reklama
reklama

Dolne Witkowice w Ostrawie - uczta dla miłośników architektury industrialnej

dodano: 2019-07-15 18:56 | aktualizacja: 2019-09-06 16:19
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

DOV Ostrava Choć to góry są moją wielką namiętnością, fascynują mnie również obiekty poprzemysłowe, takie jak zamknięte fabryki, nieczynne kopalnie, opuszczone hale magazynowe, itp. Ciekawi mnie ich historia i ludzi z nimi związanych, ale najbardziej pociąga mnie ich forma architektoniczna, nadgryziona dodatkowo zębem czasu. Mogłoby dziwić, jakim sposobem jedną osobę pasjonować mogą tak różne od siebie na pierwszy rzut oka rzeczy. Góry i dawne fabryki mają jednak wspólny mianownik - wielkość, tajemniczość i trudnodostępność. Tak oto celem mojej wycieczki stały się Dolne Witkowice w Ostrawie.

DOV Ostrava


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dolní Vítkovice, w skrócie DOV*, to zespół obiektów poprzemysłowych znajdujących się w dzielnicy Witkowice w Ostrawie. Niezwykłość tego miejsca została podkreślona wpisaniem Dolnych Witkowic na listę narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej (národní kulturní památka - NKP).
 
Wielki piec i Bolt Tower widoczne z ulicy Rosyjskiej
Na pierwszym planie kadzie do transportu surówki i żużla. W tle wielki piec i Bolt Tower
Punkt informacyjny i wielki piec nr 1 z Bolt Tower
Wielki piec i Bolt Tower - tutaj odbywają się koncerty

Ponadto nie na darmo Dolne Witkowice nazywane są Ostrawskimi Hradczanami. Określenie to zaczęło funkcjonować jeszcze w czasach Pierwszej Republiki Czechosłowackiej (1918-1938). Wówczas w obiegu pojawił się znaczek pocztowy z motywem praskich Hradczan i napisem „Československo - Hradčany”. Wraz z nim wydano również znaczek z panoramą Witkowic i napisem „Československo - Mor. Ostrava”. Poprzez analogię ten obszar w Ostrawie zaczęto potocznie nazywać właśnie Ostrawskimi Hradczanami.
 
Przemiła kotka wylegująca się pod Bolt Tower
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama