reklama
reklama

Podróże z anteną - Strasburg: małe Niemcy we Francji

dodano: 2024-01-22 13:55 | aktualizacja: 2024-07-18 16:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Strasburg Strasburg (fr. Strasbourg, alz. Strossburi) - „miasto 1000 kościołów”, ale także stolica Unii Europejskiej i stolica Alzacji oraz największe niemieckojęzyczne miasto we Francji, emanuje młodością i energią. Jeśli kochasz dziedzictwo, kulturę i sztukę życia, to nie ma wątpliwości, że stwierdzisz: warto odwiedzić to miasto!

Fot. Jakub S.
Strasburg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

La Petite France, czyli tzw. Mała Francja

To najbardziej malownicza dzielnica Starego Miasta w Strasburgu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam kiedyś mieszkali i pracowali rybacy, młynarze i garbarze. Ulice zostały zbudowane na poziomie dróg wodnych. W XVI i XVII w. wybudowano wspaniałe domy z muru pruskiego, a ich spadziste dachy otwierają się na strychy, gdzie kiedyś suszono skóry.
 
Mała Francja w Strasburgu
Mała Francja w Strasburgu
La Petite France
La Petite France

Parlament Europejski

Strasburg po II wojnie światowej został wybrany jako symbol pojednania, aby gościć powstające instytucje europejskie. W 1949 r. stał się siedzibą Rady Europy, a następnie w 1958 r. Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego, przemianowanego na Parlament Europejski w 1962 r. Parlament Europejski reprezentuje obecnie około 450 mln obywateli europejskich, w tym Polaków. Ma 705 członków wybieranych na 5-letnią kadencję. Posiada uprawnienia ustawodawcze, budżetowe i polityczne.

Parlament Europejski jest największym zgromadzeniem parlamentarnym wybieranym w wyborach powszechnych bezpośrednich na świecie. Architektoniczny klejnot zaprojektowany przez Architecture Studio, ogromny budynek ze szkła i metalu, w którym od 1999 r. mieści się Parlament Europejski, jest bardzo imponujący.

Parlament Europejski jest jednym z architektonicznych klejnotów Strasburga.
Pięknie odbijająca się w wodzie, ogromna szklana fasada o powierzchni 13 tys. m2 symbolizuje demokratyczną przejrzystość Unii Europejskiej. Pusta owalna wieża o wysokości 60 m otwiera się w stronę katedry. Szczyt wieży wydaje się niedokończony, co symbolizuje projekt europejski, nieustanne dzieło w toku.
 
Parlament Europejski w Strasburgu
Parlament Europejski w Strasburgu

Imponujący wewnętrzny dziedziniec to arcydzieło krzywizn.
Budynek jest zbudowany wokół trzech wewnętrznych alei, z których główna została zaprojektowana jako ogród zimowy z lasem filodendronów. Całkowita powierzchnia wynosi 220 tys. m2. Obejmuje ona salę posiedzeń z ponad 750 miejscami (największą w Europie), 1133 biura i 18 sal posiedzeń komisji, z których korzystają europosłowie do Parlamentu Europejskiego wybierani przez obywateli krajów UE.

Wizyta w sali obrad Parlamentu Europejskiego, czyli Hemicycle, to niezrównana okazja, aby wchłonąć wyjątkową atmosferę tego dużego transnarodowego parlamentu.

Sala obrad PE - największa w Europie, jest miejscem najważniejszych debat i stanowiła tło dla wielu historycznych głosowań. Wszystkie wizyty w Parlamencie obejmują również Parlamentarium im. Simone Veil. Dynamiczna i interaktywna wystawa daje obywatelom w każdym wieku wgląd w rolę Parlamentu Europejskiego i pomaga im zrozumieć funkcjonowanie projektu europejskiego. Aby zorganizować wizytę (dla grup i osób indywidualnych), należy wejść na stronę internetową: https://www.europarl.europa.eu/visiting/pl/
Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego jest bezpłatne, trwa około 60 minut - dzięki przewodnikowi multimedialnemu, który jest dostępny w 24 językach urzędowych UE, można wszystko wysłuchać po polsku.

Dom Kammerzella

Warto zobaczyć ten dom, który nosi nazwisko kupca Kammerzella, właściciela z XIX w. Tak naprawdę swój obecny wygląd zawdzięcza Martinowi Braunowi - kupcowi sera, który nabył go w 1571 r. Zachował on tylko kamienny parter, pochodzący z 1467 r., a w 1589 r. przebudował dom, dodając 3 kondygnacje z kroksztynami i 3 piętra na poddaszu. Bogata dekoracja fasady, zarówno świecka, jak i sakralna, została zainspirowana Biblią, starożytnością grecką i rzymską oraz średniowieczem. Prace restauracyjne przeprowadzone w 1892 r. sprawiły, że cały budynek stał się ciemniejszy, ale dekoracja ta nadal świadczy o kulturowych wpływach mieszczanina ze Strasburga z XIV w. Wewnątrz budynku można podziwiać niezwykłe freski namalowane przez Leo Schnuga około 1905 r.
 
Dom Kammerzella
Dom Kammerzella

Plac Klébera

Place Kléber (niem. Kleberplatz) to główny plac w centrum Strasburga.
To plac ku czci mało znanego w Polsce francuskiego generała Jean-Baptiste Klébera (1753-1800), który wyróżnił się podczas francuskich wojen, zwłaszcza podczas wojny w Vendée i napoleońskiej kampanii egipskiej. 14 czerwca 1800 r. młody syryjski student Soleyman el-Halaby w Kairze dokonał zamachu na generała Jean-Baptiste Klébera. Najwyższy dowódca armii egipskiej był wówczas u szczytu swojej świetności, bo w 3 miesiące odniósł zwycięstwo pod Heliopolis, odbierając Turkom i Anglikom Górny Egipt. Chwała Klébera przewyższyła wówczas chwałę samego Napoleona Bonapartego. Jego zabójstwo sprawiło, że przeszedł od chwały do ​​legendy.

Prochy Klébera sprowadzono do jego rodzinnego miasta - Strasburga, gdzie początkowo pochowano w katedrze. Od 15 grudnia 1838 r. ciało Klébera spoczywa w skarbcu znajdującym się pod jego pomnikiem na środku Place Kléber.
Plac Klébera w Strasburgu
Plac Klébera w Strasburgu
 

Park l'Orangerie

Parc de l'Orangerie jest ulubionym parkiem mieszkańców Strasburga i z pewnością największym ze strasburskich parków - najstarszy i najelegantszy. Zajmuje ponad 26 ha. Słynie również z wolno wędrujących bocianów i wiosennego spektaklu magnolii i japońskiej wiśni.

Parc de l'Orangerie znajduje się na północnym wschodzie stolicy Alzacji, w dzielnicy klasy średniej o tej samej nazwie, l'Orangerie. Z jednej strony graniczy z rzeką Ill i jest również dumnym sąsiadem Rady Europy. Aby się tam dostać, można wsiąść do tramwaju (linia E, przystanek Droits de l'Homme).

Chocolate Museum „Les Secrets du Chocolat”

Czekolada made in Alsace - dlaczego nie? Na południe od Strasburga znajduje się fabryka Schall, której historię i know-how można poznać w muzeum: Les Secrets du Chocolat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


reklama