reklama
reklama

Rajskie Seszele na Oceanie Indyjskim

dodano: 2021-03-14 23:40 | aktualizacja: 2021-07-16 12:36
autor: Jan Jońca/Magda Zawada | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

Seszele Seszele są niepodległym państwem i archipelagiem wysp na Oceanie Indyjskim, dawną kolonią francuską. Oficjalnie nazywają się Republika Seszeli (fran. République des Seychelles; kreolska nazwa: La Repiblik Sesel). Kraj składa się ze 115 wysp. Jego stolica i największe miasto – Victoria, leży na wyspie Mahé – 1500 km na wschód od Afryki kontynentalnej. Na wyspach mieszka zaledwie 100 tys. mieszkańców, ale Seszele mogą poszczycić się najwyższym PKB nominalnym na mieszkańca spośród wszystkich krajów afrykańskich. Najczęściej odwiedzane są dwie wyspy – Mahé (główna i urzędowa) i Praslin (bajkowa z rezerwatem). Najbardziej interesująca jest mała wyspa La Digue.

Seszele


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Archipelag Seszeli to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Mówi się nawet, że to prawdziwy „raj na Ziemi”. Wyspy Praslin i Mahé to miejsca fascynujące i przyjazne turystom, bo to z nich żyją mieszkańcy tych wysp. Seszele nazywane są też „wyspami szczęścia”, „wyspami zakochanych” i „wyspami bogaczy”. To jeden z najpopularniejszych na świecie wyborów na miesiąc miodowy lub ślub. Wyspy milionerów, bo jest to miejsce, w którym chętnie wypoczywają bogaci ludzie. Zresztą często na katalogach biur podróży czy w mediach społecznościowych spotyka się bajeczne fotografie właśnie z Seszeli, wszystko po to, aby wielu z nas myślało sobie z zazdrością: „nie stać mnie i nigdy tam nie pojadę – fajnie!”. Wycieczka tam wcale nie jest taka droga, ale to już kwestia organizacji i polowania w internecie na loty i hotele. Wiele też zmieniła pandemia koronawirusa. Warto przeczytać ten tekst, aby przekonać się, że warto odłożyć troszkę pieniędzy i tam polecieć.

Rajskie widoki przyciągają turystów

Jak tam dolecieć?

Na największej wyspie Mahé jest międzynarodowe lotnisko [SEZ, SSE], które co ciekawe w 1972 r. otwierała królowa Elżbieta II, co było ogromnym wydarzeniem na tamte czasy. Na Mahé można dolecieć z kilku miast europejskich i kilkunastu na świecie (Nairobi, Singapur, Bombaj, Reunion, Mauritius). Z Europy do stolicy Seszeli dolecieć można było bezpośrednio lokalnymi liniami Air Seychelles z Rzymu (Alitalia), Mediolanu, Wiednia (Austrian), Londynu i Paryża (Air France). Linia Condor latała z Frankfurtu nad Menem. Bezpośrednich lotów z Polski nigdy nie było. Dlatego z Polski można polecieć nieco inaczej i taniej z przesiadką w Dubaju (Emirates), Katarze (Qatar) lub Abu Dhabi (Etihad). Lata tam także Aerofłot z Moskwy. Duże zmiany w tych połączeniach dokonała pandemia, bo Seszele długo były zamknięte na ruch turystyczny.

Bajkowe wybrzeże


Drugie większe lotnisko na Seszelach znajduje się na wyspie Praslin [PRI], ale tam dolatują jedynie mniejsze samoloty De Havilland linii Air Seychelles z lotniska Mahé (43 km odległości!), głównie wożąc turystów i lokalsów między większymi wyspami. Łącznie Seszele mają aż 15 lokalnych lotnisk na różnych wyspach. Jest więc co zwiedzać, gdyby ktoś chciał odwiedzać te mniejsze wysepki. Krajowe połączenia między wyspami odbywają się co 10-15 minut w godzinach szczytu, więc lotnisko Mahé bywa obciążone. Co ciekawe podejście do lądowania na pasie jest od strony morza, a pas też kończy się w kierunku morza.

Samolot Air Seychelles do transportu między wyspami

Trzeba też wiedzieć, że od 25 marca 2021 r. na Seszele wjeżdżać mogą podróżni ze wszystkich krajów, oprócz RPA. Turyści muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin. Prawdopodobnie zaszczepienie się otwiera możliwość wjazdu i pobytu, ale tylko w autoryzowanych ośrodkach hotelowych. Co ciekawe na Seszelach jako pierwszych zaszczepiono medyków, a potem obsługę hoteli i wszystkich miejsc turystycznych, a nie starsze osoby. Mimo tego i tak Seszele przeżyły jedną z fal zakażeń koronawirusem.

Marina na Seszelach

Klimat – kiedy tam lecieć?

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego (w końcu daleko od Afryki kontynentalnej). To oznacza, że przez cały rok jest tutaj bardzo ciepło. W zasadzie temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 28°C, zdarza się 26°C – w nocy około 20°C. Ocean ma zwykle temperaturę 25°C i tak przez cały rok. Pora deszczowa trwa od grudnia do końca marca i chyba najlepszym czasem na pobyt to maj, bo po opadach jest bardzo zielono. To nie oznacza, że nie można polecieć w styczniu czy lutym, choć wtedy jest około 15 dni z opadami, ale te deszcze na Seszelach to szybkie, ciepłe burze, a po godzinie jest całkiem sucho. W marcu jest 20 dni z opadami, ale nadal jest ciepło. Trzeba też brać pod uwagę, że lipiec i sierpień, które są suche, to także szczyt turystyczny na Seszelach, więc jeśli ktoś chce uniknąć tłumów, to trzeba wybrać inny termin, a pora sucha trwa do końca listopada.

Na plantacji

Najbardziej gorąco na Seszelach jest w marcu i kwietniu. Wilgotność powietrza jest przez cały rok wysoka, ale na szczęście morska bryza skutecznie łagodzi duże upały. I jeszcze jedna istotna sprawa: Seszele niezwykle rzadko są nawiedzane przez tropikalne tajfuny. Kolejna sprawa to fakt, że w okresach przejściowych między porą suchą i porą deszczową wilgotność powietrza to co najwyżej 80%, bo wtedy panuje cisza – brak wiatru. Dlatego kto ma problemy z krążeniem, to raczej nie powinien lecieć na Seszele w kwietniu czy w listopadzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Afryka


reklama