reklama
reklama

Gorce: Śladami Olimpijczyków z widokiem na Tatry

dodano: 2021-05-24 21:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Chociaż jest to jedna z najpiękniejszych tras w całych Gorcach, nie cieszy się ona zbytnią popularnością, gdyż nie wyznaczono tam pieszego szlaku turystycznego. Tereny te nie stanowią jednak części Gorczańskiego Parku Narodowego, więc do woli można spacerować po ścieżkach przecinających te urokliwe lasy. Szczególnie polecam wędrówkę Śladami Olimpijczyków, czyli specjalnie wytyczoną i oznakowaną trasę narciarstwa biegowego. Odcinek Obidowa - Turbacz wielokrotnie podczas swoich treningów przemierzała nasza mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Ogromnym walorem tej trasy są kapitalne widoki na Tatry, a wiosną kwitnące krokusy.

Anita K.
Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Tatry krokusy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Podsolnisko to po prostu miejsce znajdujące pod Solniskiem, czyli pobliskim szczytem. To skrzyżowanie dróg leśnych stanowi 2. punkt trasy Śladami Olimpijczyków i zarazem początek łagodnej stokówki. Trasa w tym miejscu zakręca pod kątem niemal 180 stopni.
 
Wiata turystyczna - Podsolnisko
Początek stokówki
Pijąca nektar rusałka pawik

Gorczańskie polany z widokiem na Tatry

Kolejnym ważnym przystankiem szlaku Śladami Olimpijczyków jest polana Nalewajki (punkt nr 3), położona już na grzbiecie. Również w tym miejscu trasa ostro zakręca, tym razem w kierunku wschodnim. Polana znajduje się na wysokości około 1090 m n.p.m., a jej dodatkową atrakcją jest drewniana chatka, stanowiąca niestety własność prywatną.
 
Polana Nalewajki usłana krokusami
Drewniana chatka na polanie Nalewajki, z widokiem na Tatry

Na grzbiecie położonych jest też kilka innych polan, m.in. Spalona, Gorzec, Kałużna i Rozdziele. Na tych dwóch ostatnich znajduje się kolejno 4. i 5. punkt trasy Śladami Olimpijczyków. Najpiękniejsze widoki na Tatry rozciągają się z polany Kałużnej, gdzie postanowiłam zatrzymać się na krótki odpoczynek. Również szczyt Solniska (1183 m n.p.m.) zapewnia wspaniałe panoramy.
 
Widok na Tatry z polany Kałużnej
Fioletowe krokusy na polanie Kałużnej
Wiata turystyczna na polanie Kałużnej
Skwierczące i ociekające tłuszczem kiełbaski na polanie Kałużnej - okolicznościowa atrakcja na trasie Śladami Olimpijczyków ;)
Fotografowanie krokusów w przerwie między zajadaniem się kiełbaskami z ogniska
Widoki ze szczytu Solniska
Piękne panoramy Tatr ze szczytu Sollniska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama