reklama
reklama

Arouca i Portal do Inferno - wrota do piekieł w Portugalii

dodano: 2018-07-11 16:03 | aktualizacja: 2019-10-16 13:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Arouca_napis_360px.jpg Mocno potaniały bilety na loty do Portugalii, a szczególnie do Porto (latają tam Ryanair i Wizz Air). Samo Porto jest piękne, ale okolice na wschód od tego miasta są dla Polaków prawie nieznane. Porto jest odległe o około 55 km od małego miasta Arouca (40°56′N 8°15′W) i około 35 km od zachodniej granicy gminy Arouca, a tam warto zobaczyć Portal do Inferno czy Rio Paiva.

Arouca_napis_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mapka okolic Arouca w Portugalii
Drogowskazy przy drodze dojazdowej do Paiva

Arouca to miasto i gmina w obszarze metropolii, jaką jest doskonale znane Porto w północnej części Portugalii. Mieszka w niej około 22 tys. mieszkańców. Całe terytorium Arouca to tzw. „Geopark Arouca", który jest członkiem Europejskiej Sieci Geoparków i Globalnej Sieci Geoparków ze względu na wyjątkowe dziedzictwo geologiczne, programy edukacyjne i projekty oraz promocję geoturystyki. Naprawdę jest co tam zobaczyć, choć wybierając się tam, byłem bardzo sceptycznie nastawiony - pomyliłem się i to bardzo.
 
Kapliczka Senhor da Pedra, w Miramar niedaleko Porto

Arouca jest żyzną doliną, prawie całkowicie otoczoną górzystym płaskowyżem. Region Arouca żył przez stulecia w pewnej izolacji, chociaż przerwano go częstymi kontaktami z mieszkańcami wzdłuż rzeki Douro i wybrzeża w okolicach Porto, na ogół w czasie wielkich uroczystości i pielgrzymek tamtych czasów, m.in. do kaplicy Senhor da Pedra, w Miramar niedaleko Porto. Z powodu tej pewnej izolacji Arouca nie została szybko uprzemysłowiona i do tego czasu ma swój urok starej Portugalii, a okolice są dzikie i piękne w swej naturze - góry czyste, pozbawione plastiku i śmieci. Naprawdę warto to zobaczyć... pasące się kozy, bardzo mało ludzi w górach, wiosną i latem niesamowite zapachy lasów eukaliptusowych.
 
Czas iść w góry... maraton górski trwa
!
Kozy pasą się w górach
Takie są widoki w górach niedaleko od Arouca
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama