Nie od dziś wiadomo, że Słowacja to piękny i różnorodny kraj, który ma wiele do zaoferowania nie tylko pasjonatom górskich wycieczek, ale i miłośnikom historii. Ci drudzy z pewnością docenią Słowację za dużą liczbę zamków często zachowanych w bardzo dobrym stanie. Do najbardziej znanych należą: Zamek Bratysławski i Zamek Orawski oraz zamki w Trenczynie i Kieżmarku. Miałam okazję odwiedzić każdy z nich, a oprócz tego zwiedziłam Zamek Spiski oraz ruiny zamków Beckov i Likawa. Godny polecenia jest również zamek w Lubowli. Natomiast ten wpis poświęcony jest wspomnianemu zamkowi w Kieżmarku oraz Zamkowi Spiskiemu.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć bardzo lubię zwiedzać zamki, to rzadko kiedy są one dla mnie celem samym w sobie. Najczęściej odwiedzam je po drodze do innego miejsca albo wypełniam w ten sposób wolny czas, jakim dysponuję, kiedy niesprzyjająca aura uniemożliwia spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu.
Zamek w Kieżmarku i Zamek Spiski dzieli w linii prostej odległość zaledwie 29 km (około 40 minut jazdy samochodem). Zatem z powodzeniem można odwiedzić te obiekty jednego dnia.
Podczas gdy Zamek Spiski to ogromny średniowieczny kompleks (o powierzchni ponad 4 ha) wzniesiony na wzgórzu, w dużej mierze zrujnowany, to zamek w Kieżmarku jest typowym zamkiem miejskim, świetnie zachowanym, którego historia sięga dopiero połowy XV wieku, czyli zaczyna się w epoce nowożytności.
Zamek w Kieżmarku (Kežmarský hrad), zbudowany w stylu gotyckim, stoi w miejscu dawnego kościoła św. Elżbiety z XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1463 roku. Budowniczymi i pierwszymi właścicielami zamku byli bracia Emeryk i Stefan Zápolya (Imrich a Štefan Zápoľský) - od 1462 roku. W 1528 roku w posiadanie zamku weszła rodzina Łaskich, w 1571 roku Jan Rüber, a w latach 1579-1684 zamek był własnością czterech pokoleń rodziny Thökölych. Ostatnim właścicielem zamku był Ferdynand Rüber, a w 1702 roku obiekt został odkupiony przez miasto Kieżmark.
W drugiej połowie XIX wiek podjęto pierwsze próby odrestaurowania zamku i otwarcia muzeum, ale idea ta została zrealizowana dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Pierwsze wystawy zostały tutaj otwarte w 1931 roku. Obecnie mieszczą się w nim ekspozycje historyczne dokumentujące rozwój Kieżmarku i okolic.
Zwiedzanie zamku jest możliwe tylko w grupach z przewodnikiem:
od maja do września od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:30);
od października do kwietnia od 9:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:00) poza sobotami, niedzielami i świętami.
Wejścia odbywają się co godzinę, a zwiedzanie trwa około 60 min. Bilet normalny kosztuje 6 euro. Co ważne choć przewodnik mówi w języku słowackim, to w kasie biletowej jest możliwość wypożyczenia wydruku z opisami poszczególnych ekspozycji w języku polskim lub angielskim.
Stałe ekspozycje na zamku w Kieżmarku:
Sala ratuszowa - pomieszczenie zawiera wyposażenie dawnego ratusza w Kieżmarku oraz symbole przywilejów miasta.
Ekspozycja broni - wystawa broni białej i palnej (kusze, hakownice, pistolety, miecze, sztylety), a także zbroi.