reklama
reklama

Gruzja słynąca z gościnności i dobrej kuchni

dodano: 2016-10-26 17:28 | aktualizacja: 2017-07-18 16:41
autor: RO | źródło: SAT Kurier 7-8/2012

Gruzja Gruzja to państwo leżące na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu), na granicy Europy i Azji. Od strony północnej sąsiaduje z Rosją, od wschodniej - z Azerbejdżanem, natomiast na południu - z Armenią i Turcją. Zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą jest Tbilisi. Dla większości Gruzja kojarzy się z biedą i konfliktami zbrojnymi. Mimo istnienia o tym państwie wielu nieprawdziwych mitów i stereotypów - bo tam jest beznadziejnie, nieciekawie i bardzo niebezpiecznie - jest to jeden z najbardziej zachwycających zakątków na Ziemi. Gruzja kusi zabytkami, kulturą, tradycjami, wspaniałymi krajobrazami i ciekawą przeszłością. Jaka w rzeczywistości jest Gruzja? Poznajemy ten kraj od strony turystycznej. W drugiej części artykułu przyglądamy się tamtejszej telewizji.

własne
Kazbek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
FENOMEN GRUZIŃSKIEJ GOŚCINNOŚCI

Gruzini są narodem otwartym, przyjaznym i bardzo gościnnym. Nie powinniśmy się więc dziwić, że jeśli zapytany o drogę, Gruzin od razu zaprosi nas do swojego domu. Wówczas należy skorzystać z propozycji, w przeciwnym razie nasza decyzja mogłaby wywołać niezręczną sytuację. Jak już wstąpimy w ich progi, jesteśmy częstowani wszystkim - w menu oczywiście nie może zabraknąć wyśmienitego wina, często własnej roboty. Jednym z elementów gruzińskiej kultury są właśnie toasty wznoszone podczas picia alkoholu przy wspólnym biesiadowaniu. Czasami bywają przydługie jak dla nas. Osobą odpowiedzialną za wznoszenie toastów jest gospodarz, tzw. tamada. Podczas jego przemowy wszyscy muszą zamilczeć i uważnie słuchać, co wygłasza. Najczęściej w toastach są wspominani inni uczestnicy biesiady, kobiety, rodzice i osoby zmarłe. Pije się również za pomyślność, powodzenie, płodność ziemi, a nawet za bieżące wydarzenia polityczne. Na kluczowe słowo ‘gaumardżos’ należy podnieść kielichy do góry. Jednym z zadań tamady jest ocena trzeźwości innych uczestników przyjęcia i kontrolowanie tempa picia. Chodzi o to, by nikt nie skończył przedwcześnie ‘pod stołem’. Tak właśnie przebiega tradycyjna gruzińska uczta, która nazywana jest ‘suprą’. Każdy turysta może być jej świadkiem. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że mimo dużego problemu picia (pije się głównie wino i to już od samego rana), Gruzini nie doprowadzają się do stanu nieprzytomności.

KUCHNIA - FANTASTYCZNA MIESZANKA SMAKÓW

Kuchnia gruzińska zajmuje specjalne miejsce w tradycji i kulturze kraju. Będąc tam, koniecznie należy spróbować przysmaku narodowego ‘chaczapuri’. Jest to oryginalny chlebowy placek z serem, wyglądem przypominający pizzę. Serwowany jest w kilku postaciach: z roztopionym serem w środku lub na wierzchu, mięsem mielonym, wbitym jajkiem, z warzywami.
 
Chaczapuri

‘Chinkali’ to rodzaj pierogu nadziewanego wieprzowo-wołowym farszem. Posiada oryginalny kształt, a w środku oprócz mięsa znajdziemy też powstały w trakcie gotowania aromatyczny rosół. Prawdziwą sztuką jest umiejętne spożycie chinkali - najpierw należy odpowiednio nadgryźć, wypić sączącą się ze środka zupę i zakończyć zjedzeniem całej reszty.
 
Chinkali

Na gruzińskich stołach królują różne przekąski, m.in. sałatki z pomidorów, kachetyjskie szaszłyki, jesiotr w sosie z granatów, bakłażany pod wszelką postacią czy kurczak na zimno w sosie orzechowym, zwany ‘saciwi’. Warto też zajrzeć na popularny bazar, na którym znajdziemy wiele naturalnych produktów, typowych dla kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama