanów) odwiedzających tłumnie Stirling.
 
Pomnik Roberta Bruce'a
Pomnik Roberta Bruce'a, fot. Arnold Ochman

Stirling i bitwy o niepodległość

Faktem jest, że 11 września 1297 r. powstańcza armia szkocka pod dowództwem Williama Wallace’a stawiła czoła armii króla Anglii Edwarda I. To wtedy właśnie William Wallace urósł do rangi bohatera narodowego i na pamiątkę tamtych wydarzeń w latach 1861-1869 został wybudowany The National Wallace Monument.

Drugą ważną bitwą, która odbyła się w okolicy Stirling, była bitwa pod Bannockburn w 1314 r., bo zapewniła Szkotom niepodległość, uznaną przez Anglię. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, w 2014 r. otwarta została multimedialna ekspozycja „The Battle of Bannockburn Experience”.

Bitwa odbyła się 23 i 24 czerwca 1314 i była zwycięstwem armii króla szkockiego Roberta Bruce'a nad armią króla Anglii Edwarda II w pierwszej wojnie o niepodległość Szkocji. Chociaż nie przyniosła ogólnego zwycięstwa w wojnie, która trwałaby jeszcze przez 14 lat, był przełomowym wydarzeniem w szkockiej historii.

Zwycięstwo z Anglikami pod Bannockburn jest mocno celebrowane w szkockiej historii, a od stuleci bitwa jest upamiętniana w wierszach i sztuce. National Trust for Scotland obsługuje Bannockburn Visitor Centre (poprzednio znany jako centrum Bannockburn Heritage). Chociaż dokładna lokalizacja miejsca bitwy nie jest znana, to współczesny pomnik Roberta Bruce'a został wzniesiony na polu powyżej możliwego miejsca bitwy, gdzie prawdopodobnie obozowały walczące strony. Pomnik wraz z powiązanym centrum dla zwiedzających jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicy.
 
Cmentarz w Stirling, fot. Arnold Ochman

Ciekawostki
 • Według współczesnych założeń, w miejscu obecnego zamku Stirling znajdowała się rzymska twierdza Iuddeu lub Urbs Giudi.
 • Utarło się powiedzenie: „ten, kto trzyma Stirling, trzyma Szkocję”.
 • Stirling jest również znane z opowieści o duchach pojawiających się w różnych miejscach. Najbardziej znane to „Zielona Dama”, którą podobno widywano kilkakrotnie w zamku, a także żołnierz. Restauracja „Settle Inn” jest jednym z miejsc, w których rzekomo występuje najwięcej duchów w Szkocji.
 • Stirling jest często nazywane „bramą do wyżyn”, a faktycznie miasto i zamek stoją na starożytnym stożku wulkanicznym o strategicznym znaczeniu.
 • W Stirling wszechobecne są wizerunki jednorożca. To symbol Szkocji od czasów jednorożca Króla Jakuba V (ojca Marii Stuart). Podobno łatwo to zrozumieć przy zwiedzaniu Szkocji: te mityczne jednorożce na pewno wybrałyby tę baśniową krainę za swój dom. Z drugiej strony wrogiem lwa – symbolu Anglii, jest właśnie jednorożec.
 • Co ciekawe Szkocja ma dwie flagi: Krzyż św. Andrzeja tzw. Saltire oraz Lion Rampant (lwia flaga jest flagą królewską – może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej) i nie ma tam żadnego jednorożca.
 • Po wygranej bitwie w 1314 r. Robert Bruce wydał rozkaz zniszczenia umocnień zamku Stirling, by te nie były w stanie służyć wrogowi. W obecnym kształcie zamek odbudowano w XVI wieku.
 • W 1543 r. w kaplicy w zamku Stirling odbyła się koronacja młodej królowej Francji i Szkocji – Marii Stuart, która wróciła z Francji.
 • Od wojen napoleońskich aż do 1964 r. w zamku Stirling były koszary wojskowe dla batalionu Argyll Sutherland.
Banknot 10 funtów (szkockich) - co ciekawe można mieć czasami problem z zapłaceniem w Anglii lub wymianą w kantorze
 
Anteny w Stirling i okolicy

Anten satelitarnych nie brakuje w tej okolicy Szkocji. Ze względu na liczną emigrację z wielu krajów są tam anteny wielu europejskich platform satelitarnych, w tym polskich. Oczywiście wszędzie są widoczne małe anteny siatkowe dla rodzimej platformy Sky UK. Ponieważ dominuje zabudowa małych domków, typowych szeregowców czy dużych rezydencji to o kablówce raczej nie ma mowy. Wybór jest krótki: światłowód od BT lub antena Sky. Jeśli jest antena polska to wiadomo, że mieszkają tam Polacy. Widuje się anteny portugalskie dla TV Cabo czy Meo.
 
Antena ukryta w zaroślach jednego z szkockich zamków  Fot. Arnold Ochman
Jedna z licznych anten siatkowych Sky  Fot. Janusz Sulisz

Fot. Arnold Ochman / Janusz Sulisz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama