reklama
reklama

Hej Krywaniu, Krywaniu... - wyjście z Trzech Źródeł

dodano: 2023-08-26 11:36 | aktualizacja: 2024-03-15 15:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Krywań Krywań to drugi najwyższy po Rysach szczyt Tatr, na który prowadzi szlak turystyczny. Oznacza to, że można go zdobyć samodzielnie, bez towarzystwa wykwalifikowanego przewodnika (czego wymagają przepisy na Słowacji) czy też bez konieczności wpisu do Książki Wyjść Taternickich lub na stronie internetowej TPN (czego wymagają przepisy w Polsce). Trzecim takim miejscem jest Sławkowski Szczyt po stronie słowackiej. Nie wspominam tu o drugiej po Gerlachu Łomnicy, bo co prawda każdy turysta może tam dotrzeć, ale wyłącznie koleją linową - inaczej tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

Anita K.
Krywań


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Krywań (Kriváň) to słowacki szczyt o wysokości 2495 m n.p.m., a więc jest niewiele niższy od Rysów. Co ciekawe nie jest położony w grani głównej Tatr, a w grani bocznej odchodzącej od Cubryny. Wznosi się nad dolinami: Niewcyrką (Nefcerka), Koprową (Kôprová dolina) i Ważecką (Važecká dolina). Nazwa góry pochodzi od jej charakterystycznego, zakrzywionego wierzchołka.

Krywań - symbol wolności i jedności Słowaków - widnieje na awersach monet 1, 2 i 5 centów bitych na Słowacji (w 2009 r. korona słowacka została zastąpiona przez euro). Natomiast w latach 1960-1990 wizerunek Krywania stanowił element herbu Czechosłowacji - pierś lwa zdobiła tarcza przedstawiająca płonący ogień na tle Krywania, symbolizujący słowackie powstanie narodowe w 1944 r.

Do XVIII w. na Krywaniu wydobywano złoto. Pierwsze wzmianki o kopalniach tego metalu szlachetnego pochodzą z końca średniowiecza.

Od 1841 r. po dziś dzień na Słowacji odbywają się narodowe wejścia na Krywań. Podobno w jednej z takich akcji w 1968 r. uczestniczyło aż 1500 osób.
 
Widok z zielonego szlaku na szczyt Krywania

Ze słynnych zdobywców Krywania warto wymienić polskiego filozofa i przyrodnika Stanisława Staszica, słowackiego pisarza Ľudovíta Štúra i króla Saksonii Fryderyka Augusta II. Rok po wizycie tego ostatniego, w 1841 r. na szczycie Krywania wzniesiono potężny pomnik na jego cześć. Od samego początku monument ten był solą w oku słowackich patriotów, przez co stopniowo był niszczony, aż do 1861 r., kiedy to praktycznie nic z niego nie pozostało.
 
Szczyt Krywania na dużym przybliżeniu
Widok na Krywań od wschodu, z Bystrej Ławki

Najkrótszy i najbardziej popularny szlak na Krywań prowadzi z Trzech Źródeł (Tri studničky) na wysokości 1141 m n.p.m. Szlak ten, jak większość szlaków w słowackich Tatrach, jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca. Trasa okrężna z Trzech Źródeł przez Krywań i Jamski Staw mierzy 15,4 km przy sumie podejść 1420 m i przewyższeniu 1315 m. Nie należy do trudnych technicznie.
 

Parking (w cenie 5 euro za cały dzień, stan na sierpień 2023 r.) znajduje się nieco powyżej Trzech Źródeł, kilkaset metrów na południe, przy Drodze Wolności (Cesta Slobody). Potrzeba około godziny jazdy samochodem od przejścia granicznego w Jurgowie, półtorej godziny z Piwnicznej-Zdroju lub prawie dwóch godzin z przejścia granicznego w Chochołowie.

Rozejście szlaków, gdzie znajduje się parking, nazywa się Bývalá Važecká chata (1180 m n.p.m.), ponieważ dawniej działało tu Schronisko Ważeckie (obiekt spłonął w 1999 r., a na jego miejscu nie wybudowano nowego).
 
Dawne Schronisko Ważeckie - parking z widokiem na Krywań

Z Trzech Źródeł na Krywań najpierw prowadzi zielony szlak turystyczny, który kilometr przed szczytem łączy się ze szlakiem niebieskim. 1,4 km od Trzech Źródeł, wśród drzew znajduje się odejście na wschód do partyzanckiego bunkra (około minuta spaceru).
 
Trzy Źródła
Okolice Trzech Źródeł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama