reklama
reklama

Zhangjiajie Grand Canyon w Hunan

dodano: 2017-08-20 11:37
autor: Justyna Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

szklany_most_hunan_360px.jpg Zhangjiajie Grand Canyon jest położony w rejonie Cili w okolicy miasta Zhangjiajie w środkowej części chińskiej prowincji Hunan. Wielki Kanion Zhangjiajie znajduje się w bliskim sąsiedztwie Światowego Dziedzictwa Naturalnego, malowniczej okolicy Parku Wulingyuan z słynnymi już Górami Avatara, o czym pisaliśmy wcześniej.

szklany_most_hunan_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdzie to jest?
Najlepiej dostać się tam z miejscowości Changsha, ale wycieczki na 1, 3 lub 5 dni są organizowane z innych, dużych miejscowości w Chinach.
 
Mapka, gdzie to jest w Chinach - najbliżej jest Changsha

Legenda z okolic Zhangjiajie głosi, że każdej wiosny wypływało wiele zepsutych desek, ale nikt nie wiedział, skąd się biorą, dlatego pierwotnie nazywano ten kanion: Luanchuan Canyon (kanion zepsutych desek). Nazywano go także Luanquan Canyon (kanion spontanicznych źródeł) , ponieważ jest usiany masami źródeł, strumieni i wodospadów spływających po górskich klifach kanionu. Ostatecznie nazwano go od nazwy najbliżej położonego dużego miasta - Zhangjiajie.
 
Model Wielkiego Kanionu Zhangjiajie

Wielki Kanion Zhangjiajie jest bardzo lubiany przez podróżników i miłośników wspaniałych widoków z Chin i zagranicy, dzięki typowym krajobrazom Zhangjiajie, zapierającym dech w piersiach klifom, bujnym lasom, starym jaskiniom, kolorowym stawom i rzece biegnącej przez kanion. Co więcej odwiedzający mogą spodziewać się różnego rodzaju scenerii północnej strefy umiarkowanej. Dlatego kanion jest idealnym miejscem do ekscytujących przygód, pieszych wędrówek, pływania łodzią i chodzenia po najwyższym na świecie szklanym moście.

Polacy nazywają to miejsce chińskimi Plitvicami, choć to zupełnie coś innego.
 


To nie tylko najwyższy na świecie, ale także jeden z najdłuższych, szklanych mostów (był przy otwarciu 20 sierpnia 2016 r. , ale już nie jest!) łączący stoki Lishuya i Wuwang, mający 430 m długości, 6 m szerokości jest położony 300 m ponad dnem doliny. Na konstrukcje z 120 paneli szklanych z 3 wartwa szkła, każda na 2 cale, w tym jedna hartowana, może na niego wejść 800 ludzi. Są filmiki na Youtube, gdzie jeździ po nim najnowsze Volvo, albo młotami tłuczone jest szkło, które jednak nie pęka pod ludźmi. To wszystko zrobiono dla promocji tego mostu. W 2016 roku musiano go nawet zamknąć na miesiąc, bo było tak duże zainteresowanie. Początkowo planowano, że dziennie będzie go zwiedzać 8 tys. turystów, a gdy  jednego dnia przybyło tam aż 80 tys., głównie ciekawskich Chińczyków, to przekroczyło jego sławę i możliwości konstrukcji.
 
Chińczycy spacerują po moście w charakterystycznych pantoflach na buty

Ekscytujący most ze szkła to cud architektury zaprojektowany przez izraelskiego architekta Haima Dotana i wykonany z przezroczystego szkła z platformą do skoków na bungee na środku mostu, gdzie można spróbować skoków na bungee z najwyżej położonego miejsca na świecie, do tego mając panoramiczny widok na majestatyczny Wielki Kanion Zhangjiajie. Chińczycy niewątpliwie zrobili wszystko, żeby był to niezwykły most. Rekord najdłuższego, szklanego mostu od tego czasu przejął inny, szklany most w Hongyagu Scenic Area w Hebei.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama