reklama
reklama

Podróże z anteną - Czarnogóra

dodano: 2022-03-14 14:53 | aktualizacja: 2022-05-20 15:05
autor: Justyna Sulisz | źródło: SAT Kurier 12/2012

Czarnogóra - Petrovac na Moru Czarnogóra (Crna Gora) leży w południowej Europie - mały, bałkański kraj nad Morzem Adriatyckim - mniejszy niż woj. małopolskie. Sąsiaduje z Serbią, Kosowem, Bośnią i Albanią, a także ze znaną i często odwiedzaną przez Polaków Chorwacją, której dorównuje, o ile nie przeważa, w różnorodności krajobrazu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ten mały kraj ma wspaniałe góry oraz ciepłe plaże nad Adriatykiem. Dumnych i pogodnych mieszkańców Czarnogóry jest 620 tysięcy, z czego 45% to tylko Czarnogórcy, a reszta to głównie Serbowie, Bośniacy i Albańczycy. Stolicą jest Podgorica - 137 tysięcy mieszkańców.

Kotor
Czarnogóra - Kotor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najwyższym szczytem Czarnogóry jest Bobotov Kuk - 2523 m n.p.m., który właśnie znajduje się tych górach. Miastem, z którego najlepiej wystartować na turystyczny szlak, jest Žabljak. Tu można spokojnie znaleźć pole namiotowe czy wynająć domki, ze świeżo założonymi antenami satelitarnymi! W okolicy są też inne ciekawe zakątki – jeziora czy jaskinie.
 
Crno jezero, w tle szczyty Savin Kuk i Medjed (widok na południowy zachód)
Góry Durmitor
Sielskie widoki

Góry Lovćen

Góry te znajdują się bardziej na południe, bliżej Adriatyku. Są nieco niższe niż Durmitor – najwyższym szczytem jest Štirovnik, który ma wysokość 1749 m n.p.m. Dodatkowo, na szczycie Jezerskim znajduje się kamienne mauzoleum, które na pewno warto zobaczyć. Wcześniej stał tam grobowiec ostatniego władyki Czarnogóry.
 
Mauzoleum Piotra II Petrowicia Niegosza, władcy Czarnogóry na Jezerskim vrhu w paśmie Lovćen

Monastyry

Gdy już znudzi nam się chodzenie po górach, możemy zejść na niższą wysokość i pozwiedzać monastyry, których Czarnogóra ma wiele. Największą popularnością cieszy się Monastyr Ostrog. I to nie dlatego, że większość budynku jest wbita w skałę. Odwiedza go wielu prawosławnych, ponieważ znajdują się tu relikwie św. Bazylego. Dodatkowo, winorośl, która wyrosła niedaleko tego monastyru, jest uznawana za... cudotwórczą - rzekomo ma leczyć bezpłodność.
 
Monaster Ostrog - prawosławny klasztor w Czarnogórze

Im dalej od gór, tym robi się coraz goręcej. Wybrzeże Czarnogóry w zasadzie niewiele różni się od wybrzeża Chorwacji (nie licząc licznych wysepek, których tyle mają Chorwaci). Ceny wynajmu apartamentów czy innych kwater są porównywalne. Więc może raz warto wybrać się troszkę dalej niż na Istrię czy do Dalmacji?
 
Petrovac na Moru i piękne klify

Nadmorskie miasta tracą już ten spokój, który miały miasteczka w głębi kraju. To tutaj toczy się życie – restauracje, hotele, kawiarnie i muzea. Z jednej strony jest historia – stare kamieniczki, z drugiej luksusowe jachty i hotele.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama