reklama
reklama

Kazachstan z kosmodromem Bajkonur i wieżą Bajterek

dodano: 2016-11-29 18:26 | aktualizacja: 2017-09-08 13:32
autor: RO | źródło: SAT Kurier 4/2014

Flag_of_Kazakhstan Kazachstan to największe państwo w Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Na północy i zachodzie graniczy z Rosją, na południu z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem, a na wschodzie z Chinami. Kraj ten powstał w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Jego stolicą jest Astana, choć największym miastem tego kraju są Ałmaty. Powierzchnia Kazachstanu wynosi 2 717 300 km2.

Europe_map_kazakhstan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Językiem urzędowym Kazachstanu jest kazachski, a językiem oficjalnym - rosyjski, który jest używany na równi z językiem państwowym. Obecnie Kazachstan zamieszkuje około 18 mln ludzi. Największą grupę etniczną stanowią Kazachowie i Rosjanie (w sumie ok. 80% całego społeczeństwa). Pozostali to mieszkańcy ponad 100 innych narodowości - Ukraińcy, Niemcy, Tatarzy, Uzbecy, Białorusini, Estończycy, Łotysze, Ujgurzy, Koreańczycy czy Polacy (70 tys. ludzi polskiej narodowości). Ta różnorodność jest konsekwencją zsyłek obywateli innych państw po 1939 roku.

Kazachstan na świecie kojarzy się przede wszystkim z kosmodromem Bajkonur. To właśnie stąd startują statki kosmiczne i rakiety z satelitami telekomunikacyjnymi dla najważniejszych operatorów satelitarnych. Z czym jeszcze kojarzy się nam Kazachstan? Z ropą naftową, biedą, zsyłkami, daleką Syberią? Czas skończyć ze stereotypami. Kazachstan to wspaniałe państwo, zamieszkiwane przez ciekawy naród o niezwykłej kulturze. Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej przyrodzie. Zobaczymy tu tajgę, góry, tereny zaśnieżone, pustynie, delty rzek i kamienne kaniony. Poznajemy ten kraj pod względem turystycznym. W drugiej części artykułu przyglądamy się kazachskiej telewizji.

Wieża Bajterek symbolem stepowej stolicy Kazachstanu

Astana to najmłodsza stolica świata (od 1998 roku). Leży w bardzo niegościnnym otoczeniu - w rozległym, wysuszonym stepie, gdzie zimą temperatury sięgają nawet -40°C, a latem panują duże upały. Nie bez powodu jest drugą najzimniejszą stolicą na świecie. Jej symbolem jest wieża Bajterek, podobnie jak wizytówką Paryża jest wieża Eiffla. Konstrukcja, która jest utworzona z malowanej na biało stali, liczy ponad 100 metrów wysokości. Na szczycie wieży króluje pozłacana kula o średnicy 22 metrów. Inicjatorem dzieła jest sam Nursułtan Nazarbajew, który rządzi Kazachstanem od odzyskania niepodległości w 1991 roku.
 
Wieża Bajterek w Astanie

Bajterek z języka kazachskiego oznacza „topolę”. Wieża nawiązuje właśnie do kazachskiego mitu o drzewie życia i zniesionym na jego szczycie magicznym jaju (pozłacana kula). Teraz jest symbolem aktualnego statusu Astany jako stolicy i atrakcją dla zagranicznych gości oraz samych mieszkańców. Na jej szczycie można podziwiać panoramę całego miasta i stepy, które znajdują się zaraz za budynkami. Można jeszcze przybić piątkę z samym prezydentem dzięki złotemu odciskowi jego ręki. Wieża Bajterek znajduje się na odwrocie każdego banknotu waluty kazachskiej - tenge. W niedalekiej okolicy mieści się wybudowany w latach 2001-2004 pałac prezydencki AK Orda, który przypomina Biały Dom z Waszyngtonu. Po obu stronach AK Orda stoją fantazyjne złote wieże nazywane przez mieszkańców „puszkami piwa”.
 
Pałac prezydencki AK Orda w Astanie

Bardzo interesująca jest Piramida Pokoju i Pojednania w Astanie. Budowla liczy 62 metry wysokości. Tyle samo mają też boki jej kwadratowej podstawy. W piramidzie znajdują się miejsca modlitwy różnych religii, w tym judaizmu, islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu. Budynek mieści też operę, muzeum narodowe, bibliotekę i uniwersytet. Pomysłodawcą projektu jako światowego centrum porozumienia, zgody, wiary i równości był oczywiście prezydent Nursułtan Nazarbajew. W zasadzie wszystko, co w Astanie warto zobaczyć, powstało w ciągu ostatnich 15 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama