reklama
reklama

Gorce: Śladami Olimpijczyków z widokiem na Tatry

dodano: 2021-05-24 21:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Chociaż jest to jedna z najpiękniejszych tras w całych Gorcach, nie cieszy się ona zbytnią popularnością, gdyż nie wyznaczono tam pieszego szlaku turystycznego. Tereny te nie stanowią jednak części Gorczańskiego Parku Narodowego, więc do woli można spacerować po ścieżkach przecinających te urokliwe lasy. Szczególnie polecam wędrówkę Śladami Olimpijczyków, czyli specjalnie wytyczoną i oznakowaną trasę narciarstwa biegowego. Odcinek Obidowa - Turbacz wielokrotnie podczas swoich treningów przemierzała nasza mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Ogromnym walorem tej trasy są kapitalne widoki na Tatry, a wiosną kwitnące krokusy.

Anita K.
Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Tatry krokusy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na polanie Rozdziele znajduje się ambona myśliwska i otwierają się stamtąd wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, w tym na Luboń Wielki z charakterystyczną wieżą nadawczą.
 
Ambona myśliwska na polanie Rozdziele, w tle Luboń Wielki

6. i 7. punkt trasy Śladami Olimpijczyków to już odpowiednio Hala Turbacz i Turbacz, a właściwie Schronisko PTTK na Turbaczu. Więcej na temat tych miejsc można dowiedzieć się w artykule „Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń”.
 
Schronisko PTTK na Turbaczu - 2019 r.

Powrót czerwonym szlakiem

Trasa kończy się na Turbaczu, ale warto urozmaicić wędrówkę wracając do Obidowej inną drogą: czerwonym szlakiem biegnącym głównym grzbietem Gorców poprzez Obidowiec, Groniki i Stare Wierchy (4,9 km długości) plus szlakiem zielonym (1,5 km). Jeszcze inna alternatywa to powrót do polany Kałużnej i spacer doliną potoku Obidowiec (wariant nr 2 na mapie).
 
Widok z głównego grzbietu Gorców na Beskid Wyspowy: Lubomir, Lubogoszcz, Ciecień, Śnieżnica i Ćwilin

Katastrofa lotnicza na Obidowcu

W połowie drogi między polaną Rozdziele a Obidowcem znajduje się symboliczny pomnik upamiętniający katastrofę lotniczą, jaka miała tu miejsce 5 maja 1973 r. Rozbiciu uległ wówczas samolot sanitarny Let L-200 Morava, który leciał do Nowego Targu z chorym dzieckiem. Zginęła matka, a pilot maszyny doznał poważnego urazu kręgosłupa. Dziecko na szczęście uniknęło większych obrażeń. Przyczyną tego tragicznego wypadku były trudne warunki atmosferyczne, w tym opady śniegu.

Pomnik w miejscu katastrofy składa się ze szczątków samolotu. Do ażurowego krzyża przymocowana jest blacha poszycia samolotu, okrągła tarcza ze znakiem Czerwonego Krzyża oraz fragment śmigła, na którym znajduje się wymalowany farbą napis: 25.V.1973 / Katastrofa lotnicza / † A. SKALIŃSKA / GDAŃSK, oraz wybity: PRACOWNICY / SCHRONISKA / = TURBACZ = / 1.VI.1973.
 
Pomnik na Obidowcu w miejscu katastrofy lotniczej

Obidowiec i Groniki

Rejony podszczytowe Obidowca (1106 m n.p.m.) należą do bardzo urokliwych. Można stąd obserwować Tatry, Beskid Wyspowy i pobliskie szczyty Gorców. Imponujące jest również odsłonięcie piaskowców i zlepieńców - tak zwane Skałki Skalińskie (czyżby nazwane tak dla upamiętnienia Anny Skalińskiej, która zginęła tu śmiercią tragiczną?). Następnie czerwony szlak przebiega przez niewielką polanę Pudziska i szczyt Groników (1027 m n.p.m.).

Schronisko PTTK na Starych Wierchach

Schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego położone jest na wysokości 968 m n.p.m. Roztacza się stąd wspaniały widok na Tatry, Beskid Wyspowy, niektóre szczyty Gorców, a nawet Babią Górę. Schronisko oferuje domową kuchnię oraz 32 miejsca noclegowe w pokojach 2, 4, 6, 7 i 9-osobowych. W jego pobliżu możliwe jest rozbicie namiotu i rozpalenia ogniska.
 
Schronisko PTTK na Starych Wierchach
Antena do internetu satelitarnego na budynku schroniska

Jak czytamy na stronie internetowej schroniska, drewniany, parterowy domek w stylu góralskim został wybudowany na Starych Wierchach w 1932 r. Znajdowała się w nim kuchnia, jadalnia oraz 11 łóżek i 12 sienników dla turystów. Prace wykończeniowe oraz wyposażanie schroniska postępowały systematycznie aż do czasu spalenia budynku przez Niemców 10 stycznia 1945 r. W czasie wojny organizowane tutaj były noclegi dla uchodźców, a następnie pośredni punkt przerzutu żołnierzy polskich na Węgry. Była tu też baza ruchu partyzanckiego oraz punkt sanitarny.
 
Stary budynek schroniska na Starych Wierchach, 1933 r., źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nowy, do dziś wykorzystywany budynek schroniska na Starych Wierchach został oddany do użytku 13 stycznia 1974 r. W kolejnych latach obiekt przeżywał kolejne przebudowy i remonty, m.in. otrzymał stałe połączenie telefoniczne, podłączony został do sieci elektrycznej, wykopano dodatkowe studnie, wygospodarowano pomieszczenie na łazienki oraz wymieniono pokrycie dachowe i zainstalowano panele słoneczne.

Aby wrócić do parkingu w Obidowcu, należy kierować się zielonym szlakiem na południowy zachód.


Jak widać, nie trzeba jechać wiosną aż do Zakopanego, aby uwiecznić na fotografiach krokusy na tle ośnieżonych Tatr. Gorczańskie polany stwarzają ku temu idealne warunki, dając jednocześnie więcej swobody i wytchnienia niż oblegane przez turystów doliny tatrzańskie. Można tu nie tylko odpocząć w ciszy, lecz również rozpalić ognisko, by zjeść coś ciepłego i pożywnego.
 
Krokusy na gorczańskiej polanie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama