reklama
reklama

Rajskie Seszele na Oceanie Indyjskim

dodano: 2021-03-14 23:40 | aktualizacja: 2021-07-16 12:36
autor: Jan Jońca/Magda Zawada | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

Seszele Seszele są niepodległym państwem i archipelagiem wysp na Oceanie Indyjskim, dawną kolonią francuską. Oficjalnie nazywają się Republika Seszeli (fran. République des Seychelles; kreolska nazwa: La Repiblik Sesel). Kraj składa się ze 115 wysp. Jego stolica i największe miasto – Victoria, leży na wyspie Mahé – 1500 km na wschód od Afryki kontynentalnej. Na wyspach mieszka zaledwie 100 tys. mieszkańców, ale Seszele mogą poszczycić się najwyższym PKB nominalnym na mieszkańca spośród wszystkich krajów afrykańskich. Najczęściej odwiedzane są dwie wyspy – Mahé (główna i urzędowa) i Praslin (bajkowa z rezerwatem). Najbardziej interesująca jest mała wyspa La Digue.

Seszele


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kuchnia seszelska (kreolska)

Opinie na temat kuchni na Seszelach są bardzo różne i chyba uzależnione od tego, w jaki sposób ktoś zwiedzał wyspy i kiedy. Wyspa Mahé ma więcej restauracji, knajpek, bo tam mieszka więcej ludzi, a im mniejsza wyspa, tym trudniej coś zjeść. O ile na Praslin jeszcze da się znaleźć jakąś knajpkę, to na La Digue już jest trudno. Oczywiście nie jest tanio, bo Seszele jako takie nie są tanie – obiad w restauracji na mieście może kosztować 60 zł od osoby lub dużo drożej. Oczywiście turyści odwiedzający Seszele w resortach all inclusive nie martwią się tym tematem, bo mogą posmakować w hotelu. Jednak jeśli wyjdą coś zjeść, to mogą się nawet rozczarować, bo albo trafią na pizzę, albo na marne jedzenie dla miejscowych.

Na targu rybnym

W kuchni kreolskiej dominują owoce morza, ryby, ryż, a także mocne przyprawy, np. wanilia, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, curry, imbir, czosnek, chili i trawa cytrynowa. Do tego owoce egzotyczne. Na Seszelach flagowym daniem kreolskim jest stek z tuńczyka w sosie kreolskim – to taki sos pomidorowy z papryką, cebulką i czosnkiem. Typowe dla Seszeli są też ryby zapiekane w liściu bananowca lub krewetki w sosie curry z mleczkiem kokosowym. Seszelskie potrawy są wynikiem wymieszania różnych kuchni świata, przede wszystkim hinduskiej, afrykańskiej i arabskiej. Niektórzy polecają danie z rekina jako rarytas – podaje się go w ostrym sosie lub w curry z ryżem szafranowym lub jaśminowym. Ciekawa jest kreolska zupa kokosowa – trzeba do niej trawy cytrynowej, pieczarek, imbiru, pomidorów, chili, kurczaka, mleczka kokosowego, soku z cytryny, sosu sojowego i trochę kolendry. Jedną z polecanych seszelskich zup jest zupa tectec, gotowana na bazie małych małży. Alkohol na Seszelach to głównie miejscowe piwo Seybrew i Eku, a także wino palmowe (kalou) oraz bakka rum. Z ciekawostek na Seszelach spotkać można polskie piwo...Tyskie.

Skaliste krajobrazy


Ciekawostki

  • Pierwsi, którzy odwiedzili archipelag, byli prawdopodobnie kupcami arabskimi.
  • Pierwsze pisemne relacje zostały sporządzone w 1501 r. przez portugalskiego żeglarza Vasco de Gama. Ten ostatni nadał archipelagowi nazwę Amirantes, która dziś określa część obejmującą granitowe wyspy Seszeli.
  • Wyspy zostały nazwane na cześć Jeana Moreau de Séchelles, ministra finansów króla Ludwika XV.
  • W 1916 roku, podczas I wojny światowej, armia Seszeli połączyła siły z Brytyjczykami, wysyłając ekspedycję liczącą 796 ludzi, z których połowa zginęła.
  • Najwyższym punktem na Seszelach jest Morne Seychellois (906 m), położony na wyspie Mahé.
  • Obok wysepki Curieuse (na Seszelach) jest to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie można znaleźć naturalnie występujące okazy lodoicji seszelskiej.
  • Valle de Mai jest domem dla trzech najrzadszych na świecie ptaków: seszelańskiego bulbula, owocowego gołębia i czarnej papugi.
  • Endemiczny złoty panchax jest jedyną endemiczną rybą słodkowodną występującą na Seszelach.
  • Na Seszelach jest problem z narkotykami, w szczególności z heroiną. W rezultacie wzrósł poziom przestępczości; nastąpił wzrost włamań, rabunków, włamań i kradzieży oportunistycznych wobec mieszkańców, emigrantów i turystów. Pod koniec 2017 r. doszło do napadów na plaży Cote D’Or na wyspie Praslin i wokół niej. Policja zareagowała zwiększoną liczbą patroli pieszych i oświetleniem. Zalecają odwiedzającym ostrożność podczas spacerów w tej okolicy, szczególnie w nocy.
  • Archipelag Seszeli stał się najbardziej zaszczepionym krajem na świecie na COVID-19. Około 71% osób otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 62% zostało w pełni zaszczepionych. Spośród nich 57% otrzymało szczepionkę Sinopharm, a 43% AstraZeneca (indyjska wersja). Mimo to ostatnio nastąpił wzrost, przy 37% nowych przypadków i 20% hospitalizacji wśród osób, które zostały w pełni zaszczepione. Kraj musiał ponownie nałożyć pewne ograniczenia – mimo tego turyści z badaniem PCR lub zaszczepieni są mile widziani.
Świątynia Tempio Hindu w Victorii


Anteny i media

Na archipelagu jest publiczna, seszelska telewizja i radio – Seychelles Broadcasting Corporation (SBC) z siedzibą w stolicy Victorii na wyspie Mahé – www.sbc.sc, która oferuje produkowane lokalnie programy informacyjne w seszelskim języku kreolskim. Emisja jest realizowana między godzinami 15:00 i 23:30 w tygodniu i dłużej w weekendy.

28 czerwca 2018 r. oficjalnie uruchomiono na wyspach naziemną telewizję cyfrową – jest 17 nadajników na 4 wyspach. SBC jest operatorem 2 własnych kanałów telewizyjnych, SBC1 i SBC2 oraz 2 stacji radiowych: Radyo Sesel i Paradise FM. Bezpłatnie nadawane są międzynarodowe usługi telewizyjne w multipleksie NTC: Al Jazeera, DW, TV5 Monde, TiVi5, TV5 Lifestyle, CGTN News, CGTN Français, Russia Today i France 24.

17 nadajników naziemnej telewizji cyfrowej na 4 wyspach

SBC jest odpowiedzialny za przekazywanie 2 międzynarodowych stacji radiowych, mianowicie Radio France International (RFI) i British Broadcasting Corporation (BBC World Service) na FM. Anteny satelitarne to zwykle stare czasze siatkowe na pasmo C, ale są już nowe, mniejsze na pakiety różnych platform osiągalnych z satelitów.

Niezwykłe wykorzystanie starej anteny
Antena pośród zieleni
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama