reklama
reklama

Lizbona to miasto wyjątkowe - raz odkryte przyciąga

dodano: 2018-10-21 11:36 | aktualizacja: 2023-02-17 22:17
autor: Magda Strzykalska / Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Lizbona Eu gusto Lisboa muito [z port. bardzo lubię Lizbonę] - Lizbona to miasto wyjątkowe. Pachnie świeżo wypieczonymi Pasteis de Nata, pysznymi kalmarami i dorszem. Jest też wyjątkowo panoramiczne - nie bez kozery najpopularniejsze miejsca skrywają nie tylko historyczny rys dotknięty trzęsieniem ziemi, a malownicze widoki za każdym razem zapierają dech w piersiach. Zawsze…

Lizbona


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lizbona to największe miasto w Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Leży ono nad rzeką Tag, która wpływa do Oceanu Atlantyckiego. Piękne plaże położone nieopodal - choćby w Carcavelos, Estoril czy Cascais - sprawiają, że ten rejon Europy jest idealną destynacją na wakacyjny, aktywny urlop z surfingiem w roli głównej. To właśnie tutaj fale potrafią osiągać kilkanaście metrów. Najcieplej w Lizbonie jest w sierpniu (nawet do 35 st. C), choć wysokie temperatury utrzymują się nawet do października (21-24 st. C). Nie ma co ukrywać, jesienią robi się zimno, a kobiety już od września noszą ciepłe, zimowe kozaki. Typowej zimy i śniegu nikt tam nigdy nie widział, a najniższa temperatura, jaka kiedykolwiek została odnotowana, to -1,2 st. C w 1956 r.
 
Most Vasco da Gamy

Jak dolecieć lub dojechać do Lizbony?

Można tam dojechać samochodem z Polski - non stop autostradą 3250 km przez Niemcy, Francję i Hiszpanię, ale to bardzo mozolna i kosztowna wycieczka na całą dobę jazdy. Jeśli ktoś wybiera się do Lizbony kamperem, to nie ma sprawy, ale inaczej odradzamy. Są tanie linie lotnicze, które dają tak niskie ceny na bilety tam i z powrotem z Lizbony lub ewentualnie Porto + dojazd do Lizbony, że jeden bak do tego kampera będzie więcej kosztował niż ten bilet lotniczy. Lotnisko w Lizbonie jest jednym z bardziej obciążonych w Europie. Polecieć można linią TAP (portugalską - odpowiednik LOT-u) z Warszawy do Lizbony lub Ryanair/ Wizzair z kilku miast Polski. Trzeba tylko kontrolować na bieżąco promocje i już lecimy. Ceny hoteli czy wypożyczenia samochodu są naprawdę niskie, podobnie jest z jedzeniem czy też napojami, więc wycieczka do Lizbony może kosztować mniej niż do Sopotu czy Międzyzdrojów, nie mówiąc o specyficznym klimacie i bardzo podobnej do Polaków kulturze chrześcijańskiej oraz otwartości Portugalczyków.
 
Widok na miasto i rzekę Tag

Kilka ciekawostek o Lizbonie:

- Stara legenda mówi, że miasto Lizbona zostało założone przez greckiego bohatera Odyseusza i że podobnie jak Rzym, była otoczona 7 wzgórzami.
- Olisipo jest przedromańską nazwą Lizbony, która pochodzi od Fenicjan - miała oznaczać „bezpieczny port". Olisipio - tak nazywali ją też Rzymianie, Ptolemeusz nadał jej nazwę „Oliosipon”.
- Maurowie, którzy podbili Lizbonę w roku 714, zmienili nazwę na arabską al-Lixbûnâ.
- W czasach Rzymian miasto słynęło z produkcji garum - luksusowych potraw z pasty rybnej, przechowywanych w amforach i eksportowanych do Rzymu i całego imperium.
- Reconquista Lizbony przebiegała na raty od 1137 r. - chrześcijanie odbili ją z rąk muzułmanów dopiero w 1147 r. - nazwa od tego czasu to Lisboa.
- W 1255 r., dzięki strategicznemu położeniu, Lizbona staje się stolicą królestwa Portugalii.
- W przeciwieństwie do większości stolic, status Lizbony jako stolicy Portugalii nigdy nie został oficjalnie potwierdzony, np. na podstawie ustawy.
- Pozycja jako stolicy ukształtowała się na mocy konwencji konstytucyjnej, czyniąc z niej de facto stolicę konstytucji Portugalii.
- Wiek XVI był złotą erą Lizbony: miasto było europejskim centrum handlu między Europą, Afryką, Indiami, Dalekim Wschodem i później, Brazylią, i zdobyło wielkie bogactwa, wykorzystując handel złotem, przyprawami, niewolnikami, cukrem, tekstyliami i innymi towarami.
- Mało kto wie, że większość złota dostarczana karawanami z Afryki dla średniowiecznych kościołów i pałaców w całej Europy przechodziła przez Lizbonę - z Polski trafiało tam drewno, m.in. na maszty statków oraz zboże.
- Podczas II wojny światowej Lizbona była jednym z niewielu neutralnych, europejskich portów atlantyckich, ważnej bramy dla uchodźców do USA, a także przystani dla szpiegów. Ponad 100 tys. uchodźców uciekło z nazistowskich Niemiec właśnie przez Lizbonę.
- Lizbona ma święto miejskie - 13 czerwca, Dzień św. Antoniego, ale patronem stolicy jest św. Wincenty.
- To najbardziej wysunięta na zachód stolica Europy kontynentalnej i jedyna na wybrzeżu Atlantyku.
- Lizbona to 11. najbardziej zaludniony obszar miejskim w Unii Europejskiej.
- Miasto jest 9. najczęściej odwiedzanym miastem w Europie Południowej, po Rzymie, Stambule, Barcelonie, Mediolanie, Wenecji, Madrycie, Florencji i Atenach.
- W popularnym slangu mieszkańcy Lizbony nazywani są „alfacinhami".
- Najbardziej znane kluby piłkarskie z Lizbony to Sport Lisboa e Benfica (SLB) i Sporting Clube de Portugal (SCP), znane tylko odpowiednio Benfica i Sporting.
- Lizbona gościła finalistów piłkarskiego Euro 2004 roku, w którym Grecja pokonała 1:0 Portugalię.
- W Lizbonie w
Palacio Ramalhete przy ul. Janelas Verdes mieszka piosenkarka Madonna, a jej adoptowany syn szkoli się w szkółce Benfiki. Madonna jest zachwycona Lizboną - ma też specjalną portugalską wizę dla osób, które swoją działalnością przyczyniają się do promocji Portugalii.
 
Wyjątkowy klimat lizbońskich uliczek nocą
Most 25 Kwietnia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama