reklama
reklama

Malezja: Langkawi - nie tylko dla orłów

dodano: 2020-09-23 17:04 | aktualizacja: 2021-02-20 00:53
autor: Janusz Blamowski | źródło: SAT Kurier 7-8/2020

Langkawi - orzeł Langkawi to malezyjski archipelag składający się z ponad setki wysp położonych na północy kraju tuż przy granicy z Tajlandią. Największą wyspą jest Langkawi mierząca około 500 kilometrów kwadratowych.

Janusz Blamowski
Langkawi - Sky Bridge


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Malezja bardzo intensywnie promująca turystykę w okresie przed pandemią zrobiła wiele, aby z tej wyspy uczynić miejsce odwiedzane przez turystów z całego świata. Jest tu nowoczesne lotnisko, centra handlowe i doskonała baza turystyczna.

Symbolem Langkawi jest orzeł, którego wizerunek można spotkać na każdym kroku, a podczas wycieczek po okolicznych wodach można te piękne, wielkie ptaki obserwować w ich naturalnym środowisku.
 
Orzeł - symbol Langkawi

Langkawi to miejsce oferujące doskonale przygotowane górskie trasy trekkingowe, bajeczne, piaszczyste plaże i wycieczki do geoparku – tu są największe obszary lasów mangrowych, zapierające dech w piersiach skały porośnięte dziewiczą dżunglą liczące sobie setki milionów lat. Nic dziwnego, że UNESCO stworzyło tu pierwszy w Azji geopark zapewniając skuteczną ochronę tego unikalnego biosystemu.

Magnesem przyciągającym przyjezdnych na weekendowe wypady z kontynentalnej Malezji (kraju muzułmańskiego) jest fakt, że Langkawi to obszar bezcłowy. Można się tu zaopatrzyć w sklepach oferujących szeroki asortyment spirytualiów.
 
Sky Cab

Swoją przygodę tutaj można rozpocząć od kilkudniowego pobytu w Oriental Village. To urocze miasteczko stworzone dla turystów stanowi bazę wypadową na piesze wycieczki w góry, ale przede wszystkim jest tu stacja bazowa kolejki górskiej Cable Car – jednej z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Kolejką w sześcioosobowych, przeszklonych gondolach można wjechać na szczyt Gunung Mat Cincang wznoszący się ponad 700 metrów nad poziomem morza. Wjazd na szczytową platformę widokową jest dwuetapowy i trwa około 15 minut.
 
Kolejka do Sky Cab
Gondola Sky Cab

Pierwszy etap podniebnej podróży jest najbardziej stromym na świecie podjazdem kolejki linowej. Po przesiadce w stacji pośredniej docieramy na szczyt. Stamtąd, schodząc nieco niżej, natrafiamy na arcydzieło sztuki inżynierskiej – pieszy most Sky Bridge określany jako najpiękniejszy most świata. Położony na wysokości 660 metrów nad poziomem morza most ma 125 metrów długości. Oparty jest na jednym pylonie. Zawieszony nad stumetrową przepaścią oferuje znakomite widoki na otaczające go pokryte dziewiczą dżunglą szczyty liczące ponad 500 milionów lat i okoliczne wysepki archipelagu Langkawi. Dodatkową atrakcję stanowią szklane płyty pokrywające fragmenty chodnika mostu, więc niektórym spacerowiczom gwarantuje to spory dreszcz emocji.
 
Sky Bridge

Z racji swojego położenia most często otaczają chmury. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby po ich rozproszeniu podziwiać archipelag Langkawi i strome wierzchołki okolicznych szczytów. Wracając na szczytową platformę widokową i górną stację Cable Car, można wybrać stromą ścieżkę lub wsiąść do wagonika kolejki zębatej.
 
Sky Bridge w chmurach

Po powrocie do Oriental Village warto wybrać się na spacer do wodospadów Seven Wells i zażyć odświeżającej kąpieli w krystalicznie czystej wodzie lub wejść na jego szczyt po pięciuset kamiennych schodach. Stąd bardzo zaawansowani miłośnicy trekkingu mogą wyruszyć trudną trasą na szczyt Gunung Mat Cinang i most Sky Bridge.
 
Wodospad Seven Wells
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama