reklama
reklama

Podróże z anteną - Berlin

dodano: 2019-02-20 15:26 | aktualizacja: 2023-02-17 22:17
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2019

Berlin Brama Brandenburska Kiedy byłam nastolatką, Berlin kojarzył mi się przede wszystkim z genialnym albumem „The Wall” grupy Pink Floyd. Utwory z tej płyty wykonano bowiem na koncercie The Wall Live in Berlin dnia 21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim dla uczczenia upadku Muru Berlińskiego. Twórcą tego widowiska był Roger Waters – były frontman Floydów. Berlin kojarzył mi się wówczas także z książką i filmem „My, dzieci z dworca ZOO”. Dziś stolica Niemiec rysuje się w moich oczach jako miszmasz architektoniczny i kulturowy. Miejsce, w którym zabytkowe budowle współistnieją z potężnymi blokami z wielkiej płyty i wieżowcami. Gdzie częstym widokiem są graffiti i gdzie czuje się powiew wolności. Zapraszam na wycieczkę po Berlinie.

Berlin Sprewa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Berlin to stolica i największe miasto Niemiec z liczbą ludności wynoszącą ponad 3,7 mln mieszkańców. Rozciąga się wzdłuż brzegów rzeki Sprewa, która z kolei wpada do Haweli (dopływu Łaby) w zachodnim okręgu Spandau.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Berlinie pochodzą z XIII wieku. W swojej historii miasto to, położone na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych, stało się kolejno stolicą: Marchii Brandenburskiej (1417–1701), Królestwa Prus (1701–1918), Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918), Republiki Weimarskiej (1919–1933) i III Rzeszy (1933–1945). Po II wojnie światowej i późniejszej okupacji przez aliantów, miasto zostało podzielone na Berlin (wschodni) i Berlin Zachodni. Ost-Berlin stał się stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), natomiast West-Berlin stanowił enklawę Republiki Federalnej Niemiec (RFN), otoczoną Murem Berlińskim (1961–1989) i terytorium NRD. W tym czasie stolicą RFN było miasto Bonn. W wyniku Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku Berlin ponownie stał się stolicą całych Niemiec.

Berlin to światowe centrum kultury, nauki, polityki i mediów. Pełni także rolę kontynentalnego węzła komunikacyjnego dla ruchu lotniczego i kolejowego oraz posiada bardzo złożoną sieć transportu publicznego. Metropolia ta jest popularnym celem turystycznym. Są tu nie tylko całe kompleksy muzealne i oszałamiająca różnorodność architektoniczna, ale także m.in. jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech. Berlin jest dobrze znany również ze swoich festiwali, nocnego życia i sztuki współczesnej.

Duży wpływ na dzisiejszy wygląd Berlina miały zniszczenia spowodowane bombardowaniami, pożarami i ulicznymi starciami podczas II wojny światowej. Do tego wiele budynków, które ostały się po wojnie, zostało zburzonych. W ich miejscu powstawały nowe dzielnice mieszkalne lub biznesowe oraz główne drogi. To właśnie dlatego Berlin jest tak różnorodny pod względem architektury. Nowoczesne wieżowce niekiedy wręcz wyrastają tuż przy ścianach zabytkowych kościołów czy kamienic. Do tego odnosi się wrażanie, że niemal każdy budynek wznoszony był z wielkim rozmachem, a niemal każda aleja była projektowana tak, by porażała swoim bezkresem.

Berliner Fernsehturm

Berlińska wieża telewizyjna znajduje się w pobliżu Alexanderplatz w okręgu Mitte. Została zbudowana w latach 1965-69 przez rząd NRD. Miała stanowić symbol zarówno władzy komunistycznej, jak i Berlina. Jest dobrze widoczna z centralnych i niektórych podmiejskich części Berlina ze względu na swoją dużą wysokość – 368 m. Warto dodać, że pierwotna całkowita wysokość wieży wynosiła 365 m, ale uległa ona zwiększeniu do 368 m po zainstalowaniu w 1997 roku nowej anteny. Berliner Fernsehturm to najwyższa konstrukcja w Niemczech i czwarta co do wielkości wieża w Europie, po Ostankino w Rosji (540,1 m), kijowskiej wieży telewizyjnej na Ukrainie (385 m) i ryskiej wieży radiowo-telewizyjnej na Łotwie (368,5 m).
 
Berliner Fernsehturm

Oprócz głównej funkcji – nadawczej, obiekt ten służy także jako wieża z tarasem widokowym i barem na wysokości 203 m oraz restauracją obrotową 4 m powyżej (pełen obrót trwa 30 minut). Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, o czym świadczą długie kolejki przed kasami o praktycznie każdej porze dnia. I to mimo nie najniższej ceny za bilet, która wynosi 15,50 euro. Wieżę odwiedza ponad 1 mln ludzi rocznie.

Szczególnie interesujący jest taras widokowy, na którym poniżej okien umieszczono tablice z panoramami i informacjami na temat poszczególnych miejsc oraz obiektów w Berlinie. To bardzo duża pomoc dla osób, które nie za bardzo wiedzą, co jeszcze warto zwiedzić, a którym nie chce się wertować długich przewodników czy stron internetowych. To takie informacje w pigułce opatrzone świetnymi fotografiami. Co ciekawe widoczność z wieży w pogodny dzień może osiągnąć aż 42 km. W Berliner Fernsehturm znajdują się dwie windy. Dostanie się za ich pomocą do tarasu widokowego trwa 40 s.
 
Berlińska wieża telewizyjna symbolem stolicy Niemiec

Niestety budowa wieży spowodowała zniszczenie ogromnej części historycznego centrum stolicy Niemiec. Świadkiem tych wydarzeń jest średniowieczny kościół, który ostał się w pobliżu. Co ciekawe, według pierwotnych założeń, wieża miała być zlokalizowana w południowo-wschodniej części Berlina. Jednak projekt został przerwany tuż po rozpoczęciu budowy, kiedy uświadomiono sobie, że miejsce to znajduje się zaledwie 8 km od portu lotniczego Schönefeld. Wieża stanowiłaby w takim wypadku zagrożenie dla operacji lotniczych ze względu na swoją wysokość i położenie na skraju korytarza lotniska.

Stawianie fundamentów pod wieżę rozpoczęto w połowie 1965 roku i zakończono pod koniec 1965 roku. Wznoszenie konstrukcji zainicjowano kilka miesięcy później. Ostateczną wysokość (bez szpicy) osiągnięto w połowie 1967 roku. Następnie rozpoczęto budowę kuli o średnicy 32 m, w której dziś znajduje się taras widokowy, bar i restauracja. Prace montażowe ukończono pod koniec 1968 roku. Potem w 1969 roku wykończono wnętrze i ukończono budowę pawilonu wejściowego. Faktyczne prace budowlane trwały łącznie 53 miesiące. Natomiast koszty budowy wieży wyniosły ponad 132 mln marek.

Wieża telewizyjna jest jednym z budynków w Berlinie, który jest oświetlany specjalną instalacją świetlną przez kilka dni podczas Festiwalu Świateł. Odbywa się on co roku w październiku, począwszy od 2004 roku.
 
W tle Berliner Fernsehturm
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama