Dla pasjonatów techniki nadawczej Kráľova hoľa w Niżnych Tatrach będzie iście królewskim doznaniem. Znajduje się tam bowiem 131 m maszt radiowo-telewizyjny mający już ponad 60-letnią historię. Na wspaniałe wrażenia liczyć mogą także miłośnicy gór, gdyż z tego słowackiego szczytu rozciągają się piękne widoki na całe pasmo Tatr, a nieopodal Królowej Hali, za przełęczą Śniegowa Jama, znajduje się inny warty zdobycia szczyt - Królowa Skała.
Kráľova hoľa z masztem RTV, fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kráľova hoľa to w tłumaczeniu z języka słowackiego Królowa Hala, czyli hala króla lub królewska hala. W tym artykule opisuję trasę okrężną przez ten słowacki szczyt prowadzącą z centrum miejscowości Telgárt. Ma ona 12,8 km długości, przy przewyższeniu wynoszącym 1063 m i sumie podejść 1135 m.
Zabytkowe wiadukty w Telgárcie
Szczególną atrakcją wsi Telgárt są zabytkowe wiadukty kolejowe Telgártsky viadukt i Chmarošský viadukt (pierwszy z nich o długości 86,2 m i wysokości 22 m, a drugi - 113,6 m i 18 m), a także Telgártsky tunel, który stanowi część Pętli Telgarckiej (Telgártska slučka).
Chmaroška jest jednym z najbardziej znanych i z pewnością najpiękniejszych zabytków techniki na Słowacji. Historycznie jest to pierwszy w Czechosłowacji łukowy wiadukt wieloprzęsłowy, zbudowany w latach 30. XX w. Ze względu na swój wyjątkowy urok jest często odwiedzanym miejscem nie tylko przez turystów, lecz także przez profesjonalnych fotografów.
Na budowę wiaduktu Chmarošský zużyto 5420 m3 kamienia. Jego linia biegnie po łuku o promieniu 300 m. Wiadukt składa się z 9 przęseł o rozpiętości 10 m każde. Jest częścią niezelektryfikowanej linii kolejowej 173 Červená Skala - Margecany. W sezonie letnim kursuje tu zabytkowy pociąg Horehronský expres.
Z obiektów o znaczeniu religijnym znajdujących się w Telgárcie warto wymienić kościół greckokatolicki z 1794 r. oraz krzyż na Zdziarze(kríž na Ždiari) - jednym ze szczytów górujących nad tą miejscowością.
Właściwie jedynym miejscem w centrum Telgártu, gdzie można się zatrzymać samochodem, jest malutki parking pod urzędem gminy. Nieopodal tego budynku znajduje się rozejście szlaków turystycznych: czerwony biegnie na południe, a zielony bardziej w kierunku zachodnim. Należy wybrać szlak czerwony.
Przez pierwsze kilkaset metrów droga wiedzie pośród zabudowań, a następnie zaczyna się wspinać stromym zboczem wśród łąk i lasów, równolegle do potoku Zubrovica, aż do jego źródeł. Ten odcinek z centrum Telgártu do źródeł Zubrovicy mierzy 4,6 km, a do pokonania jest przewyższenie 762 m.