reklama
reklama

Rajskie Seszele na Oceanie Indyjskim

dodano: 2021-03-14 23:40 | aktualizacja: 2021-07-16 12:36
autor: Jan Jońca/Magda Zawada | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

Seszele Seszele są niepodległym państwem i archipelagiem wysp na Oceanie Indyjskim, dawną kolonią francuską. Oficjalnie nazywają się Republika Seszeli (fran. République des Seychelles; kreolska nazwa: La Repiblik Sesel). Kraj składa się ze 115 wysp. Jego stolica i największe miasto – Victoria, leży na wyspie Mahé – 1500 km na wschód od Afryki kontynentalnej. Na wyspach mieszka zaledwie 100 tys. mieszkańców, ale Seszele mogą poszczycić się najwyższym PKB nominalnym na mieszkańca spośród wszystkich krajów afrykańskich. Najczęściej odwiedzane są dwie wyspy – Mahé (główna i urzędowa) i Praslin (bajkowa z rezerwatem). Najbardziej interesująca jest mała wyspa La Digue.

Seszele


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wyspa Mahé

Mahé to największa wyspa (157,3 km2) Seszeli, zamieszkuje ją 86% całej populacji kraju. Mahé to wyspa granitowa porośnięta lasami tropikalnymi. Mahé po raz pierwszy odwiedzili Brytyjczycy w 1609 roku. Potem ponownie przybyła tam całkiem przypadkowo ekspedycja Lazare’a Picaulta w 1742 roku. Francuska marynarka wojenna fregate Le Cerf przybyła na wyspę obfitości, a miejsce zakotwiczenia nazwano St-Lazare (które później stało się stolicą Victorią). Ekspedycja zdobyła Mahé dla króla Francji, kładąc Kamień Opętania na wyspie, najstarszym pomniku Seszeli, obecnie wystawionym w Muzeum Narodowym w stolicy. W 1744 roku kapitan wrócił na wyspę na rozkaz gubernatora Mauritiusa Mahé de La Bourdonnais i przemianował ją z St-Lazare na Mahé w hołdzie dla francuskiego gubernatora.

Plaża

Najbardziej znaną i jednocześnie najbardziej turystyczną plażą na głównej wyspie Mahé jest zatoka Beau Vallon w północno-zachodniej części wyspy. Stąd prowadzi panoramiczna droga Sans Souci przez bujną zieleń Parku Narodowego Morne Seychellois z różnymi endemicznymi roślinami. Stamtąd są fajne widoki na wyspę – droga kończy się na wschodnim wybrzeżu Mahé w stolicy Victorii. Na południu i południowym zachodzie wyspy Mahé znajduje się kilka samotnych zatoczek wyłożonych granitowymi skałami i palmami ze znanymi plażami, takimi jak Anse Takamaka, Anse Intendance czy Police Bay.

Chociaż Seszele nie są pełne niezliczonych zabytków, stolica Victoria na Mahé ma kilka interesujących miejsc, takich jak katolicka katedra Niepokalanego Poczęcia i anglikańska katedra św. Pawła, Wieża Zegarowa, Narodowe Muzeum Historii Victorii i Ogród Botaniczny Victorii.
Zaledwie kilka kilometrów od Mahé znajdują się małe wysepki: Sainte Anne, Île au Cerf, Île Longue, Moyenne, Île Ronde, Île Sèche, Conception, Thérèse i Île aux Vaches.

Gekon zielony

Wyspa Praslin

Wyspa Praslin ma 38 km2 powierzchni: około 12 km długości i 5 km szerokości. Leży 43 km na północny wschód od Mahé. Mieszka tam 7,5 tys. mieszkańców. Wyspa początkowo została nazwana Isle de Palmes przez odkrywcę Lazare Picault w 1744 r. – wtedy była kryjówką piratów i arabskich kupców. W 1768 r. została przemianowana na obecną nazwę Praslin na cześć francuskiego dyplomaty Césara Gabriela de Choiseula, księcia de Praslin.

Olbrzymie skały

Jest tam także rezerwat Valle de Mai – park przyrody z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym można podziwiać słynny, endemiczny gatunek palmy seszelskiej – coco de mer. Są też tzw. czarne papugi z Seszeli. Władze Seszeli wierzą, że ten rezerwat, z jego osobliwymi gatunkami roślin i zwierząt, jest reliktem z czasów, gdy superkontynent Gondwany został podzielony na mniejsze części, pozostawiając wyspy Seszeli między dzisiejszym Madagaskarem a Indiami.

Jedna z bajkowych plaż na Seszelach

Polecamy wybranie się na Anse Lazio – najsłynniejszą plażę Praslin, gwarantującą spektakularne widoki – te znane z pocztówek i fotek z mediów społecznościowych. Amatorzy nurkowania będą zachwyceni rafą na Praslin, bo archipelag Seszeli to jeden z najlepszych obszarów do nurkowania na świecie.

Pobyt na Praslin trzeba koniecznie sobie umilić wizytą na kameralnej plaży Anse Georgette, uznawanej za drugą najpiękniejszą plażę archipelagu Seszeli. Plaża ta położona jest na terenie jednego z resortów – Constance Lémuria Resort, na którym znajduje się pole golfowe, w związku z czym liczba odwiedzających ją turystów jest limitowana – trzeba zrobić rezerwację przez Internet, która jest bezpłatna (warto).

Obok Praslin jest kilka malutkich wysepek, takich jak Round Island (0,193 km2) i Chauve Souris (0,007 km2), obie z hotelami.

Krajobraz na Seszelach z plażą i lazurowym oceanem


Legenda dotycząca Praslin

Brytyjski generał Charles George Gordon w XIX w. rozpowszechnił mit, po odwiedzeniu Praslin w 1881 r. Opierając się na Księdze Rodzaju, przedstawił Vallée de Mai jako rajski ogród Edenu. Jego teoria głosiła, że ​​palma ta była drzewem wiedzy reprezentującym zarówno dobro, jak i zło, a drzewo chlebowe na wyspie było drzewem życia. Poszedł dalej w swojej teorii do tego stopnia, że ​​zaznaczył dokładną lokalizację ogrodu Edenu na wyspie jako dolinę „Coco-de-mer”. Co ciekawe jest tam palma endemiczna coco de mer, a jej owoce uważał za zakazany owoc ze względu na jego rzekomą jakość afrodyzjaku. Jego teorię zakwestionował pisarz H. Watleya Estridge, który zwrócił uwagę, że 10-centymetrowa gruba łuska owocu była niemożliwa do przegryzienia przez... Ewę. Co ciekawe czarna papuga Seszeli gnieździ się wyłącznie w martwych stojących pniach palmy coco de mer.

Wyspa La Dique

La Digue to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych wysp, głównie dzięki gajom palmowym, plażom z wielkimi kamieniami o fantazyjnych kształtach, czystej wodzie w kolorze turkusu oraz olbrzymim żółwiom pełzającym po wyspie.

Żółwie na Seszelach są powszechnie spotykane

Będąc na wyspie Praslin z hotelu można pojechać do portu, skąd na pokładzie katamaranu (firmy Cat Cocos) w 10 minut można dopłynąć na wysepkę La Digue, która jest na wschód od Praslin. Można też popłynąć z Mahé, ale to już dłuższa wycieczka. Na La Digue mieszka tylko 2000 stałych mieszkańców. Wyspa nie jest duża – ma zaledwie 10 km2 i zamieszkana głównie od strony zachodniej, a z hotelu całą wyspę można zwiedzać na rowerze lub na piechotę, bo samochodów tam jest bardzo mało. Można tam zostać na 1-dniowe zwiedzanie i wrócić na nocleg na Praslin lub zostać w jakimś hotelu na 2-3 noce, np. Garden Villa lub ewentualnie wynająć jakiś dom czy pokój.

La Digue jest jedną z najchętniej odwiedzanych wysp oraz najczęściej fotografowanych plaż Seszeli – Anse Source d’Argent – ze skałami malowniczo porozrzucanymi na brzegu. Na wschodnim wybrzeżu wyspy warto odwiedzić 3 rajskie plaże o nazwach Grand Anse (wielka), Petite Anse (mała) i Anse Cocos (kokosowa).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama