reklama
reklama

Antarktyda - kraina wiecznych śniegów

dodano: 2017-04-04 11:37 | aktualizacja: 2023-02-17 22:22
autor: Tomasz Bobrowski | źródło: SAT Kurier 1/2011, 2/2011

Antarktyda Najbardziej lubię wyjeżdżać w niedostępne rejony na Ziemi, takie jak góry, arktyczna tundra czy lodowce Antarktyki. Tak się złożyło, że większość z moich wizyt w Arktyce czy Antarktyce to były dosłowne podróże z anteną. Poprzednio opisałem moje wizyty na Spitsbergenie, w polskiej bazie arktycznej, gdzie w 2002 r. uruchomiłem antenę do odbioru polskiej telewizji, a w 2005 i 2009 - systemy Internetu satelitarnego. W tym wydaniu przedstawię moją podróż z anteną do Polskiej Stacji Antarktycznej PAN im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce.

Antarktyda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ustawienie anteny na satelitę AMC-6 i konfiguracja modemu oraz routera odbyły się bez żadnych problemów. Zgodnie z założeniem, osiągnięto parametry transmisji 1 Mbit/s download i 128kbit/s upload. Jakaż była to niespodzianka, kiedy po kilku dniach ktoś z zimowników zauważył, że na jego komputerze pojawił się dostęp do Internetu, po 12 miesiącach pobytu, na tym odizolowanym od świata miejscu. Dodatkowo skonfigurowałem internetową bramkę VOIP (Voice Over IP) w taki sposób, że podłączone do bramki telefony miały warszawską numerację telefoniczną. Dzwoniąc pod numer 22 638 55 93, usłyszymy z drugiej strony „tu stacja „Arctowski”. Ze Stacji można dzwonić na numery stacjonarne do Polski i nie tylko… za darmo.
 

Jak już wcześniej wspomniałem, na Stacji, oprócz kliku kanałów telewizyjnych dedykowanych chilijskim rolnikom, żadne programy telewizyjne nie były dostępne, a co dopiero programy polskojęzyczne, jak np. TVP czy TVN24. Problem ten rozwiązałem w prosty sposób: odbiornik satelitarny został zainstalowany w biurze PROFAN w Gdyni i odbiera sygnał z satelity HOT BIRD. Do dyspozycji jest kilkadziesiąt programów polskojęzycznych z oferty Telewizji na Kartę. Sygnał A/V z odbiornika jest doprowadzony do urządzenia „Slingbox”, podłączonego do Internetu. Urządzenie to komunikuje się z komputerem podłączonym do Internetu w dowolnym miejscu na świecie i za pomocą programu SlingPlayer pozwala na oglądanie dokładnie tego samego, co jest odbierane przez „Slingbox”. Zamiast komputera można podłączyć do sieci specjalny odbiornik „SlingCatcher”, który podłącza się do telewizora. Takie też urządzenie znajduje się na Stacji „Arctowski”. Urządzenie odbiorcze wyposażone jest w pilota, którym można zmieniać kanały na odbiorniku satelitarnym w zdalnej lokalizacji. Jest to możliwe, gdyż w Gdyni, z „Slingbox” wyprowadzony jest nadajnik podczerwieni i przyklejony do odbiornika satelitarnego w miejscu, gdzie znajduje się odbiornik podczerwieni pilota. Podsumowując – z odbiornika TNK zainstalowanego w Gdyni, przez Internet przekazywany jest obraz i dźwięk do telewizora w Antarktyce, a z powrotem przekazywane są komendy zmiany kanału. Jakość zależy od dostępnego pasma i jest ustawiana dynamicznie. Nie jest gorsza niż obraz z kasety VHS, ale zawsze coś.
 

Oprócz wykonywania zadań zawodowych, znalazłem trochę czasu na wycieczki po okolicy. Cała wyspa King George pokryta jest w 98% lodem, a pozostałe 2% zajmuje Stacja „Arctowski”. Pierwsza wycieczka była do Włoskiej Dolinki, gdzie kiedyś stał domek postawiony przez Włochów. Kiedy Włosi pozostawili domek na zimę, to w pobliże podpłynęła argentyńska kanonierka i po domku zostały tylko fundamenty. Zarówna Argentyńczycy, jak i Chilijczycy uważają, że ta cześć Antarktyki należy do nich, wbrew postanowień Układu Antarktycznego.
 
Foka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Antarktyda i Arktyka


reklama