Korfu - grecka wyspa blisko Albanii - tylko 1200 km od Polski
dodano: 2016-11-29 17:55 | aktualizacja: 2019-10-28 13:52
autor: Anna i Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl
Korfu to najbardziej na północ położona wyspa grecka, która, co ciekawe, jako jedyna nigdy nie została zdobyta przez otomańską Turcję. Wyspa Korfu jest położona na Morzu Jońskim w strategicznym miejscu między Italią, a pograniczem grecko-albańskim. Od strony północnej Korfu znajduje się u wybrzeży Albanii z portem Saranda, od której jest oddzielona cieśninami różnej szerokości od 2 do 15 km. Po drugiej stronie w Albanii jest starożytne miasto Butrint. Choć wyspa wydaje się niewielka, to tydzień czasu na pewno nie wystarczy, aby obejrzeć wszystkie ciekawe miejsca na Korfu. Polecamy tę wyspę na wycieczkę samolotem - tylko 1200 km z Polski.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
KUCHNIA
Kuchnia w hotelach na Korfu jest podporządkowana turystom (w hotelu aż boli, jeśli jest wyłącznie kuchnia angielska i niemiecka, a nie ma nawet greckiej). Przy okazji wycieczek można popróbować różnych regionalnych specjałów, których nie brakuje. Oczywiście kuchnia na Korfu jest oparta na kuchni greckiej, ale ma lokalne akcenty. Kuchnia Korfu jest typowo śródziemnomorską, niekoniecznie grecką, czasami bardziej włoską. Głównie składa się z ryb, owoców morza, warzyw, makaronów i oliwy z oliwek. Polecić można niektóre potrawy, jak kleftiko przygotowaną z jagnięcego mięsa z warzywami i horiatiki, czyli prostą sałatkę grecką. Interesujące jest sofrito, czyli smażona wołowina w winnym sosie, gdzie mięso jest smażone na wolnym ogniu z pietruszką i ziołami, a potem serwowane z ryżem. Kobietom można polecić doskonałe desery z Korfu, czyli revani - ciasto z migdałami i kadaifi - ciasteczka miodowe.
Wina, jakie są podawane na Korfu, to zwykle wina spoza tej wyspy, więc trzeba uważać przy zamówieniu. Tu królują gaje oliwkowe, a nie winnice. Podobnie jest w piwem - jest całkiem dobre greckie Mythos, które można polecić, a znalezienie rodzimego piwa graniczy z cudem, chyba że w restauracji jej właściciel akurat je poleca. Jeśli chodzi o mocniejsze alkohole to na wyspie trzeba spróbować lokalnego wyrobu - likieru Kumkwata. Najlepiej wymieszanego z limonkową Fantą lub Spritem. Likier ten można kupić jako prezent w bardzo fikuśnych butelkach. Lokalne ouzo pijane jest przez turystów z colą, choć Grecy na Korfu piją je z wodą i lodem, a do tego w zabójczych proporcjach.
WYCIECZKI
Na wycieczkę po wyspie Korfu najlepiej wypożyczyć samochód i pojechać indywidualnie. Jak na każdej wysepce, można wtedy stanąć w najciekawszych miejscach i zobaczyć do woli, co się chce. Samochód kosztuje od 30 euro w górę za dobę. Korfu jest wyspą niezwykle gościnną i bezpieczną, a napotykane po drodze atrakcje urzekają swoim pięknem. Drogi są kręte, więc byle kierowca nie pojedzie, tym bardziej, że Grecy jeżdżą dość nonszalancko, choć spokojnie. Polecić można rejsy statkami lub wodolotem, począwszy od wycieczki do Sarandy w Albanii (1,5 h w jedną stronę) przez rejs wokół Korfu po wycieczkę na wyspy wokół Korfu.
W szczególności polecić można rejs na Paxos i Antipaxos, leżące 14 km na południe od Korfu i 20 km na zachód od miasta Parga w Grecji kontynentalnej. Paxos ma około 19 km kw. , a Antypaxos 4 razy mniej. Na Paxos mieszka 2300 mieszkańców podczas, gdy na Antypaxos zaledwie 135 osób. Na wyspach nie ma lotniska, więc pozostaje prom zarówno z kontynentu (Parga i Igoumenitsa), jak i Korfu, na czym Grecy robią biznes. Po opuszczaniu zatoki portu Korfu można podziwiać wyjątkową panoramę Starego Miasta między dwiema weneckimi fortecami.
Po przekroczeniu kanału między Korfu a Paxos widać zieloną wyspę Paxos pokrytą drzewkami oliwnymi. Zwykle statek płynie dalej na południe wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy i wraca do Paxos po przekroczeniu kanału, który prowadzi do najbardziej malowniczego portu w Gaios. Tam widać ponoć niesamowity widok na wyspy Panagia i Agios Nicolaos (dla nas średni widok). Polecamy zwiedzić centrum Gaios, gdzie można pospacerować wąskimi uliczkami i rozkoszować się grecką kuchnią w tawernie. Zawijają tu promy z włoskiego Brindisi. Z mitologii wyspy znane są jako schronienie Posejdona i Amfitryny, zaś z historii jako azyl Kleopatry i Antoniusza.
Pałac Achillion to jedna z największych atrakcji Korfu, wybudowany w 1890 roku przez austriacką cesarzową Elżbietę, nazywaną przez poddanych Sisi. Pałac Achillion znajduje się w miejscowości Gastouri blisko turystycznego miasteczka Benitses. Pałac otoczony jest przepięknymi ogrodami z imponującymi rzeźbami greckich bogów i herosów. Przy pałacu znajduje się park z olbrzymim pomnikiem Achillesa. Mniejsza rzeźba, z którą utożsamiany jest Achillion, to monument przedstawiający umierającego Achillesa. Jako ciekawostkę uznać należy, że w Achillion były kręcone sceny z serii Bonda „For your eyes only’’.
Na północno-zachodnim krańcu Korfu warto zobaczyć zatokę Paleokastrisa. Dojazd do niej nie jest łatwy dla przeciętnego kierowcy, a podróżnych może przyprawić o zawał serca. Turyści z lękiem wysokości mogą tu mieć problemy! Nad zatoką znajduje się najważniejszy na wyspie klasztor i kościół pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przyklasztorne Muzeum Ikon.
Generalnie najbardziej znana jest część wschodnia Korfu, od strony Grecji i Albanii. Również północna i środkowa część to właśnie Korfu dla turystów. Reszta Korfu, południe i wschodnia część, jest albo nieznana, albo zapomniana.