reklama
reklama

Podróże z anteną - Brisbane w Australii

dodano: 2019-04-26 11:57 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2019

Brisbane mapa Brisbane jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w australijskim stanie Queensland. To również trzecie najbardziej zaludnione miasto w całej Australii. Brisbane zostało założone na terenach rdzennych ludów Turrbal i Jagera. Nazwa miasta pochodzi od rzeki Brisbane, wzdłuż której się rozciąga. Rzeka zaś wzięła nazwę od nazwiska Szkota Thomasa Brisbane, gubernatora Nowej Południowej Walii w latach 1821-1825.

Brisbane


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co ciekawego można zobaczyć w Brisbane i okolicy?

Na pewno w Brisbane polecam ogrody botaniczne, bo są naprawdę niesamowite. Jeden z nich jest w samym centrum miasta. Nie wiedziałem, że można tam naocznie zobaczyć tyle rodzajów palm i innych drzew, a po alejkach poruszają się jaszczurki niemałych rozmiarów. Do tego ibisy. Ledwie kilka kroków i jest się natychmiast pod wysokimi wieżowcami banków i korporacji. Ciekawe jak łatwo połączono zieleń z miejską zabudową i zakrętami rzeki.
 
Ogród botaniczny Mount Coot-tha

Drugi ogród botaniczny jest na górze Mount Coot-tha, skąd jest fantastyczny widok na okolicę Brisbane. Ogród Brisbane Botanic Gardens Mt Coot-tha obejmuje Queensland Herbarium, planetarium Sir Thomasa Brisbane, bibliotekę Mt Coot-tha. Queensland Herbarium jest centrum badań i informacji na temat roślinności w stanie Queensland. Co ciekawe każdego roku odkrywa i nazywa się tam około 30 nowych gatunków roślin w Queensland. Zielnik w swojej kolekcji posiada około 830 tys. zachowanych okazów roślinnych. Gatunki pochodzą głównie z Queensland i reprezentują ponad 245 lat historii.
 
Piękne kwiaty w ogrodzie botanicznym
Jaszczurka w ogrodzie botanicznym

Kolejna atrakcja, którą warto polecić, to szybkie promy CityCat, czyli pływanie po rzece z jednego brzegu na drugi. To bardzo sprytne rozwiązanie – nie trzeba używać mostów. CityCat pływa na rozległym obszarze, prawie do ujścia rzeki. Mieliśmy czas, to przemierzyliśmy Brisbane wzdłuż i wszerz. Z poziomu rzeki lepiej widać mosty, wieżowce i całość aglomeracji. Najwyższy wieżowiec William Street z 2016 r. ma 258 m wysokości. Są jeszcze cztery wieżowce ponad 200 m i planowane są dwa kolejne, o wysokości 274 m.
 
Jeden z katamaranów CityCat pływających po rzece Brisbane
Wieżowce

Inną atrakcją są baseny South Bank w centrum Brisbane. Przy samej rzece są m.in. park, knajpki, trawniki i alejki z kwiatami, prawdziwa piaszczysta plaża i palmy. W wielu barach i restauracjach można coś zjeść (ryby z Nowej Zelandii). Utrapieniem są ibisy (a nie gołębie jak w Krakowie) żebrzące o... frytki. Tu znajduje się również diabelskie koło.
 
Baseny South Bank w centrum miasta
Urocze alejki parku South Bank
Ibisy częstym widokiem w Brisbane

Telewizja i polskie radio w Brisbane

Brisbane jest obsługiwane przez wszystkie pięć głównych sieci telewizyjnych w Australii, które są nadawane ze szczytu Mount Coot-tha. Trzem komercyjnym stacjom, Seven, Nine i Ten, towarzyszą dwie sieci rządowe, ABC i SBS, z których wszystkie zapewniają telewizję cyfrową. Kanały dostępne oprócz ABC, Seven, Nine, Ten i SBS obejmują One, Eleven, TVSN, Spree TV, ABC HD (transmisja ABC w HD), ABC Comedy/Kids, ABC ME, ABC News, SBS HD (transmisja SBS w HD), SBS Viceland, SBS Viceland HD (transmisja SBS Viceland w HD), Food Network, NITV, 7HD (Seven w HD), 7Two, 7mate, 7flix, TV4ME, Racing.com, 9HD (Nine w HD), 9Gem, 9Go!, 9Life i eXtra. 31.
 
Wóz transmisyjny telewizji Seven Network

Optus i Foxtel oferują w Brisbane usługi pay-tv za pośrednictwem sieci kablowych i satelitarnych. We wschodnim Brisbane działa polskie radio – Radio 4EB FM na 98.1 MHz. Polskie kanały płatne (TVP Polonia, TVP Info, iTVN, TVN24 i TV Trwam) w Australii i Nowej Zelandii można oglądać z satelity dzięki dystrybutorowi EuroSky Media z NSW (www.eurosky.com.au). Cena abonamentu od 30 dol. AUD za miesiąc przy kontrakcie rocznym. Niestety firma Puma Media, która również dostarczała polskie stacje via satelita, zaprzestała swojej działalności.
 
Stoisko operatora Foxtel
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama