reklama
reklama

Beskid Sądecki: Schronisko PTTK na Przehybie i Radziejowa zimą

dodano: 2020-03-02 20:10 | aktualizacja: 2023-11-28 22:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Beskid Sądecki - wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba W pewien słoneczny, zimowy weekend wybrałam się na wycieczkę w Beskid Sądecki. Za cel obrałam Schronisko PTTK na Przehybie oraz wieżę widokową na Radziejowej. Była to niezwykła wyprawa, która wywołała u mnie skrajne uczucia i emocje: od wielkiej euforii, kiedy pełna energii szłam przed siebie, podziwiając fantastyczne widoki, po momenty całkowitej rezygnacji, kiedy po zmroku długimi godzinami brnęłam w głębokim śniegu, nie widząc końca tej sytuacji. Teraz, w dobie pandemii, kiedy trzeba zostać w domu, tęsknię nawet za tymi chwilami słabości.

Anita K.
Beskid Sądecki - wieża na Radziejowej - widok na Gorc wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przy szlaku, powyżej polany Wdżary Wyżne znajduje się krzyż oraz tabliczka przybita do drzewa informująca, że w tym miejscu 16 sierpnia 1990 roku śmiertelnie porażeni piorunem zostali Iwona Kamińska - przewodniczka SKPG w Krakowie, i jej 2,5-letni synek Kamil.
 
Tabliczka upamiętniająca tragicznie zmarłych przewodniczkę górską i jej synka
Drewniana wiata dla turystów przy niebieskim szlaku - widok na południe

Po przejściu około 7 km, mijamy z lewej strony szczyt Wielkiej Przehyby (1191 m n.p.m.), na zachód od którego znajduje się Rozdroże pod Wielką Przehybą. Można stąd odbić czerwonym szlakiem na wschód w kierunku Radziejowej lub dalej podążać niebieskim szlakiem, pod schronisko PTTK. Z Rozdroża pod Wielką Przehybą rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry.
 
Rozdroże pod Wielką Przehybą
Widok na Tatry z Rozdroża pod Wielką Przehybą

Schronisko PTTK na Przehybie im. Kazimierza Sosnowskiego jest położone poniżej tego szczytu mającego 1175 m n.p.m. wysokości. Do dyspozycji turystów jest 45 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 5-, 6- i 8-osobowych oraz bufet. Jak czytamy na stronie PTTK, schronisko organizuje obozy zimowe z nauką jazdy na nartach, obozy letnie, ogniska z pieczeniem barana, przyjęcia okolicznościowe, rajdy piesze i rowerowe, zloty i inne imprezy. W swojej ofercie ma również kursy fotografii „Beskidy w obiektywie”.
 
Schronisko PTTK na Przehybie
Oznaczenie szczytu Przehyby

W tak zwanej Jaśkówce, znajdującej się obok budynku schroniska, utworzono wystawę „Turystyka w Beskidzie Sądeckim”. Przy schronisku zlokalizowana jest też kaplica, w której w sezonie letnim w każdą niedzielę odprawiana jest msza święta.

Pierwszą część schroniska (parter) udostępniono turystom w październiku 1937 roku, a już kilka miesięcy później obiekt dysponował w sumie 52 miejscami noclegowymi. W listopadzie 1944 roku obiekt został ostrzelany przez Niemców, a resztki zabudowań zostały spalone w grudniu tegoż roku. Odbudowa schroniska została ukończona w sierpniu 1958 roku. W grudniu 1991 roku spłonęła drewniana część obiektu. Odbudowę spalonego budynku zakończono w 1998 roku.

Na zachód od schroniska znajduje się wieża RTV obiektu RTON Szczawnica / Przehyba. Jest to metalowa konstrukcja o wysokości 87 m, należąca do firmy Emitel. Historia tego obiektu sięga 2002 roku. Wcześniej w tym miejscu stała 33 m wieża zbudowana w 1972 roku.
 
Wieża RTON Szczawnica / Przehyba
Schronisko PTTK na Przehybie z wieżą RTV w tle
Schronisko i wieża RTV na Przehybie
Wieża RTV widziana z oddali

Schronisko stoi na rozległej hali, z której roztacza się piękny widok na południe w kierunku Pienin i Tatr.
 
Widok spod schroniska na Tatry
Zbliżenie na Tatry: Łomnicę i Lodowy Szczyt
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama