reklama
reklama

Chorwacja: Wyspa Hvar

dodano: 2022-06-07 16:18 | aktualizacja: 2022-06-14 21:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

Chorwacja Hvar Wyspa Hvar jest uznawana za jedną z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Potwierdzam: to naprawdę urocze miejsce – warto je odwiedzić. Hvar promuje się jako „najbardziej słoneczne miejsce w Europie”, z ponad 2715 godzinami światła słonecznego w roku (rywalizuje pod tym względem z Maltą i Dubrownikiem). Z racji dużej liczby plantacji lawendy nazywana jest też lawendową wyspą. Niestety często zdarzają się tam pożary wypalające latem duże połacie wyspy.

Sućuraj, fot. satkurier.pl
Chorwacja Hvar - Sućuraj


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji. Znajduje się w tzw. w żupanii splicko-dalmatyńskiej, pośrodku grupy wysp, które są częścią tego rejonu. Wyspa Hvar leży na północ od wyspy Brač. Na południu jest maluteńka wyspa Šćedro (Otok Šćedro), oddzielona Šćedorskim Kanałem. Na południowym zachodzie leży wyspa Vis. Naprzeciwko portu Hvar znajdują się niepozorne Wyspy Paklińskie (Paklinski otoci), nazywane też Piekielnymi. Nieco dalej są: znana wyspa Korčula i półwysep Pelješac, gdzie blisko miejscowości Orebić letni dom ma Robert Makłowicz.

Wyspa Hvar ma 72 km długości i 10,5 km szerokości.
Całkowita długość jego linii brzegowej wynosi 254,2 km. Ma powierzchnię 299,7 km2, co czyni go czwartą chorwacką wyspą pod względem wielkości. Najwyższym szczytem jest góra św. Mikołaja o wysokości 628 m n.p.m., na której znajduje się kaplica.

Wyspa Hvar jest w większości porośnięta sosnami, co zapewnia wyjątkowo przyjemny klimat. Są też winnice, które produkują do 50 tys. hl wina rocznie. Wyspa jest znana z plantacji lawendy i stąd nazwa – „lawendowa wyspa”. I tu niespodzianka, bo lawenda faktycznie była kiedyś uprawiana w dużych ilościach, a olejek lawendowy z Hvaru był eksportowany, ale niestety dziś to rzadkość – tylko dla atrakcji turystycznej. Miłe, „zapachowe” przejażdżki wśród pól lawendy tylko w okolicy miejscowości Gdinj, Zastražišće i Bogomolje.

Na Hvarze mieszka około 12 tys. stałych mieszkańców wyspy, a latem przybywa 2-3 razy tyle turystów.

Obecna nazwa wyspy jest pochodzenia greckiego (od gr. Pharos – latarnia morska). Od tej nazwy Rzymianie utworzyli nazwę Pharia. Dalmatyńscy Rzymianie (Illirowie) przekształcili ją w Faria, a we wczesnym średniowieczu Chorwaci zastąpili spółgłoskę f grupą spółgłoskową hv i zmienili jej nazwę na Hvar. Miejscowi nazywają ją „Hvor” (w miejscowości Stari Grad), a standardowa forma „Hvar” występuje we wschodniej części wyspy.
 
Hvar nocą

Jak dotrzeć na wyspę Hvar?

Najlepiej dotrzeć jakimś promem z trzech kierunków:
  • ze Splitu do miejscowości Stari Grad (najbardziej popularny kierunek szczególnie dla Polaków jadących wprost z Polski) – droga jest dłuższa, ale wygodniejsza, bo większym promem samochodowym i blisko do miejscowości Hvar. Pływają też szybkie katamarany;
  • nieco na południe od Splitu z miejscowości Drvenik do Sućuraj (mniejsze promy – krótszy 6 km odcinek do przepłynięcia). To droga najkrótsza, ale jakby nieco dalej z Polski i trzeba się liczyć z dość męczącym przejazdem po krętej i wąskiej, górzystej drodze do miejscowości Hvar lub Stari Grad. To nie jest łatwa droga, szczególnie kamperem lub po nocnej jeździe wprost z Polski. Droga łącząca miasto Hvar na zachodzie i Sućuraj we wschodniej części wyspy ma aż 84 km – jechałem nią w godzinach południowych i mimo doświadczenia za kółkiem lekko się zmęczyłem tą jazdą, a nocą musi być jeszcze gorzej;
  • w okresie letnim pływają promy z włoskiej Ankony do portu Stari Grad, a czasami też do portu Hvar – to droga dla włoskich turystów lub tych, którzy są w podróży we Włoszech i chcą przeprawić się na skróty przez Adriatyk.

Można dostać się z wyspy Brač do portu Stari Grad. Na wyspie są lądowiska dla śmigłowców oraz turystyczne lotnisko dla małych samolotów, dumnie nazywane Hvar Airport, ale chyba mało kto korzysta z tych możliwości podróży. Oczywiście można dostać się tam prywatną łodzią/jachtem, których setki przypływa latem do portów Hvar czy Stari Grad.
 
Wybrzeże wyspy

Hvar – największe miasto na wyspie

Największe miasta na wyspie to Hvar, Jelsa, Stari Grad, Sućuraj i Vrboska.

Jeśli ktoś nastawia się na nocne życie i architekturę portowego miasta z knajpkami dla przybywających jachtami i łodziami to polecam sam Hvar. Latem w nocy w mieście jest naprawdę niezwykła atmosfera. Ten klimat portu, wąskich uliczek i oświetlenia oraz twierdzy na wzgórzach robi wrażenie.

Do miasta prowadzą 4 bramy: Palmina, Brama św. Marii (Brama Biskupia), Brama Gojave i Brama Badoer (Brama Miejska). Na głównym placu jest katedra św. Szczepana z XVI w. Interesujący jest masywny gmach Arsenału z XVI-XVII w., na drugim piętrze którego otwarto w 1612 r. pierwszy teatr publiczny w Europie. Nad miastem dominuje twierdza zbudowana przez Wenecjan. W twierdzy znajduje się kolekcja amfor.
 
Budynek Arsenału w Hvarze
Na placu św. Szczepana, w oddali kościół św. Marka
Twierdza w Hvarze
Plac św. Szczepana
Kościół św. Szczepana w Hvarze
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama