Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wpis na temat wędrówek w Gorce postanowiłam podzielić na kilka części: pierwszą, obejmującą opis najwyższego szczytu - Turbacza, a także Kiczory i Kudłonia, oraz kolejne zawierające relacje z wycieczek na Gorc, Lubań i Magurki.
Gorce to niewysokie pasmo górskie, którego szczyty są dość łagodne, ale i bardzo malownicze ze względu na licznie występujące tam polany z przepięknymi widokami. Gorce otoczone są: od południa Pieninami i Podhalem, od zachodu Beskidem Żywieckim, od północy Beskidem Wyspowym, a od wschodu Beskidem Sądeckim. Do najbardziej znanych okolicznych miejscowości należą: Rabka-Zdrój, Nowy Targ i Mszana Dolna. Gorce są w większości zalesione, a w środkowej części tego pasma utworzono Gorczański Park Narodowy.
Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.), tworzący tak zwany rozróg - jego grzbiety rozchodzą się z najwyższego wzniesienia w różnych kierunkach. Z Turbacza odbiega aż siedem takich górskich grzbietów.
Turbacz jest kojarzony przez turystów przede wszystkim ze stojącego na Polanie Wolnica schroniska PTTK na Turbaczu. Znajduje się ono w odległości około 500 m na wschód od szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. Spod schroniska, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, rozciąga się kapitalny widok na Pieniny i Tatry, w tym Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie. Ponadto Turbacz jest uwielbiany przez amatorów górskich przejażdżek rowerowych. W sezonie letnim pod schroniskiem jest całe mnóstwo miłośników dwóch kółek.
Lipcową wędrówkę na Turbacz rozpoczęłam z parkingu w Koninkach, stanowiących część wsi Poręba Wielka (pow. limanowski). Przy okazji ostrzegam, że pobierana jest tutaj dość wysoka opłata za postój samochodem na wielkim, niestrzeżonym placu - 20 zł/dobę. Tuż za parkingiem znajduje się punkt sprzedaży biletów do Gorczańskiego Parku Narodowego (bilet normalny umożliwiający jednodniowy wstęp kosztuje 5 zł).
Za wejściem do Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się ośrodek wypoczynkowy Ostoja Górska Koninki z dolną stacją kolei linowej na Tobołów. Tutaj szlak niebieski odbija w lewo i w swoim początkowym fragmencie prowadzi płasko szeroką drogą leśną. Po przejściu około 600 m należy skręcić w prawo, gdzie zaczyna się strome podejście przez las. Kolejne 2 km to spacer w kierunku Suchego Gronia (1043 m n.p.m.).