reklama
reklama

Podróże z anteną - Czarnogóra

dodano: 2022-03-14 14:53 | aktualizacja: 2022-05-20 15:05
autor: Justyna Sulisz | źródło: SAT Kurier 12/2012

Czarnogóra - Petrovac na Moru Czarnogóra (Crna Gora) leży w południowej Europie - mały, bałkański kraj nad Morzem Adriatyckim - mniejszy niż woj. małopolskie. Sąsiaduje z Serbią, Kosowem, Bośnią i Albanią, a także ze znaną i często odwiedzaną przez Polaków Chorwacją, której dorównuje, o ile nie przeważa, w różnorodności krajobrazu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ten mały kraj ma wspaniałe góry oraz ciepłe plaże nad Adriatykiem. Dumnych i pogodnych mieszkańców Czarnogóry jest 620 tysięcy, z czego 45% to tylko Czarnogórcy, a reszta to głównie Serbowie, Bośniacy i Albańczycy. Stolicą jest Podgorica - 137 tysięcy mieszkańców.

Kotor
Czarnogóra - Kotor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Budva i wyspa Sveti Stefan

Jedną z ciekawszych propozycji jest Budva, w której dzieje się więcej niż w stolicy – Podgoricy. To tu przyjeżdżają gwiazdy na koncerty lub wypocząć. Najlepiej zacząć zwiedzanie od starego miasta, zbudowanego przez Wenecjan, choć przed nimi byli tu między innymi Rzymianie. Wąskie, urokliwe uliczki przeniosą nas w czasie. Pod starymi murami obronnymi można napić się kawy czy wina. Znajduje się tu wiele zabytkowych kościołów, a w muzeach można nawet natknąć się na opisy po polsku, jednak ten „polski” jest nieco zniekształcony.
 
Zabudowania Budvy
Wybrzeże Prżna niedaleko Budvy

Najsławniejszą atrakcją Budvy jest wyspa Sveti Stefan, oddalona od centrum 6 km. Znajduje się na niej luksusowy hotel. Jeśli jakakolwiek sławna persona jest w okolicy, to z pewnością nocuje w tym przybytku. Svieti Stefan z lądem jest połączony groblą, teraz umocnioną, a niegdyś znikającą wraz z przypływami.
 
Sveti Stefan - miasto położone na skalistej wyspie nieopodal Budvy

Kotor - ślady Bizancjum i Wenecjan

Kolejnym ciekawym nadmorskim miastem jest Kotor nad zatoką Kotorską. Niegdyś bizantyjska twierdza trafiła później pod skrzydła Wenecjan. Stare miasto pełne jest śladów historii, co doceniono, wpisując je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oczywiście na każdej uliczce można znaleźć zabytkowy kościół czy pałacyk, jednak o wiele ciekawsze może być zwiedzenie fortyfikacji. Za drobną opłatą można wspiąć się na sam szczyt murów, skąd roztacza się widok na całą zatokę. Oprócz Budvy i Kotoru na wybrzeżu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc, które najlepiej odkryć samemu.
 
Kotor

Jezioro Szkoderskie na granicy z Albanią

Urocze jest Jezioro Szkoderskie (Skadarsko jezero ma 40 tys. ha - to jeden z pięciu parków narodowych). Znajduje się przy granicy z Albanią, a jego dno znajduje się poniżej poziomu morza. W zasadzie pół jeziora znajduje się na terytorium Czarnogóry, a pół na terenie Albanii. W tej okolicy jest zdecydowanie mniej ludzi niż na wybrzeżu Adriatyku, ale nadal jest bardzo urokliwie. Bez problemu znajdziemy tu nocleg. Ze względu na różnorodność gatunków występujących w okolicy, utworzony został Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego. Jeśli jednak bardzo chcemy „przyjrzeć się bliżej” wodzie, można kupić bilet na rejs po tym jeziorze lub po prostu w nim popływać. Trzeba tylko uważać na pelikany - jest ich tam bardzo dużo!

Anteny i telewizja

Czarnogórcy nie stronią od anten satelitarnych - jest ich dużo, choć nie aż tak wiele, by to raziło. Na pewno mniej niż na starówce w bliskim chorwackim Dubrowniku. Ponieważ w kraju mieszka wielu Serbów, to nietrudno się dziwić, że najbardziej popularną platformą satelitarną jest Total TV z Serbii, która od 2007 roku działa w Czarnogórze. Total TV to platforma dla wszystkich krajów byłej Jugosławii - od Słowenii, przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, po Serbię i Macedonię. Łącznie na tych rynkach ma ponad 1 mln abonentów. Total TV nadaje swoją ofertę z satelity Eutelsat 16A z pozycji 16°E, większość kanałów koduje w systemach VideoGuard i Irdeto.
 
Antena platformy Total TV

Ponieważ z tego samego satelity na 16°E nadaje też platforma albańska DigitAlb oraz chorwacka MaxTV, to automatycznie można spotkać pojedyncze anteny dla oferty tych platform, przy czym albańskie na południu od strony Albanii. Total TV ma w swej ofercie wiele znanych w Polsce kanałów (AXN, HBO, Eurosport, itd.). W platformie Total TV dostępna są oba publiczne kanały telewizyjne z Czarnogóry: TVCG 1 i TVCG 2.
 
„Ciekawy” montaż

Mieszkańcy Czarnogóry płacą w promocji od 11,95 euro na miesiąc za pakiet podstawowy Total TV oraz do 19 euro na miesiąc za pełny pakiet z HBO, Cinemax, CineStar TV Premiere HD oraz kanałami erotycznymi pakietu Club X.
 
Antena Total TV na zabytkowej kamienicy

W większych miastach działają kablówki dostarczające kanały podobne do tych, jakie są w platformie Total TV. Ponieważ Czarnogórcy mają anteny ustawione na 16°E, to często korzystają z konwerterów Monoblock 3 stopnie lub anten multifeed, by odbierać równolegle z satelity Hot Bird 13°E lub/i Astra 19,2°E.
 
Wejście do siedziby Televiziji Budva

Przy okazji polecamy artykuł „Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 16°E?”.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama