reklama
reklama

Singapur - Podróże bez anteny

dodano: 2016-11-16 18:35 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 10/2011

Merlion_fontanna_singapur Singapur to bogate miasto-państwo w Azji, jeden z 4 azjatyckich tygrysów ekonomicznych, położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego, zwane też Miastem Lwa. Faktycznie, wszędzie widoczny jest symbol Lwa - Merliona, głównie w postaci fontann i posągów. Singapur to takie połączenie Malezji, Chin, Indii, Wielkiej Brytanii i Tajlandii. Najłatwiej porozumieć się po angielsku lub mandaryńsku, ale popularnych języków ojczystych jest wiele, w tym tamilski i malajski. Te 4 języki są oficjalnymi w tym kraju. Najwięcej jest Chińczyków (74,2%), mniej Malajów (13,4%) i Hindusów (9,2%). Znalazłem miejsca w Singapurze, gdzie mieszkańcy wcale nie mówią po angielsku, a Europejczyk może mieć trudności z odróżnieniem, co je, ale za to jest to nadzwyczaj smaczne!

Singapur1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Troszkę statystyki

Singapur to drugie najbardziej zaludnione państwo świata po Monako (ponad 7315 mieszkańców na 1 km kw. przy 5,1 mln ludności, z których tylko 64% ma obywatelstwo). Singapur zajmuje drugie miejsce po Japonii jako najbogatszy kraj w Azji - ponad 56 tys. dol. dochodu na 1 mieszkańca robi wrażenie. W 2010 roku Singapur przeżywał kolejny boom gospodarczy, choć na świecie był kryzys. Jeśli tendencja się utrzyma, to Singapur będzie najszybciej rozwijającym się państwem świata. Singapur jest czwartym finansowym centrum świata po Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Singapur, obok Szanghaju, to najważniejszy port handlowy w Azji.
 
Widok na Singapur

GEOGRAFIA i POGODA

Singapur leży na 55 wyspach o łącznej powierzchni 694 km kw., z których najbardziej znane to Singapur i Sentosa. Miasto jest położone zaledwie 137 km na północ od równika, co oznacza gorący klimat z wyjątkowo dużą wilgotnością. Przez cały rok występują duże opady, a temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie. Można tam polecieć w dowolnym miesiącu roku. W styczniu temperatura wynosi średnio 25°C. W czerwcu ma minimalną wartość 27°C. Może jednak sięgnąć 37°C, co przy dużej wilgotności, może nieco przeszkadzać Europejczykowi - bez klimatyzacji ani rusz. Wszędzie zainstalowane są klimatyzatory - w hotelach, w komunikacji miejskiej, a nawet w ulicznych sklepach z otwartymi drzwiami.
 
Singapur robi wrażenie - imponujące wieżowce i przepych

JAK SIĘ DOSTAĆ?

Z Europy do Singapuru można dostać się drogą lotniczą. Do wyboru są zarówno połączenia bezpośrednie, jak i przez inny port lotniczy, co jest tańszą opcją. Dostałem się tam z Bangkoku lokalnymi liniami, które są równie tanie jak te w Europie. Singapurczycy latają do Tajlandii, by odpocząć lub na zakupy, bo jest taniej. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie podróży do Singapuru z odwiedzinami Malezji lub Tajlandii. Granicę z Malezją można przekroczyć na przykład autobusem, zwłaszcza gdy ktoś chce zwiedzić pobliskie malezyjskie miasta Malakka lub Kuala Lumpur.

Polacy, aby wjechać do Singapuru, nie potrzebują żadnej wizy. Za to różnicę można odczuć przy nieco gorszym traktowaniu Polaków przez tajskich urzędników na lotnisku w Bangkoku, gdzie trzeba odstać w kolejce z Hindusami, Rosjanami i... Francuzami, a także zapłacić, podczas gdy Anglicy czy Niemcy nie potrzebują tajskich wiz. Zapewne z tego powodu Polacy od razu zakochują się w Singapurze, choć jest droższy od bardziej znanej polskim turystom Tajlandii. Może przesadziłem z tą drożyzną w Singapurze. Płaci się tam w dolarach singapurskich i nie ma problemów z wymianą euro czy dolarów amerykańskich. Singapurskie banknoty są miłe dla oka, zrobione z plastiku i dobrze zabezpieczone.
 
Singapur - miasto Lwa Merliona

Niektóre ceny wydają się tam wysokie, ale jeśli ktoś jest zaradny i odwiedzi tanie dzielnice Little India lub Chinatown, to stwierdzi, że nie jest tak źle. W Internecie można bardzo łatwo znaleźć tani hotelik w Mieście Lwa. My trafiliśmy na Fragrance w Geylang - taniej i schludnej noclegowni bez śniadania, zresztą tam nie jada się w hotelu. Jednak widok z okna hotelu odstraszał. Przyleciałem w środku nocy, więc niezbędna była taksówka do hotelu. I tu zaskoczenie. O godzinie 4 nad ranem można najnormalniej w świecie wyjść coś... zjeść i to na ulicy obok, gdzie otwarte są małe chińskie knajpki, które, jak się okazało, działają całą dobę. Jedzenie było fantastyczne i wcale nie drogie. Piwo piliśmy na ulicy, obok przechodniów. Jeśli komuś zabraknie stolika, to zaraz zostaje dostawiony na... chodniku. Co ważne, nikomu to nie przeszkadza i nie ma straży miejskiej czy policji. Panuje spokój, mimo że dzielnica ogólnie wydaje się mało spokojna. Ruch w nocy jest całkiem duży, przynajmniej w niektórych częściach miasta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama