reklama
reklama

Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki

dodano: 2019-12-23 12:51 | aktualizacja: 2020-01-13 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Marsylia Calanques - calanque de la Mounine Francuskie Calanques to wymarzony cel podróży dla osób lubujących się w górzystych, nadmorskich krajobrazach. Region ten znajduje się na terenie Marsylii, jednego z ważniejszych miast historycznej Prowansji, a od wschodu sąsiaduje ze słynnym Lazurowym Wybrzeżem. Śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie, niespotykana u nas roślinność, ale i rozsądne ceny za lot samolotem i nocleg z pewnością będą stanowić dodatkową zachętę do bliższego poznania tego miejsca.

Marsylia Calanques - calanque de Marseilleveyre


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Calanque (wymowa: kalɑ̃ːk) to szczególna forma ukształtowania terenu w postaci wąskiej i głębokiej doliny o stromych brzegach, częściowo zanurzonej w morzu. Calanque oznacza dosłownie dolinę wyrzeźbioną przez rzekę, a następnie zalaną przez morze, gdyż taka była ich geneza.

Calanques występują na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Francji. Doliny te są wcięte w wapienne skały, tworząc przepiękne krajobrazy. Z wyglądu nieco przypominają skandynawskie fiordy lub wybrzeża riasowe.

Najbardziej popularnymi calanques są te znajdujące się w południowej części Marsylii. Nadano im nawet oficjalną nazwę - Calanques (pisane wielką literą), zatwierdzoną przez francuski Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Jednak warto dodać, że calanques występują także na Błękitnym Wybrzeżu (Côte Bleue) na zachód od Marsylii, w masywie Esterel w pobliżu Cannes oraz na Korsyce.

Wspomniany masyw Calanques rozciąga się na pasie wybrzeża o długości ponad 15 km i szerokości ponad 4 km, między zachodnimi krańcami Marsylii i miejscowością Cassis na wschodzie. Jego najwyższymi szczytami są Marseilleveyre (434 m n.p.m.) i Mont Puget (563 m n.p.m.), będące wierzchołkami dwóch osobnych masywów rozdzielonych od siebie calanque de Sugiton - Marseilleveyre na zachodzie i Puget na wschodzie.
 
Panorama Marsylii widoczna z północnych stoków Marseilleveyre

Calanques przez cały rok przyciągają tłumy turystów dzięki obecności wielu malowniczych szlaków. Masyw jest też popularny wśród amatorów wspinaczki. W 2012 roku utworzono tam Park Narodowy Calanques. Warto dodać, że większość dolinek i plaż jest trudno dostępnych - dojazd autem nie jest możliwy, a piesza wędrówka w te miejsca może trwać nawet kilka godzin. Alternatywą jest podziwianie calanques z pokładu statku. Regularne rejsy odbywają się m.in. ze Starego Portu w Marsylii i portu Cassis. Przykładowo jedna z firm oferuje możliwość zobaczenia 12 calanques w cenie 30 euro od osoby (czas trwania: 3 godz. 15 min).

27 calanques w Marsylii, od zachodu na wschód:
 • calanque de Saména,
 • calanque du Mauvais-Pas,
 • calanque de l'Escalette,
 • calanque Blanche,
 • calanque des Trous,
 • calanque de Callelongue,
 • calanque de la Mounine,
 • calanque de Marseilleveyre,
 • calanque des Queyrons,
 • calanque de Podestat,
 • calanque de la Piade,
 • calanque du Livre,
 • calanque de l'Escu,
 • calanque de la Mélette,
 • calanque de Cortiou,
 • calanque de Sormiou,
 • calanque du Cancéou,
 • calanque de la Triperie,
 • calanque de Morgiou,
 • calanque de Sugiton,
 • calanque des Pierres-Tombées,
 • calanque de l'Œil de Verre,
 • calanque du Devenson,
 • calanque de l'Eissadon,
 • calanque de l'Oule,
 • calanque d'En-Vau,
 • calanque de Port-Pin.

Wyróżnia się jeszcze calanque de Port-Miou w miejscowości Cassis, calanque de Figuerolles i calanque du Mugel w La Ciotat oraz calanque de Port d'Alon w Saint-Cyr-sur-Mer.
 
Nad calanque de Marseilleveyre

Region ten obejmuje również kilka wysp w ramach niezamieszkanego archipelagu Riou, w tym największe: Maïre (Île Maïre) i Riou (Île de Riou). Pierwsza z nich jest położona w południowo-zachodniej części Marsylii, w bliskim sąsiedztwie przylądka Croisette (Cap Croisette) i portu Les Goudes (około 80 m). Natomiast Riou znajduje się na południu, w znacznie większej odległości od wybrzeża niż Maïre (około 3 km).
 
Wyspa Maïre, a za nią mniejsza Tiboulen de Maïre

Najwyższy szczyt Maïre wznosi się na wysokość 138 m, a Riou - 191 m n.p.m. Te bezludne wyspy są domem jedynie dla zwierząt, w tym dla mew romańskich. Na Maïre można zobaczyć pozostałości budynków z czasów, gdy eksploatowane tam były złoża mineralne.

Na północny zachód od Maïre znajduje się malutka wyspa Tiboulen de Maïre z latarnią morską. Ze względu na swój nietypowy kształt nazywana jest wyspą żółwi. Natomiast okolice leżących na południu od Maïre dwóch wysepek Les Pharillons są znane jako świetne miejsca do nurkowania, z atrakcją w postaci wraku liniowca Liban na 36 m głębokości, który zatonął tam w 1903 roku.

Maïre jest oddzielona od lądu tylko wąską cieśniną o szerokości około 80 m (Passage des Croisettes). Jednak nie zaleca się przeprawy w tym miejscu ze względu na silne prądy morskie i niesprzyjające fale. Dotyczy to nie tylko amatorów pływania, lecz także rybaków i żeglarzy, którzy chcieliby pokonać tę cieśninę łodzią. Pływanie wokół wyspy Maïre jest zarezerwowane tylko dla doświadczonych sportowców.

Wyspa Riou jest uznawana za mekkę archeologów podwodnych. Podczas wykopalisk znaleziono w tym regionie m.in. starożytne amfory. Z kolei na wschód od tej wyspy odkryto w 2000 roku pozostałości samolotu Lockheed P-38 Lightning pilotowanego przez Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Najprawdopodobniej maszyna ta została zestrzelona w 1944 roku przez niemiecki myśliwiec. Dostęp do Riou jest ograniczony do kilku plaż. Wykorzystanie komercyjne nie jest dozwolone. Wyspa jest odwiedzana przede wszystkim przez nurków i etologów.
 
Wyspa Riou na horyzoncie

Masyw Marseilleveyre obejmuje również jaskinie. Najbardziej znane to Saint-Michel d'Eau Douce powyżej portu Callelongue oraz jaskinia Rollanda powyżej Montredonu. Charakterystyczne są również skały z otworami, np. Les Trois Arches w dolinie Malvallon, oraz skały stanowiące prawdziwe wyzwanie dla miłośników wspinaczki, w tym Rocher des Goudes oraz Rocher de Saint-Michel nad Callelongue.

Dostęp do masywu Marseilleveyre jest zabroniony, z wyjątkami, w okresach zagrożenia pożarowego, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, a nawet we wrześniu. Najlepiej więc zaplanować wycieczkę w ten region poza sezonem wakacyjnym - jesienią lub na wiosnę.

Dojazd do Calanques z centrum Marsylii jest możliwy m.in. transportem publicznym (RTM). Ja skorzystałam z linii nr 19, która dociera do przystanku końcowego Madrague de Montredon, nieopodal jednego z punktów wyjściowych na masyw Marseilleveyre.

Przed wypadem w Calanques zachęcam do pobrania na telefon aplikacji Mes Calanques (Android i iOS), gdzie można podejrzeć mapkę z zaznaczonymi szlakami, a także znaleźć wiele praktycznych informacji. Niestety aplikacja jest dostępna tylko w języku francuskim (brak polskiego czy chociażby angielskiego).
 
Z wspomnianego przystanku Madrague de Montredon należy przejść na drugą stronę ulicy i kierować się na południe ścieżką wiodącą pośród drzew i krzewów. Uwagę na początku szlaku przyciągają olbrzymie agawy amerykańskie, których łodygi sięgają kilkunastu metrów wysokości, a ich mięsiste i sztywne liście przewyższają swoim rozmiarem wysokość człowieka. Przy ścieżce stoi też drewniana ławka, na której można na chwilę przysiąść, by poobserwować piękne morze i wyspy archipelagu Frioul ze słynnym zamkiem d’If.
 
Olbrzymie agawy amerykańskie
Tęcza nad Marsylią
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama