reklama
reklama

Niżne Tatry na majówkę - cz. 2: Kráľova hoľa

dodano: 2023-03-05 15:12 | aktualizacja: 2023-04-28 07:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Niżne Tatry Kralova hola - maszt RTV Dla pasjonatów techniki nadawczej Kráľova hoľa w Niżnych Tatrach będzie iście królewskim doznaniem. Znajduje się tam bowiem 131 m maszt radiowo-telewizyjny mający już ponad 60-letnią historię. Na wspaniałe wrażenia liczyć mogą także miłośnicy gór, gdyż z tego słowackiego szczytu rozciągają się piękne widoki na całe pasmo Tatr, a nieopodal Królowej Hali, za przełęczą Śniegowa Jama, znajduje się inny warty zdobycia szczyt - Królowa Skała.

Kráľova hoľa z masztem RTV, fot. Anita K.
Niżne Tatry Kralova hola - maszt RTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W pierwszej części artykułu „Niżne Tatry na majówkę” zaprosiłam Was na najwyższy szczyt tego pasma górskiego - Dziumbier, oraz na popularny wśród narciarzy Chopok. Teraz zabiorę Was na wycieczkę we wschodnią część Niżnych Tatr.

Kráľova hoľa to w tłumaczeniu z języka słowackiego Królowa Hala, czyli hala króla lub królewska hala. W tym artykule opisuję trasę okrężną przez ten słowacki szczyt prowadzącą z centrum miejscowości Telgárt. Ma ona 12,8 km długości, przy przewyższeniu wynoszącym 1063 m i sumie podejść 1135 m.
 
Widok z drona na maszt RTV na Królowej Hali, fot. Matt Benzero / Shutterstock.com
Fotografia masztu RTV przy długim czasie naświetlania, fot. Marek Pelikan / Shutterstock.com
Widok na maszt RTV z Królowej Skały

Zabytkowe wiadukty w Telgárcie

Szczególną atrakcją wsi Telgárt są zabytkowe wiadukty kolejowe Telgártsky viadukt i Chmarošský viadukt (pierwszy z nich o długości 86,2 m i wysokości 22 m, a drugi - 113,6 m i 18 m), a także Telgártsky tunel, który stanowi część Pętli Telgarckiej (Telgártska slučka).

Chmaroška jest jednym z najbardziej znanych i z pewnością najpiękniejszych zabytków techniki na Słowacji. Historycznie jest to pierwszy w Czechosłowacji łukowy wiadukt wieloprzęsłowy, zbudowany w latach 30. XX w. Ze względu na swój wyjątkowy urok jest często odwiedzanym miejscem nie tylko przez turystów, lecz także przez profesjonalnych fotografów.
 
Chmarošský viadukt w Telgárcie

Na budowę wiaduktu Chmarošský zużyto 5420 m3 kamienia. Jego linia biegnie po łuku o promieniu 300 m. Wiadukt składa się z 9 przęseł o rozpiętości 10 m każde. Jest częścią niezelektryfikowanej linii kolejowej 173 Červená Skala - Margecany. W sezonie letnim kursuje tu zabytkowy pociąg Horehronský expres.

Z obiektów o znaczeniu religijnym znajdujących się w Telgárcie warto wymienić kościół greckokatolicki z 1794 r. oraz krzyż na Zdziarze (kríž na Ždiari) - jednym ze szczytów górujących nad tą miejscowością.
 
Kościół greckokatolicki w Telgárcie

Właściwie jedynym miejscem w centrum Telgártu, gdzie można się zatrzymać samochodem, jest malutki parking pod urzędem gminy. Nieopodal tego budynku znajduje się rozejście szlaków turystycznych: czerwony biegnie na południe, a zielony bardziej w kierunku zachodnim. Należy wybrać szlak czerwony.

Przez pierwsze kilkaset metrów droga wiedzie pośród zabudowań, a następnie zaczyna się wspinać stromym zboczem wśród łąk i lasów, równolegle do potoku Zubrovica, aż do jego źródeł. Ten odcinek z centrum Telgártu do źródeł Zubrovicy mierzy 4,6 km, a do pokonania jest przewyższenie 762 m.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama