reklama
reklama

Szydłów - królewskie miasto, które odzyskało prawa miejskie [wideo]

dodano: 2019-02-18 22:27 | aktualizacja: 2023-02-17 22:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Szydłów armata Janusz Sulisz Szydłów w woj. świętokrzyskim jest nazywany „śliwkową stolicą Polski”, bo w tej okolicy jest ponoć aż 1000 sadów ze śliwkami, zajmujących łącznie 1720 ha. Szydłów leży około 115 km na północny wschód od Krakowa, około 40 km na południowy wschód od stolicy regionu - Kielc i 14 km od Staszowa. Szydłów zyskał też miano „polskiego Carcassonne”, głównie dzięki dobrze zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu. Starówka, zamek, synagoga, mury obronne i Święto Śliwki przyciągają - to jedno z ciekawszych miasteczek woj. świętokrzyskiego. Pojechaliśmy i nie żałowaliśmy - jedynie może tego, że nie byliśmy tam w Święto Śliwki!

Szydłów mury obronne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szydłów to jedno z ciekawszych miast woj. świętokrzyskiego ze średniowiecznym rodowodem - nadal jest niedoceniane i nieznane!

Legenda o nazwie miasta Szydłów

Według legendy, nazwa miasta Szydłów wzięła się od grasującego w okolicy zbója, który nazywał się Szydło. Podobno niedaleko, gdzie są jaskinie, zbój Szydło z bandą miał napaść na orszak biskupa krakowskiego. Biskup miał zacząć się modlić, przyrzekając Bogu, że jeśli zbóje Szydły zostaną pokonani, to wybuduje w tym miejscu kościół. Banda zbója Szydło została pokonana, a sam zbój złapany, po czym pokazał jaskinię, gdzie były zagrabione kosztowności. Biskup darował życie zbójom, nakazując im rozpoczęcie prawego życia. Mieli też zbudować osadę obok tych jaskiń, a ta osada dała początek miastu Szydłów. Kosztowności zbóje przeznaczyli na budowę obecnego Kościoła Wszystkich Świętych w Szydłowie.
 
Zamek w Szydłowie

Ciekawostki o Szydłowie:
 • W okolicach Szydłowa znajduje się prawdziwe zagłębie śliwkowe - co rok są tu Dni Szydłowa zwane Świętem Śliwki
 • Kolejną interesująca imprezą jest Ogólnopolski Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego rozgrywany w czerwcu każdego roku
Przy zabytkowej armacie na zamku w Szydłowie

Trochę historii
 • Od średniowiecza miasto leżało na szlaku, którym przeganiano bydła z Wołynia na targi na Śląsku.
 • W Szydłowie w XIII w. istniał gród Bolesława Wstydliwego, który znajdował się na obecnym miejscu Kościoła Wszystkich Świętych.
 • Podczas najazdu Tatarów w 1241 r. wojska małopolskie stoczyły bitwę z Tatarami we wsi Chmielnik pod Szydłowem.
 • Szydłów był ulubionym zamkiem króla Władysława Jagiełły, który tu często bywał - podobno aż 17 razy!
 • W 1528 r. miasto zaopatrzono w systemy wodociągowe i kanalizacyjne, które były jednymi z pierwszych tego rodzaju instalacjami miejskimi.
 • W XVI w. płatnerze z Szydłowa byli jednymi z najlepszych w Polsce.
 • W połowie XVI w. Szydłów słynie z produkcji sukna, a cech krawiecki postawił nawet „Sukiennice”.
 • W 1655 r. wojska szwedzkie i węgierskie zniszczyły większość budynków, zamek i część obwarowań miejskich - przestała istnieć łaźnia i wodociągi, a z 1300 mieszkańców przy życiu pozostało zaledwie 35!
 • Po zaborach Szydłów znalazł się w zaborze austriackim, potem od 1815 r. znalazł się w zaborze rosyjskim.
 • W 1831 r. założono w Szydłowie fabrykę saletry.
 • W 1869 r. podczas zaborów Rosjanie spowodowali utratę praw miejskich przez Szydłów, które miasto odzyskało dopiero... 1 stycznia 2019 r.
 • W okresie międzywojennym Szydłów był ośrodkiem przemysłu garbarskiego i kożuszniczego - kożuchy z Szydłowa były jednymi z najbardziej uznanych.
 • W czasie II wojny światowej w październiku 1942 r. hitlerowcy wysiedlili z tamtejszego getta 2 tys. Żydów i zgładzili w obozie w Treblince.
 • 21.07.1944 r. grupa oddziału BCh stoczyła pod Szydłowem zwycięską potyczkę z Niemcami, potem opanowała miejscowość, rozbrajając posterunek policji.
 • 12.01.1945 r. Szydłów został wyzwolony spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną, ale w efekcie działań wojennych Szydłów został w 90% zniszczony, w tym znacząco ucierpiał.
 • Szydłów otrzymał 8 mln zł z funduszy UE samorząd Szydłowa na przebudowę, remont i konserwację kilku zabytków miasteczka - byłej synagogi, obiektów w dawnym zamku oraz ruin kościoła i szpitala Św. Ducha. Inwestycja rozpoczęła się w 2018 r. W latach 2009-2011, także dzięki funduszom unijnym, odnowiono część zabytków (mury i bramę) oraz uliczki i plac w centrum Szydłowa
Mury obronne w Szydłowie

Pożary często trawiły Szydłów
W XV-XVI w. do pożarów doszło w 1541 i 1556 r. - spłonęło całe miasto z zamkiem i z murami miejskimi. Potem w 1630 r. Szydłów został zaatakowany i spalony przez nieopłaconych żołnierzy. Kolejny pożar miasta miał miejsce m.in. w 1663 r. Potem w 1880 r. odnotowano kolejny duży pożar, w 1926 r. część miejscowości ucierpiała na skutek wielkiego pożaru.

Przeciętnie Szydłów odwiedza 25 tys. turystów rocznie - zdecydowanie za mało!
1 stycznia 2019 r. Szydłów ponownie stał się miastem - gratulujemy, bo całkowicie zasługuje na status miasta.


Zabytki w Szydłowie
Średniowieczne zabudowania zdobią szydłowską starówkę. Już na początku wizyty zwykle turyści zachwycają się obwarowaniami z Bramą Krakowską oraz gotyckim zamkiem. Z zabytków sakralnych uwagę przykuwa kościół farny Św. Władysława, niewielki kościółek Wszystkich Świętych oraz Synagoga.
 
Na zamku w Szydłowie

Synagoga niedaleko rynku w Szydłowie to jedna z najstarszych synagog w Polsce. Została zbudowana w XVI w., w stylu późnogotyckim. Potem została przebudowana w początku XVII w., ale już w stylu renesansowym. Dach pogrążony za murem attykowym z blankami, skarpami narożnymi i sklepionym wnętrzem. Wnętrze synagogi składa się z wielkiej sali modlitw i piętrowej przybudówki, z dekoracją stiukową i malarską. Salę modlitw pokryto polichromią, którą wykonał Jehuda Lejb. W XVIII w. dobudowano babiniec, otwarty na salę męską czterema okienkami.

Synagoga w Szydłowie to teraz siedziba centrum kultury. To najlepsze miejsce ekspozycji, która przybliża kulturę żydowską. Budynek synagogi wymaga kapitalnego remontu i przebudowy, a także doposażenia, by poszerzyć jego ofertę kulturalną i turystyczną. Samorząd planuje zagospodarować przyległy teren. Zostaną częściowo odbudowane dawne mury, będzie więcej zieleni razem urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci. Ma powstać plenerowa ekspozycja, przybliżająca wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia.
 
Synagoga w Szydłowie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama