Dösener See to austriackie jezioro malowniczo położone w otoczeniu alpejskich szczytów. Urody temu niezwykłemu miejscu dodaje dostojny budynek schroniska wzniesiony przed stoma laty na samym brzegu tego „drzemiącego jeziora”. Równie piękna jest mająca kilka kilometrów długości dolina potoku Dösenbach. Ponadto na wschód od jeziora zaobserwować można aktywny lodowiec gruzowy.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dösener See znajduje się na obszarze Parku Narodowego Wysokich Taurów (Nationalpark Hohe Tauern), na terenie gminy Mallnitz, w kraju związkowym Karyntia w południowej Austrii.
Wędrówkę nad Dösener See rozpoczęłam z niewielkiego, bezpłatnego parkingu w Dösen niedaleko miejscowości Mallnitz, znajdującego na wysokości około 1450 m n.p.m., nieopodal dawnego tartaku (Venezianer Säge). Trasa wiedzie doliną potoku Dösenbach, zwaną Dösental. Źródła Dösenbachznajdują się około 1 km na południowy wschód od jeziora. Potok ten wpada na granicy gmin Mallnitz i Obervellach do rzeki Mallnitzbach. Całkowita długość doliny wynosi około 7 km.
Cała trasa z parkingu nad Dösener See mierzy w obie strony 13 km, a na jej przejście należy zarezerwować co najmniej 4 godziny. Mnie jej pokonanie, z uwzględnieniem przerw, zajęło około 6 godzin. Przewyższenie wynosi 830 m, a suma podejść 930 m.
Początkowo szlak prowadzi przez las, a następnie biegnie alpejską łąką aż do skrytego pośród drzew jeziora Konradlacke i drewnianej chatki Konradhütte. Lustro Konradlacke znajduje na wysokości 1619 m n.p.m., czyli 1300 m poniżej szczytu Maresenspitz (2916 m n.p.m.), który zdobyłam następnego dnia mojej wycieczki w Alpy (południowe zbocza masywu Maresenspitz schodzą wprost do doliny Dösental). Co więcej jezioro Konradlacke jest zasilane licznymi potokami spływającymi po zboczach Maresenspitz, nierzadko tworzącymi wodospady.